Proč se vyplatí si pravidelně kontrolovat tlak

Měření krevního tlaku je nutností nejen u lidí s problémy s krevním oběhem. Je to velmi jednoduchá činnost, pokud víte, jak správně měřit krevní tlak. Aby byl výsledek měření tlaku správný, je třeba dodržovat několik základních pravidel. Proč se vyplatí si krevní tlak kontrolovat pravidelně?

Jaký je význam čísel zobrazovaných na tlakoměru pro naše zdraví?

Krevní tlak je síla, se kterou krev tlačí proti stěnám největších tepen při kontrakci srdce a jeho relaxaci. Během měření se také odhalí třetí hodnota - puls, tj. počet srdečních tepů za minutu. Jeho hladina se mění v delším a kratším období. Dlouhodobé změny mohou souviset s věkem nebo zdravím, střednědobé změny závisí na denní době a noci, aktivitě, duševním stavu, konzumovaných stimulantech a krátkodobých změnách na srdečním cyklu.

Krevní tlak působí na stěny tepen, když jimi protéká krev. Měření, když se srdce stahuje a tlačí krev, nazýváme systolický tlak (dosáhne nejvyšší hodnoty), zatímco měření, když se srdce uvolní a krev znovu vstoupí, diastolický tlak (dosáhne nejnižší hodnoty).

Systolický tlak je síla, se kterou krev v krevním oběhu v důsledku kontrakce myokardu začne cirkulovat. Ideální norma, kterou vám ukáže tlakoměr, přijatá pro systolický tlak je 120. Pokud pravidelně překračuje 140, máme vysoký krevní tlak. Pokud je mezi 120 a 140, jsme v nebezpečí. To je hlavní důvod, proč provádět pravidelná měření.

Diastolický tlak je síla krevního tlaku na tepnách, když je srdce v klidu, tj. mezi jeho údery. Správná hodnota je 80. Pokud dosáhne příliš často 90, můžete mít podezření na hypertenzi. Rozdíl mezi systolickými a diastolickými hodnotami se nazývá amplituda krevního tlaku nebo pulsní tlak. Správná hodnota by měla být mezi 30 a 50 mm Hg. Vysoký pulzní tlak (přes 55 mm Hg) u lidí nad 65 let je považován za rizikový faktor srdečního infarktu, mozkové mrtvice a selhání ledvin.

Při měření tlaku se také měří puls, tj. Počet srdečních rytmů za minutu, který se také nazývá klidová srdeční frekvence (HR). Ne každý z nás má stejný puls, ale optimální hodnota je 60-70 tepů za minutu. Rychlost kontrakce srdečního svalu závisí na jeho malé částici, která je sinusovým uzlem. Po mnoho let byla hodnota pulzu podceňována. Důraz byl kladen na krevní tlak. Mezitím se ukázalo, že puls má velký význam nejen pro kvalitu a délku našeho života, ale také pro to, jak - pokud se tak stane - získáme srdeční choroby. Lidé se zrychleným pulzem mají větší sklon k nemocem jako např. srdeční infarkt, častěji kvůli tomu umírají, ve srovnání s lidmi, jejichž srdce pracuje pomaleji.

Co je dobré vědět

Metoda měření krevního tlaku a typ přístroje použitého pro vyšetření jsou také nesmírně důležité. Pokud se měření provádí pomocí ramenní manžety a tester tlačí na tepnu ramene příliš, bude diastolický tlak nižší než skutečný.

U automatických zařízení se v zásadě měří pouze systolický tlak a diastolický tlak se počítá podle zvláštního vzorce, a proto měření není vždy spolehlivé. Měření bude také nepřesné u lidí s arytmiemi a při nízkém stavu baterií v tlakoměru. Bez ohledu na důvod existence významných rozdílů mezi systolickým a diastolickým tlakem vyžaduje každá situace základní laboratorní testy a EKG, které mohou být základem pro odhalení různých zdravotních problémů.

Komerční sdělení

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama