Proč se ženy vyčerpají dříve než muži?

Ženy se vyčerpají rychleji než muži. Tato skutečnost je způsobena intenzivnější činností dýchacích svalů a také tím, že ženy mají menší a méně výkonné plíce než muži, píše francouzský server Gentside.

Každý, kdo někdy běhal s partnerem či partnerkou, mohl pravděpodobně konstatovat, že žena byla rychleji vyčerpána, ať byl její zdravotní stav jakýkoli. Nezáleží ani na tom, kolik žena váží a jak je stará. Jak je možno takový jev vysvětlit? Roušku nad tímto tajemstvím poodhaluje studie vědců z kanadské McGillovy univerzity.

    Jde především o otázku anatomie, uvádí se v práci publikované v časopise Experimental Physiology. Četná pozorování umožnila konstatovat, že při stejné postavě mají ženy menší plíce a menší dýchací cesty než muži. Vědci ve snaze tento jev blíže osvětlit vybrali 50 dobrovolníků, 25 mužů a 25 žen, ve věku od 25 do 40 let, kteří se těšili dobrému zdraví a nekouřili.

    Při pokusu sledovaný vzorek jezdil na rotopedu nastaveném tak, aby šlapání bylo stále obtížnější. Cílem bylo dosáhnout toho, aby účastníci pokusu museli na cvičení vynaložit maximum své dýchací kapacity. Dobrovolníci zároveň sdělovali, jak dalece jsou vyčerpání a jaké mají nepříjemné pocity. Vědci jim měřili rytmus dýchání, objem vdechovaného vzduchu a nervovou stimulaci dýchacích svalů.

    K tomu badatelé rovněž prováděli elektromyografii (EMG) bránice za pomoci cévky umístěné v jícnu. Tímto způsobem hodnotili sílu dýchacího reflexu.

    Po získání všech těchto údajů vědci analyzovali a srovnávali výsledky obdržené u obou pohlaví. Konstatovali, že ženy rychleji dospějí k vysoké úrovni ventilace plic, která se blíží jejich teoretickému maximu.

    Zjistili rovněž, že dýchací svaly žen jsou nervovým systémem více stimulovány, než je tomu u mužů. Jinak řečeno, elektrické signály vysílané dýchacím svalům, a zejména bránici jsou více intenzivní u žen než u mužů. Proto ženy mimo jiné rychleji dýchají. To může vést k obtížnému dýchání až k dušnosti.

    “Ženy mají plíce biologicky menší a musejí více aktivovat dýchací svaly. Proto ženy ze zdravotního hlediska mohou vykazovat známky vyčerpání více než muži,“ vysvětlil šéf vědeckého týmu doktor Dennis Jensen, kterého citovala BBC.

    Tyto výsledky však nemusejí nutně odrážet všední realitu, uvedl doktor Bruno Sesboue z Francouzské společnosti sportovního lékařství pro list Le Figaro. “V každodenním životě se vždy nacházíme pod hodnotami získanými od účastníků experimentu. Když běžíme maraton, dosáhneme nejvýše 80 procent plicní ventilace,“ soudí.

    “Tento výzkum by však mohl umožnit, abychom lépe pochopili některé jevy, zejména proč ženy trpící rozedmou plic či srdeční nedostatečností mají větší dýchací potíže než muži,“ zdůrazňuje doktor Jensen.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (31)

 • Obrázek uživatele Slavomir
  Slavomir (anonym)

  Inde som zase čítal, že muži sa skôr unavia, tak dke je pravda?

  Bře 30, 2014
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Jak v čem? marně se neříká, že trubka na stojato a ženská na ležato vydrží všechno! A na všechno vždycky nesmíš dát!

  Bře 30, 2014
 • Obrázek uživatele Adolf
  Adolf (anonym)

  Prože žena je slabší pohlaví a je podřízena muži. Je to od začátku světa

  Bře 30, 2014
 • Obrázek uživatele Jsi blb.
  Jsi blb. (anonym)

  Prože žena je slabší...Možná,že žena občas odpadne dřív,je to proto,že spousta chlapů se válí a nepracujou ani na svých 50%výkonnosti,v domácnosti nepomůžou a u dětí nemají vážnost,všechno leží na ženách,bude-li svět,budou ženy,muži???pravděpodobně již ne,je vědecky dokázáno,že v současné době je mužs.chromoz.základ narušen. Viz.rubrika jsou chlapi ještě vůbec chlapama....

  Bře 30, 2014
 • Obrázek uživatele Anina
  Anina (anonym)

  Inde som zase čítal, že...Ten kluk z Čobolie to ani napsat neumí správně,co je to za téma?? Admine,nepouštějte sem všechno a všechny!!

  Bře 30, 2014
 • Obrázek uživatele Inka
  Inka (anonym)

  Prože žena je slabší...Slabší možná jsem, i když vydržím víc odmakat, víc vypít, co do vínka, víc psychicky jednoznačně, takže slabší než můj manžel jsem leda tak váhově o nějakých třicet kilo. Jinak je za mnou vidět v životě podstatně víc než za ním a musela jsem přestát věci, o kterých nemá tušení v dětství, v mládí a ani v manželství jsem nebyla ušetřena problémů-zdravotních, s kterými jsem se poprala a on jen zbaběle zalezl do nory, hrdina, který holt nesnese utrpení, ani vlastní, ani bližních, chlapi nejsou do nepohody většinou, výjimky potvrzují pravidlo. Jinak samosebou podřízena jsem mu nikdy nebyla, ani moc podřízených žen neznám. Chlapa, který by mně uzurpoval a choval se nadřazené mé osobě bych kopla do predele. Pokud se o sebe umí žena postarat, není nikomu pořízena a já neznám jedinou, která by se neuměla postarat o sebe-a často nádavkem o děti. Bez chlapa.

  Bře 31, 2014
 • Obrázek uživatele Inko,
  Inko, (anonym)

  Slabší možná jsem, i...jsi moudrá žena,pluju svou životní lagunou a ptám se,sakra,na co ženy potřebují muže po boku? Inko,pověz mi o tom něco,co pro tebe znamená mít ho,být s ním?

  Bře 31, 2014
 • Obrázek uživatele Samec
  Samec (anonym)

  Koperník byla žena! Einstein byla také žena! Žena byla vždy jen obětí samčí zvůle... Tady snad každá zobete ty prášky, co transformují sexuální pud na kariérní, nebo co?! Zkuste taky někdy párkrát vynechat... ;-)

  Dub 01, 2014
 • Obrázek uživatele Inka
  Inka (anonym)

  jsi moudrá žena,pluju svou...Anonyme, nevím, na co potřebují ženy muže po boku. Asi prastarý zvyk se rozmnožovat způsobil párování lidí, ne? Jsou tu společenské normy, zažité konvence a debilní zvyk vidět ve svobodných lidech nad třicet pět něco divného. Zeptej se těch žen, já to opravdu upřímně nevím, na co je potřebují. Já děti mám, manžel je jejich otec a vzor a autorita, prostě jsem před dlouhými lety zapadla do toho prastarého modelu, byla jsem nezkušená a mladá. Znamená pro mně otce mých dětí.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele Samice
  Samice (anonym)

  Koperník byla žena!...Nejen Koperník a Einstein byli muži. Taky Fleming, Bell, Boticelli a miliony dalších velikánů, kteří nesmírně obohatili lidstvo, byli muži. Taky Hitler byl muž, stejně jako Stalin, Mussolini, Mengele, bin Ládin a miliony dalších zrůd s nemocnými mozky, kteří zničili kus historie planety a způsobili bolestnou smrt a umírání nevinných včetně dětí v důsledku válek, terorizmu, genocidy a vražd, byli muži. Ženy jsou slabé pohlaví, co rodí děti, pracují, nic velkého nevymyslí a bezmocně přihlížejí modlíce se, aby válka nepřišla v době jejich života a za své děti a jejich budoucnost. Aby žili v době, kdy muži kreslí obrazy, sochají a vymýšlí a ne v době, kdy se skupina bezmozků rozhodne vraždit. Jinak neměj obavy, většina z nás skloubí svou profesi se sexem. Stíháme hodně.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Nevadí mi nic, jen slinty o ženské podřízenosti, to je hovadina. Chlapi už dávno nemají výsadní pozici a protože to ví, kopou kolem sebe a volají po návratu patriarchátu a klasickém rozdělení rolí mezi muže a ženy. Karieru žen zavrhují, posílají ženy k plotně a dětem a přitom jim je milé, když žena nosí výplatu a pokud by šla k plotně, zneužijí faktu, že ji živí a dají jí to sežrat. Nakonec jim nevyhovuje nic, žádný model. jen potřebují prudit a dokazovat tu svou nadřazenost, kterou druhé pohlaví odmítá. Muži a ženy jsou si totiž rovni. Před Bohem a lidmi. Až potkám chlapa, který to uznává a nepřetvařuje se, pokloním se mu k zemi.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele No,
  No, (anonym)

  Bilak byl taky zrůda, taky...mezi ženami nenajdeš pomalu krom Sklodowské žádnou vynálezkyni, velikána, ale ani zrůdu, která dělá politiku odporným způsobem nebo vyvolává války a teror. Ženská se narodí, celý život většinou chodí do práce, má nějaké ty děti a umře. Ženy umírají v průměru o něco málo později než muži proto, že jsou odolnější psychicky a zocelenější a tolik nehulí a nechlastají. Jinak můj děda psychiatr říkával, že když postihne deprese v těžké formě ženu, sebere většinou vůli a jde se léčit. Když postihne totéž muže, hodí si většinou mašli. O depce se moc nemluví, ale je za většinou sebevražd, často to okolí o postiženém neví, snaží se to tajit, z mnoha důvodů. Prostě ženy víc bojují, se vším protivenstvím. O podřízenost jistě nestojí, ale někdy jsou k ní donuceny holt bitím a týráním. Počet případů domácího násilí stoupá a kolik procent představuje násilí žen na mužích? Mizivé procento. Prostě mnohý macho čeká, že ženská bude dělat co on chce, držet hubu a krok a když ona nechce, tak z ní poslušnost vymlátí. Ale ta, co si to nechá dlouhodobě líbit si asi nic jiného nezaslouží.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  To bych neřešila. Ať se vyčerpají kdy chtějí. Já sice vztah mám, ale dlouhodobě mi do bytu nesmí. Jen na návštěvu. Svatbu neplánuju, nevidím jediný důvod.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  co děti, Báro? To je nechceš nebo půjdeš do spermobanky? Nebo razíš názor, že dítě lze vychovat i bez chlapa a nepřidělávat si tak práci ještě péčí o něj?

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele Nejlépe
  Nejlépe (anonym)

  je na tom kudlanka nábožná. Její samec po oplodnění jí poslouží jako potrava. U člověka je to jinak. Muž slouží (většinou)k materiálnímu zabezpečení svých dětí a její matky (dříve lov, nyní vydělává love). Pokud tomu tak není, muž se nudí a vymýšlí si různé hry - dříve např. rytířské turnaje, nyní války, invaze, lety do vesmíru aj.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele Lea
  Lea (anonym)

  je na tom kudlanka...No, já nevím, ale neznám ve svém okolí a životě, už dostatečně dlouhém, ženu, která by se neuměla zabezpečit sama-materiálně. Je víc VŠ žen než mužů a ženy jsou jen hůře placené za stejnou práci, ne méně zaměstnané a to, co se tu píše o zajištění žen bývávalo, ale dnešní době to poplatné není. Ženy dokonce zajistí nejen sebe, ale i své děti. Jak jinak by to dělaly samoživitelky, kterým děti po rozvodu zůstanou, když se v Česku rozvede každé druhé manželství a výživné na dítě je směšná almužna v dnešní době, za kterou matka koupí dítěti tak boty a jídlo na týden za ten měsíc-kde jsou všechny ostatní potřeby? Navíc mnoho mužů výživné neplatí a matky se musí soudit.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele Nejlíp
  Nejlíp (anonym)

  je na tom kudlanka...dnes je na tom slušně vydělávající single žena, která si dělá co chce a jde s kým chce, kam chce, kdy chce, koupí si co chce a nemusí nic vysvětlovat doma a otravovat se s jedním chlapem po léta, starat se mu o žrádlo a prádlo.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele Samec
  Samec (anonym)

  mezi ženami nenajdeš pomalu...A Marie Curie-Sklodowská byla asi také žena, že?! ;-) Ženy se dožívají vyššího věku z toho prostého důvodu, že celý život v podstatě hovno dělaj. Takže jsou prostě méně opotřebované a jdou do důchodu už pěkně odpočaté! Tudíž potom i déle vydrží... Je si pravda, že žena ve svém životě neustále jakoby vyvíjí nějakou činnost, ale to je jen takové divadélko pro okolí. Ve skutečnosti si při tom dává moc dobrý pozor, aby se někde nepředřela. A když už náhodou začne něco dělat, tak je to prakticky stejné, jako kdyby nedělala vůbec nic. Jediné, co ženám skutečně jde, je buzerovat manžela, děti a nekonečně dlouho plkat o svých zásluhách. Ale při se opět nenadřou, páč to je baví. U toho naopak relaxují... Zatímco muž, když už začne něco dělat, tak je za ním vidět zcela zřetelný výsledek jeho práce. Toho jsou si moc dobře vědomi i zaměstnavatelé a proto je prostě i lépe finančně oceňují!

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele kolemjdoucí
  kolemjdoucí (anonym)

  A Marie Curie-Sklodowská...hahaha...zábavné...ženy dělaj hovno a co potom samci? Více hoven vyplodí? Ženská valí po práci na nákup a pak vařit, prát, žehlit a uklízet. Chlap jde po práci na gauč, do putyky žvanit k pivu, ti lepší na golfík, basket, tenis...a jsem na světě dost dlouho a tak to bylo a je a bude. Chlapi nikdy nedopustí, aby měli dvě směny jako ženy. V arabských zemích a v Rusku se pro jistotu válejí chlapi i místo zaměstnání a dovedli to k dokonalosti. V podstatě jsou to trubci na obtíž.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele jo,
  jo, (anonym)

  hahaha...zábavné...ženy...souhlas...

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele samče, omyl
  samče, omyl (anonym)

  A Marie Curie-Sklodowská...chlapi chcípou dříve, protože nejsou odolní psychicky jako ženy a pak taky proto, že nejsou zvyklí makat a mají v důsledku svého skleníkového života se svými koníčky nebo na gauči před televizí sníženou imunitu a pak vylezou ze skleníku a skolí je první bacil, haha. Jinak v reálu už ženy taky chlastají a kouří a už se ani tak o moc vyššího věku nedožívají. Chlapi chlastají, kouří a žerou nezdravě a nesportují a jen se válí, tak to je pak těžký.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele no jo
  no jo (anonym)

  Samec soudí podle své mámy. To je potom těžký, až se ožení, pochopí.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele Adolf
  Adolf (anonym)

  Každý má svůj úkol. Musím se postart o topení na zimu, zahradu, údržbu domu postavit vzpurné potomky do lajny, žena se stará o domácnost a také jí v tom pomáhám. a podřízenost je dána od Boha. Když máte problém proberte ho, jinak své starosti proberte s Vaším knězem, který pomůže. Nám to pomáhá. Myslím, že psychicky odolnější je muž a přítel lékař mi to potvrzuje, pivo a slivovice je lék, v rozumné míře.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele žena
  žena (anonym)

  Každý má svůj úkol....A co když svého kněze nemám? A Bůh mi žádnou podřízenost nenadělil?

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele Kecy
  Kecy (anonym)

  Každý má svůj úkol....Bůh nikdy nepodřadil ženu muži a neudělil nadřazenost muže nad ženou. Protože je to Bůh a tedy vtělené dobro a moudrost-proto určil, že pohlaví jsou si rovna, všichni jsme si rovni před Bohem, tak je to dáno. Máme stejná práva a soudit nás všechny může jen a jen on. I já se jednou budu zpovídat jen jemu a nikdy žádnému chlapovi a nikdy mně nebude žádný chlap stavět do latě ani mi velet, ani podřizovat mě sobě, protože platí před nikým se neponižuj a nad nikoho se nevyvyšuj pro všechny lidi. Napsat, že Bůh určil nadřazenost kohokoli nad kýmkoli může jen hloupý člověk, který nic o životě neví. Asi ten, komu pivo a slivovice zatemnila mozek a ještě žije ve středověku.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele ženská
  ženská (anonym)

  Každý má svůj úkol....Probírat něco s knězem? Kdo normální krom fanatiků by dnes probíral něco s černoprdelníky, kteří jsou často pedofily, przní děti, v minulosti kradli, kupčili s odpustky, ve jménu víry vedli války a pro majetek vraždili a prodávali odpustky, odsoudili miliony nevinných na hranici, káží vodu a pijí víno, káží skromnost a žádají miliardové majetky pro sebe, tvrdí, že dobré ochrání Bůh a přitom jezdí v papamobilu za neprůstřelným sklem, za hlavu církve zvolí baziliška z hitlerjugend. Tady je jiné téma, ale psát o tom, že mám jít s problémem za farářem může jen totální vylízaná hlava. To asi to pivo a slivovice... Bůh a církev není jedno a to samé, takové darebáky, jako jsou kněží si Bůh za své představitele na zemi nezvolil, bandu zlodějskou. Je to banda, která jen nechce makat a chce hamounit majetky. Nic víc. Bůh je jinde. proto jsme tak ateistickou zemí, protože to každý normální už pochopil, co jsou zač.

  Dub 02, 2014
 • Obrázek uživatele Leoš
  Leoš (anonym)

  A Marie Curie-Sklodowská...Souhlasím, šetří se, a vařit? Mnoho žen nevaří.

  Dub 05, 2014
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Ten kluk z Čobolie to ani...Paní je rasistka?

  Dub 05, 2014
 • Obrázek uživatele pepouš
  pepouš (anonym)

  Přečtěte si v Bibli list sv. Pavla apoštola Efezským Ef 5, 21-33, tam je psáno že žena je podřízena muži a muž je podřízen Bohu, ženě a oběma rodičům jsou podřízeny děti. Neznamená to ovšem, že žena má trpět pod neurvalcem, muž se musí o ženu starat a oba jedno jsou. Žena nebyla stvořena aby muži vládla. Byla stvořena pro muže z jeho levého žebra. Jinak žena slabší a proto se více unaví viz třeba při sportu muži a ženy mají rozdílné výsledky s tím se nedá nic dělat.

  Dub 06, 2014
 • Obrázek uživatele Lojza
  Lojza (anonym)

  Pepouši, ty jsi ale blb!!!

  Dub 06, 2014
 • Obrázek uživatele To
  To (anonym)

  Přečtěte si v Bibli list...jsou kydy. Sice jsem věřící, ale věřím v Boha, v jistou sílu a moudrost všude kolem nás. Církev je jen zlo a tyhle kvákotiny mi nic neříkají. Moje víra je jinde a jiná a slinty o žebru jsou pověsti, které postrádají hlavu, patu i rozum.

  Dub 06, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama