Reklama

Proč způsobuje zvětšená prostata potíže

Normální prostata je velikostí a tvarem podobná ořechu a jako mnoho jiných orgánů je obalena pouzdrem. Váží asi 20 g a je uložena v pánvi těsně pod močovým měchýřem. Obaluje kolem dokola část močové trubice, která odvádí moč z močového měchýře skrz penis až na jeho vrchol. I když nevíme, proč se prostata věkem zvětšuje, má to jistě něco společného s produkcí testosteronu nebo s jeho působením. Jakmile je prostata dost velká (může dosáhnout velikostí grapefruitu), blokuje odtok moči z močového měchýře stlačením močové trubice, která skrz ní prochází.

To způsobí, že moč nemůže dále volně odtékat z těla ven, vrací se zpátky a rozšiřuje močový měchýř. Existuje také další mechanizmus, podílející se na rozvoji BHP (benigní hyperplazii prostaty - nezhoubné zvětšení prostaty). Prostata obsahuje svalová vlákna, která se normálně stahují a uvolňují. Když je prostata zvětšená, stlačují tyto svaly hrdlo močového měchýře, a tím dále brání odtoku moči.

Příznaky zvětšení prostaty:
Náhlé, nekontrolovatelné nucení na moč je z toho důvodu, že je močový měchýř plný a nemůže již udržet další tekutinu vyloučenou ledvinami.

Slabý, přerušovaný proud (zapomeňte na močení přes plot, jak jste mohli v mládí), protože močová trubice, která určuje sílu proudu, je zúžená.

Obtížný začátek močení (když spěcháte nebo se potřebujete nutně vymočit, nikdy nečekejte na toaletě za starším mužem) je způsoben tím, že když vám dá močový měchýř signál "jít", chvíli to trvá, než se moč dostane skrz zúženou močovou trubici.

Reklama

Pocit, že nemáte dostatečně vyprázdněný močový měchýř poté, co jste zdánlivě "hotovi".

Časté probouzení se během noci, a to každou hodinu nebo častěji. Jakmile uvolní ledviny moč do měchýře, který je již plný a není schopen se již více přizpůsobit, vždy dostanete signál "jít". Pokaždé, když to uděláte, vyprázdníte pouze nadbytek z měchýře, aniž byste ho vyprázdnili tak, jako někdo s normálně velkou prostatou.

Krev v moči, protože zvětšená prostata je také překrvená. Rozšířené krevní cévy mohou propouštět krev do moči.

Pálení nebo bolesti při močení může způsobit častý výskyt infekce v moči, která zůstává v roztaženém měchýři, než je vyprázdněna. To umožňuje bakteriím se v moči usídlit a rozmnožit. Moč, která přechází okamžitě po vytvoření do močového měchýře a je rychle vyloučena, je mnohem méně náchylná k usídlení bakterií.

Navštivte svého lékaře, jestliže se u vás vyvinou výše uvedené příznaky, poněvadž mohou mít jiné příčiny, než je zvětšení prostaty. Infekce močových cest může mít velmi podobné příznaky, jako je časté a náhlé nucení, nepříjemné pocity při močení, i když není prostata zvětšená; krev v moči může být za přičiněna onemocněním ledvin nebo měchýře.

Reklama

Komentáře

milan (Pá, 19. 12. 2008 - 18:12)
Nemusím často,ale při vyprázdňování to jde těžko a slabý proud
Pepa1 (Út, 3. 5. 2011 - 18:05)
Nemusím často,ale při...Ahoj, můj známý měl s tímto problémy až k bolesti. Poradil jsem mu jeden preparát. Za 45 dnů mi volal, že má po problémech. To co je v lékárnách aby skutečně zabralo tak by ho stálo 13.000-22.000Kč za 3 měsíce. Těžko jaký by byl účinek. Radu podám zdarma. Pepa1 [email protected]
Pepa1 (Út, 3. 5. 2011 - 18:05)
Ahoj, můj známý měl s tímto problémy až k bolesti. Poradil jsem mu jeden preparát. Za 45 dnů mi volal, že má po problémech. To co je v lékárnách aby skutečně zabralo tak by ho stálo 13.000-22.000Kč za 3 měsíce. Těžko jaký by byl účinek. Radu podám zdarma. Pepa1 [email protected]
Linda (So, 3. 12. 2011 - 16:12)
Přítel má 38 let a už několik let ho podle všeho trápí prostata. Je to možné už v tak nízkém věku? K doktorovi ho s tím nedostanu, volně prodejné preparáty brát nechce. Co byste mu doporučovali?
Lumír (Pá, 16. 12. 2011 - 09:12)
Dá se vylečít prostata vibračním kolikem (např.Kolík vibrační DOC JOHNSON stimulátor prostaty).Děkuji
Pepa1 (Pá, 28. 9. 2012 - 23:09)
Ahoj, můj známý měl s...zde jsou zkušensoti mých známých:
poradcezdravi.blog.cz
VERONIKA (Čt, 19. 2. 2015 - 21:02)
Dobrý den, moc bych Vás, kteří trpíte zvětšnou prostatou chtěla poprosit, zda by jste mi doplnili krátký elektronický dotazník k mé bakalaářské práci . Děkuji

http://www.survio.com/survey/d/W7F3J0J2V1F8K0S2B
Jirka (Pá, 10. 4. 2015 - 10:04)
Přítel má 38 let a už...Možné to je. Nejlepší by bylo upravit životní styl. pravidelně a zdravě jíst, cvičit, dostatečně odpočívat. Existuje i spousta bylinek, které pomáhají, třeba vrbovka, dýňová semínka...Potrvinové doplňky nejsou nic špatného, co třeba Prostenal Forte? Kolega ho bere a potíže mu ustoupily.
Michal (Čt, 16. 4. 2015 - 22:04)
Možné to je. Nejlepší by...Prostenal je opravdu dobrý, můžu potvrdit. Beru ho už dva roky a obtíže výrazně ustoupily.
Láďa (Pá, 17. 4. 2015 - 08:04)
Prostenal je opravdu dobrý,...Michale,pokud máte potíže dva roky a myslíte si,že po Prostenalu ustoupily,měl byste si uvědomit jaké podstupujete riziko samoléčbou.Prostenal,bohužel neobsahuje žádnou účinnou látku,ani podle zákona nemůže,takže zlepšení se opírá jen o vaší dobrou víru.Pokud máte obtíže,navštivte urologa,vyšetření je nebolestivé pomocí ultrazvuku a rozborem krve.Budete mít jasnou diagnozu,většinou se jedná o benigní zvětšení prostaty,ale pokud ne,neztrácejte čas.Odvahu,člověk se většinou obává zbytečně.
Adam (St, 30. 8. 2017 - 13:08)
Vše o zvětšené prostatě, léčbě a prevenci zde na sex-blogu -- -https://www.vimax.cz/zvetsena-prostata/
Mansie (Út, 5. 6. 2018 - 10:06)
Neni to pouze o bolesti, ale take nepraktickem a castem bolavem moceni.. No prostata dokaze uhnat aj ty nejtvrdsi muze, takze se doporucuje prevence - zdravy styl a nejaky ten prasek z lekarny. Seznam jsem sepsal tady -- https://www.erekce.cz/zvetsena-prostata/
děda75 (Ne, 24. 12. 2017 - 01:12)
Téměř všechno co se téměř všude píše o zbytnění prostaty je střelba mimo cíl. Mám silný pocit, že záměrně. (Navíc, doporučené denní dávka zinku byla od roku 2004 podle vyhlášky 450/2004 Sb. 15 mg, od roku 2009 podle novely 330/2009 Sb. snížena na 10 mg.)

Příčiny potíží i jejich náprava jsou jednoduché.
Prostata potřebuje především dostatek zinku, a dále vitamínu E. Jejich příjem z potravy (moderní průmyslové) je hromadně nedostatečný, zemědělská půda je poškozená přes půlstoletí trvajícím používáním průmyslových hnojiv atd.
Rada je jednoduchá:
"Pokud si muž od věku 40 let bude přidávat denně do stravy 40 mg zinku, nebude mít do smrti tyto potíže." Tohle je rada prakticky osvědčená v USA v období již před asi 60 lety.
---
Tablety obsahující jako účinnou látku síran zinečnatý fungují ( ale Zincteral se už údajně z Polska nedováží !?). Na tablety s glukonátem, citrátem, oxidem, si lidé ztěžují, že nepůsobí dostatečně. (Příčinou jsou možná stopy kadmia, kteréžto jsou ve formě síranu podstatně méně vstřebatelné.)
---
Většinou se jako přírodní zdroj doporučují dyňová semínka. 40 mg zinku by mělo být v 90 semenech.
Pšeničné klíčky téže váhy by ho měly obsahovat 2x víc, kukuřičné klíčky 20x víc.
Mně se nakonec prakticky osvědčil (tj. zachránil a trvale ve zdraví udržuje do 80 let věku) samotný síran zinečnatý. Velmi silně ředěný vodou, užívaný po jídle. To ale radím jen znalým chemie, má to jinak charakter žiraviny.
Reklama