Prodej alkohol testerů je v období vánočních svátků vyšší

Někdo se díky nim baví, jiný kontroluje své zaměstnance, další zjišťuje, zda může bez obav zasednout za volant. Řeč je o alkohol testerech, které na Silvestra oslaví 70. narozeniny. V roce 1938 totiž vznikl první přístroj na zjišťování požitého alkoholu pomocí dechu.

Zájem o alkohol testery se v Česku zvyšuje v období Vánoc, kdy řada lidí objeví přístroje třeba pod stromečkem. "Zájem o alkohol testery je po celý rok zhruba stejný. Výjimkou jsou Vánoce, kdy se jich prodává trochu více," řekl ČTK Radek Nešpor, který alkohol testery nabízí od roku 2000.


Přání zákazníků od té doby prošla vývojem. "Poptávka se mění, lidé už začínají chtít lepší, ale cenově dostupné alkohol testery s elektrochemickým senzorem," řekl Nešpor. Nejvíce se podle něj prodávají přístroje s polovodičovým senzorem do 2000 korun.


Cena alkohol testerů se pohybuje od několika stovek do několika tisíc korun. Kolem 300 korun stojí kapesní alkohol testery, které ale slouží pouze pro orientační měření hladiny alkoholu v krvi.


Ten, kdo přístroj nevlastní, si může jednorázový alkoholový test za pět nebo deset korun koupit v automatu. "Nejčastěji si automaty objednávají restaurace, bary a diskotéky," řekl ČTK dodavatel automatů s alkohol testery Karel Staněk. Přístroje využívají i zaměstnavatelé, kteří testují své pracovníky. "Třeba na diskotéce majitelé pomocí automatu zkouší, zda barmani nejsou opilí," řekl Staněk.


Lidé si alkohol testery prý nekupují jen proto, aby zjistili, zda mohou zasednou za volant, ale i pro zábavu. "Soutěží, kdo nadýchá víc. Většinou to dělají lidé na diskotékách, kde je hlavní zábava," popsal Staněk. Poměr obou skupin uživatelů přístrojů je podle něj zhruba stejný.


Hladinu požitého alkoholu měří alkohol tester pomocí senzoru, jehož údaje zpracuje a vyhodnotí mikroprocesor. Na displeji se pak ukáže konkrétní naměřená hodnota. Některé alkohol testery mohou mít paměť pro posledních několik měření, či možnost propojení s počítačem.


Přístroj zjistí hladinu alkoholu v krvi, i když do něj dýcháme vzduch. V plicích totiž dochází k přímému kontaktu vdechnutého vzduchu s krví, ze které se uvolní oxid uhličitý a jiné plyny a páry, jako třeba alkohol, které vydechneme. Z vydechnutého vzduchu lze potom přepočtem odvodit koncentraci alkoholu v krvi.


Irena Kopečná - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama