Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Proč zubaři nenabízejí celkové protézy

Především na starší lidi dopadá podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Jiřího Pekárka to, že zdravotní pojišťovny platí za celkové zubní protézy méně, než je jejich skutečná cena. Pacienti si připlatit nemohou, protože tyto protézy ze zákona plně hradí pojišťovna. Pokud se zubaři nechtějí dostat do ztráty, pacientovi je ani nenabízejí, nebo dostanou pacienti protézu z horších materiálů, která je levnější.

"Bez kvalitní protézy se člověk ani nenají, takže na situaci
doplácejí pacienti," řekl ČTK Pekárek na valné hromadě, na
niž do Prahy přijely dvě stovky zubařů z celé republiky, aby
řešili právě úhrady péče od pojišťoven.


V zubní péči se podle Pekárka nezvýšily úhrady pojišťoven za
některé výrobky, mimo jiné za celkové protézy, od roku 1997.
Pojišťovna platí po celou dobu stejnou částku, ale cena už
neodpovídá. Na výrobě se podílejí ordinace a laboratoř. "Aby se
vešly do ceny, začínají laboratoře používat levnější, tedy méně
kvalitní materiály," řekl Pekárek.


Problém podle něj není u výrobků, kde část hradí pojišťovna a
zbytek pacient doplácí. Tam si zařízení s ohledem na náklady cenu
může zvýšit.


"O zvýšení úhrad z pojištění jsme začali jednat před rokem a
půl, snad určitá jiskřička naděje tady je, bohužel postup
pojišťoven je velmi zdlouhavý," podotkl Pekárek.


Situaci je podle něj možno řešit dvojím způsobem - navýšit
úhradu od pojišťovny, nebo změnit zákon a přeřadit celkovou
náhradu do skupiny výrobků, na něž si pacienti připlácejí.


"Znamenalo by to určité zatížení pacientů, ale protože
podstatnou část by hradila pojišťovna, nebylo by tak veliké,
přitom by to výrazně zlepšilo kvalitu, která je pro tyto pacienty
důležitá," dodal Pekárek.


Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (29)

 • Obrázek uživatele Zubejda
  Zubejda (anonym)

  Moje babička (95) měla v dobách reálného socialismu protézu z tehdejších nekvalitních materiálů, která jí vydržela přes dvacet let. Je dobře, že je tato doba už za námi, a že i prostý důchodce se může radovat z úspěchů, kterých dosáhlo tržní hospodářství v našem státě. Případným nespokojencům, které najdeme v každém režimu, lze doporučit kašovitou stravu. Ta je ostatně pro starého člověka i zdravější, protože ten zároveň přijímá větší množství tekutin, na které jinak často zapomíná.

  Zář 15, 2004
 • Obrázek uživatele Boge
  Boge (anonym)

  Idioti!Kdo to psal.Jatka jsou mozny,ale ne v takovym mnozstvi .Skuste dojit rucne.a kdyz to neumite tak vam to mliko kravy(jestli jsou aspon trochu zlomyslny)nepusti!!!!!!!!!!

  Říj 01, 2004
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Vážení zubní lékaři. Je mi 58 let a k zubnímu lékaři jsem chodila poctivě. Již méně poctivě jsem měla spravené zuby.Lékařky vždy byly milé,chytré s praxí.Stále mne ale něco pobolívalo.Před 5 lety jsem navštílila Asklepion a nestačila se divit. Kazy pod plombami, špatně ošetřený zuby,křivě vyvrtaný kanálek atd.Trvalo rok než mi vše dali do pořádku a postupně jsem platila od výplaty k výplatě a z úspor.Naučili mne jinou techniku čištění zubů. Dásně mi nekrvácí,bolesti ani kazy nemám. Domnívám se,že lidé by si měli připlatit za kvalitní péči hned od počátku,pozdější péči by ani nepotřebovali. A zubní lékaři by měli poskytovat určitou záruku na odvedenou práci,změním-li lékaře pro podezření ze špatně odvedeného výkonu,tak to dobrý lékař pozná a vyhodnotí. Starší lékaři,dnes velmi výhodně zprivalizovali ordinace,jsou důchodového věku a mají sice praxi ale co z toho když už je bolí záda a mizerně vidí.Dejte šanci mladým .

  Zář 11, 2006
 • Obrázek uživatele Luboš
  Luboš (anonym)

  Já bych ty důchodce zubaře nazatracoval. Brzy už nebudou ani oni. Zubařů ubývá.

  Zář 11, 2006
 • Obrázek uživatele dady bady
  dady bady (anonym)

  To Zubejda: Zdravím nadšené zastánce tržní ekonomiky a srdečně jim přeji dožití věku, kdy budou záviset na důchodu. Zejména když nebudou dědit po Krejčířovi. Současná praxe VZP a stomatologického monopolu je klasickým příkladem jak lze nakládat s ekonomicky deficitní částí obyvatelstva. Lepším řešení jsou pak již jen vykoušená eugenická řešení dle praxe 30 let dnes píášeme minulého století

  Čer 07, 2007
 • Obrázek uživatele old dirty bastard
  old dirty bastard (anonym)

  chtel bych sehnad protezu zlatou nebo pozlacenou nebo neco co ma zlatou barvu je my to jedno ve tvaru upirich zubu nevim kam se mam obratit plosim piste my rady a kdyz tak nabitky dekuji

  Črv 28, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nemusíš,až tak plosit o nabítky.Nauč se psát!!!

  Črv 29, 2007
 • Obrázek uživatele Rak
  Rak (anonym)

  Chodím k zubaři přes 30 let. za to že se ,,dobře známe" mě před pár lety ukecal a udělal mi můstky. Prý bych o zuby přišel a to se te´d dělá. O protéze nechtěl ani slyšet. Celá ta legrace mě stála 30.000,- ale záruka žádná.Horní i spodní zuby drželi, každé na 6 původních zubech !!!! Prý to vydrží do smrti, to si pokoušete, pěli oslavně doktor i sestra. HOVNO po třch letech jsem byl na pohotovosti s oteklou tváří a doktor mě udělal RTG a řekl mě že o ty zuby příjdu. Ukázal mě jak ty moje zuby vůbec nedrží a ten nápor,kterému je moje nové zuby vystavuje může trvat nanejvíš rok,dva! A je to zde zuby musí ven, je tam plno váčků a zánětů.A budu mít protézu. Tak vám děkuji pane doktore za vaši laskavost, že jsem to s vámi vydržel tolik let. Horní protézu už mám a stojí to za prd.Tlačí a stejně musím jíst měkkou stravu. Stojí to další peníze a hlavně utrpení.

  Črv 29, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nezatracuji zubaře důchodce, ale měli by jít do prdele.

  Črv 29, 2007
 • Obrázek uživatele petr
  petr (anonym)

  nemate nekdo zkusenost se sklenenym pilirem zx27

  Lis 01, 2008
 • Obrázek uživatele Rudla
  Rudla (anonym)

  Chodil jsem k zubaři ve Mžanech u H.K. Byl příjemný hodný. Ale po odchodu doktora z důvodů nemoci moje zuby šli do háje. Na pohotovosti mi zuby trhali o stošest. Tak že kvalita zubaře asi nebyla dobrá.

  Říj 08, 2010
 • Obrázek uživatele Casial
  Casial (anonym)

  Chodil jsem k zubaři ve...No, oni se s tím na pohotovostech spíš moc neserou:)

  Led 21, 2011
 • Obrázek uživatele zkušený
  zkušený (anonym)

  Zubařů v přepočtu na obyvatele máme víc než dost..ALE jen málo z nich léčí "na pokladnu".. SEhnat zubaře za hotové není žřádný problém ani v menším městě, to je jen důlaz, že zubařů je dost.. Bacha, od loňského roku si může otevřít samostatnou ordinaci čerstvý absolvent studia stomatologie BEZ JAKÉKOLIV PRAXE!! A může provádět i nejnáročnější chirurgické zákroky jako např. zavádět zubní implantáty!!! Bez praxe!!! A implantologie - to je velkej byznys!! Jenže to už jde pacientovi o život, nejen o pár ztracených zubů!

  Led 22, 2011
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Zubařů v přepočtu na...Naše zdraví je především veliký byznys.Pokud to sami dopustíme. Dnes je už takových informací a prostředků, že zachovat si zdraví není až takový problém.Chce to jen disciplínu. Pokud jdu k zubaři na preventivku, má smůlu on: nejsem pacient, ale zdravý člověk.

  Led 22, 2011
 • Obrázek uživatele Fion
  Fion (anonym)

  Rudlo, ta kvalita zubaře byla dobrá, měl jsem taky takového. Zkušený praktik, velmi hodný, lidmi oblíbený, nepoznal jsem lepšího. Vždy si profesionálně poradil bez zbytečně bolestivých a složitých postupů, udržel mi chrup v pořádku jak jen to šlo - nic pro něj nebyl problém, ani tam kde by se jiní se mnou ani nebavili (a dokonce ani já jsem nedoufal, že to půjde opravit). Ale to víš - jako když pečlivý fanda udržuje pořád s láskou staré auto v chodu: pak se něco rozsype a v servisu to radši vytlučou kladivem...

  Led 22, 2011
 • Obrázek uživatele Pro Zkušeného
  Pro Zkušeného (anonym)

  Implantáty mě čekají(asi)čtyři,takže jsem si po důkladném prostudování internetu vybral FN Hradec Králové.Cenově se mi to jeví přijatelné.

  Led 23, 2011
 • Obrázek uživatele alena
  alena (anonym)

  má někdo zkušenost s protézou deflex?

  Dub 08, 2011
 • Obrázek uživatele infinity
  infinity (anonym)

  Zubařů v přepočtu na...Proč o život? Taky mě to čeká..:-(

  Dub 08, 2011
 • Obrázek uživatele jakyl
  jakyl (anonym)

  Škoda slov.Už je to jen virtuální realita.V ČR zubařství už neexistuje.Nevěřící Tomášové běžte se sami přesvědčit,nejlépe s cenou za vstupní prohlídku a roentgen-ten dražší.Kdo to platí a z jakých peněz?

  Lis 16, 2011
 • Obrázek uživatele x
  x (anonym)

  Odpovídám na původní otázku. Zubaři nenabízí celkovou náhradu proto, že ta je zadarmo-placená pojištovnou. Takže si nevytřískají peníze mimo.

  Lis 16, 2011
 • Obrázek uživatele Mila
  Mila (anonym)

  Zubari a pravnici....

  Dub 26, 2014
 • Obrázek uživatele Mirda
  Mirda (anonym)

  Moje babička (95) měla v...Jde o peníze, jak jinak. Já mám ale velice dobrou zkušenost se službou pražského centr pro dentální hygienek, u pana Urbánka. http://www.zubni-praha.cz/Poskytovana-pece/Protetika/

  Lis 26, 2014
 • Obrázek uživatele čmelda
  čmelda (anonym)

  Jde o peníze, jak jinak. Já...Tak fakt je ten, že dřív lidi nosili protézu dlouho. Ženy v 55 obvykle zuby své nemívaly, dost mužů v 45-50 už nosilo protézu. Jaká byla kvalita protéz? Moc to nesedělo, bylo slyšet, jak dotyčnému zuby "cvakají", pamatuji u babičky. Nešlo o cvakání zuby o sebe, ale jakési přiepování a odlepování od dásně. 20 jednu protézu tehdy neměl nikdo, nevydržely. Lidi tehdy měli mizerný stav chrupu, to je prokázaný fakt. Péče byla zuby vrtat, spravit amalgámem, vytrhnout, falešné zuby. Nic jiného nebylo. Instruktáž, jak si čistit zuby, tak před tím se dnes varuje. Neexistovaly mezizubní kartáčky a dentální nitě.

  Lis 26, 2014
 • Obrázek uživatele skeptik
  skeptik (anonym)

  Moje babička (95) měla v...jó, za bolševika bylo blaze.

  Lis 26, 2014
 • Obrázek uživatele Jaryn
  Jaryn (anonym)

  Slyšel jsem, že nyní se nemusí vyndavat kořeny a dá se nasadit rovnou protéza?

  Bře 26, 2015
 • Obrázek uživatele Rak
  Rak (anonym)

  V Brně je paní zubařka Kuxová, která si neúčtuje žádné přirážky za odstranění zubního kamene, kanálky a jiné ošetření chrupu. Co se týče protéz, tak najde tu nejvýhodnější variantu i co se týče úhrady.

  Dub 13, 2016
 • Obrázek uživatele to je zajímavý názor
  to je zajímavý názor (anonym)

  Odpovídám na původní...synovi se po rovnátkách vychýlil špičák, lékař tvrdil, že je nutno vytrhnout 4 zuby - stoličky aby se mu zuby srovnaly. Tvrdil, že špičák je velmi důležitý, protože jinak nebude možné ve stáří upevnit protézu. Připadalo mám, že kvůli úplné ztrátě zubů nelze upevnit protéza vůbec, ale je to asi jinak.

  Dub 13, 2016
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Dobrý den mám skleněný pilíř zub 6 zub 5 meziclen 4korunka ktera se musí vyčistit kanalky je tam zanet.o zub 5 a 6 prijdu muzete mi nastínit sundání toho pilíře mam ztoho strach.dekuji

  Feb 14, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama