Proč je NANO maska lepší volba než respirátor?

Respirátor je osobní ochranná pomůcka určená primárně do průmyslových provozů jako ochrana dýchacích cest proti prachu ( kameníci, zedníci, lakovny, brusírny atd.) i jsou tak certifikované a všechny testy jsou na toto zaměřené. Respirátory nejsou většinou testované na záchyt virů. Jejich velkou nevýhodou je špatná (prodýchatelnost) neboli velký vzduchový odpor.

Základní charakteristika produktů :

1. Respirátor je osobní ochranná pomůcka určená primárně do průmyslových provozů jako ochrana dýchacích cest proti prachu (kameníci, zedníci, lakovny, brusírny atd.) i tak jsou certifikované a všechny testy na toto zaměřené.Mnohé respirátory nejsou testované na záchyt virů.

Respirátor se skládá z několika vrstev netkaných textilií a záchyt částic funguje na principu elektrostatického náboje – ten se však při používání díky vlhnutí materiálu vytrácí a tím se filtrační schopnost velice rychle snižuje. Certifikovaná doba použití respirátorů je v rozmezí 4 – 8 hodin /to znamená, že na 12 hodinovou směnu jsou potřeba 2 ks/

Jejich velkou nevýhodou je špatná (prodýchatelnost) neboli velký vzduchový odpor. Při správném utěsnění respirátoru má uživatel špatnou saturaci kyslíkem, dochází k únavě, bolestem hlavy, snižuje se pracovní výkonnost a při delší době používání je nadměrně zatěžován kardiovaskulární systém. To vše vede k tomu, že si uživatelé respirátory neutěsňují správně a jejich používání tak postrádá význam, dává lidem falešný pocit bezpečí a tím je nepřímo ohrožuje na zdraví.  

V tomto případě, ale hovoříme jen o respirátorech, které se na našem trhu mohou prodávat, tedy o takových, které jsou legálně certifikované pro trh EU tzv. notifikovanou osobou a mají na svém těle uvedené povinné údaje, stanovené příslušnou platnou normou EN149:

9.2 Filtrační polomaska ( tzv. respirátory )

Filtrační polomasky odpovídající této normě (EN 149:2001-A1:2009 ) musí být zřetelně a trvale označeny následujícími údaji:

9.2.1 Jménem, značkou nebo jiným způsobem, určujícím výrobce nebo dodavatele

9.2.2 Označením typu.

9.2.3 Číslem a rokem zveřejnění této evropské normy.

9.2.4 Roztřídění

Příslušná třída (FFP1, FFP2 nebo FFP3), dále mezera a potom:

„NR“, pokud je filtrační polomaska omezena pouze pro použití na jednu směnu. Příklad: FFP3 NR, nebo

„R“, pokud je filtrační polomaska opakovaně použitelná. Příklad: FFP2 R D."

9.2.5 !Jestliže vyhověly při zkoušce zanášení, pak se označí písmenem D (dolomitový prach). Toto písmeno musí následovat po mezeře za označením třídy (viz 9.2.4). Příklady FFP3 NR D, FFP2 R D."

9.2.6 Jednotlivé části a skupiny, které mají značný vliv na bezpečnost, musí být označeny tak, aby mohly být identifikovány.

Ostatní respirátory, které nesplňují podmínky, uvedené výše se našem trhu nesmějí prodávat a ani jinou formou šířit k uživatelům. Ten, kdo tak činí, činí tak pravděpodobně protiprávně a potenciálně se tím dopouští možného ohrožení zdraví obyvatel a souvisejícího zhoršení epidemické situace.

 

2. Zdravotnické obličejové masky (dříve chirurgické roušky) s nanovlákennou membránou jsou určeny zejména pro zdravotnický personál a pokud mají označení dle normy EN 14683 Typ IIR, tak mají i ochranu proti kapénkám (fluid resistence). Velkou výhodou je mechanický nanovlákenný filtr, který vlhnutím při používání neztrácí své vlastnosti a je certifikován na minimálně 12 hodinový výkon. Tyto masky jsou velice dobře prodýchatelné a mají velice vysokou průvzdušnost. Drátek s tvarovou pamětí u kořene nosu je umístěn po celé délce masky a zaručuje tak perfektní těsnost. Pro nositele je mnohem komfortnější a účinnější volbou. Česká republika je předním světovým lídrem v používání a vývoji nanotechnologií. Díky tomu, se ve zdravotnickým maskách s nanovlákenným filtrem promítlo to nejúčinnější z respirátorů FFP2 či 3 a komfort, tvarová variabilita a prodýchatelnost chirurgických roušek typ IIR. Hlavní výhodou nanofiltru v maskách je filtrace a certifikovaný záchyt virů – aerosolů o velikosti 0,1 um, což je právě velikost COVID-19. A na tuto velikost je certifikovaný záchyt více než 99 %!

Ministr zdravotnictví Jan Blatný se na tiskové konferenci k použití nanoroušek vyjádřil : "A pokud se týká nanoroušky nebo jiných podobných prostředků, tak v tom usnesení, tak jak bude schváleno, je definovaná určitá norma a procento filtrace. To znamená, já tomu říkám zjednodušeně FFP2 respirátor, ale i ostatní prostředky, které splní, komerčně vyrobené, prokazatelně obsahující nebo splňující tady tyto parametry tak mohou být použity."

Rouška NANO M.ON splňuje požadavky, uvedené v platném mimořádném opatření od 1.3,2021 pro ochranné prostředky dýchacích cest. To znamená, že filtrační efektivita roušky NANO M.ON odpovídá hodnotám pro FFP2 a v některých ohledech ochranné vlastnosti FFP2 převyšuje. Jedná se zejména o:

 • Podstatně vyšší prodyšnost materiálu, zajišťující lepší komfort dýchání i při fyzické zátěži.
 • Zvýšenou ochranu proti tekutinám, neboli i kapénkám a aerosolům, jako nositelům i virů. Tato zvýšená ochrana je certifikovaná i pro použití v nejnáročnějších podmínkách ve zdravotnictví.
 • Několikrát delší garantovanou dobu použitelnosti, protože NANO filtr roušky NANO M.ON nesnižuje svou účinnost zvlhnutím, které při užití ochrany dýchacích cest vždy nastává. Standardní filtr snižuje svou účinnost po zvlhnutí i o desítky %, dle míry zvlhnutí
 • Výše uvedené vlastnosti lze samozřejmě doložit příslušnými dokumenty, normami a certifikáty.

Nano M.ON roušky od české firmy Nano Madical splňující všechny normy můžete zakoupit zde

MK

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (17)

 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Jen musíte dodat že nanovlákno je velmi křehké a tak když masku z nanovlákna skrčíte do kapsy ztrácí účinky.

  Bře 04, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Jelikož na tyto výrobky neexistují žádné normy, lze za nano-něco prohlásit cokoliv. Předpona nano- nemá žádný závazný význam, proto si mohu vymyslet a třeba i nechat patentovat nanohousle, nanorohlík, nanopivo, nanoslunce atd.

  Bře 04, 2021
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Tyto nanoroušky Nano M. ON Nanorouška NANO M.ON byla součástí nezávislého testování nanoroušek a nanoespirátorů MF Dnes. V tomto testu se NANO M.ON umístila na prvním místě v NANOrouškách. Díky svým vlastnostem a filtrační schopnosti se dokonce probojovala na 3. místo mezi nanorespirátory třídy FFP2. Pouze u těchto roušek byla prodyšnost hodnocena jako dobrá.

  Bře 31, 2021
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  MF Dnes je autorizovaný orgán schopný posoudit nějakou kvalitu?

  Bře 31, 2021
 • Obrázek uživatele Nano
  Nano (anonym)

  Nevím jaké a které jsou nejlepší, když je máte delší dobu nadýcháte si do nich zvlhnou a škodí všechny .

  Dub 02, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Pevně doufám, že kovidová chřipka s příchodem jarního počasí samovolně odezní, tak jako tomu bylo vloni. A to navzdory testování a očkování.

  Dub 02, 2021
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Obojí je pro naše zdraví škodlivé. Covid je politická záležitost, ne zdravotnická a divím se, kolik zdravotnických herců se k tomu tak ochotně za peníze propůjčilo. Hippokrates se musí obracet v hrobě.

  Srp 06, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  V případě kovidu jde nejen o politiku, ale jako u všeho jiného hlavně o prachy. Nejdřív obchody s rouškami, pak s respirátory, laciné testy, drahé testy, očkování č. 1, očkování č. 2 a teď se uvažuje o očkování č. 3. Farmaceutické firmy vyvinuly bleskurychle vakcíny, přičemž každá firma tvrdí, že ta jejich je nejlepší s nadějí prodat jich co nejvíc. A hradí to zdravotní pojišťovny z pojistného, které jim platí pojištěnci, tj. my všichni.

  Srp 06, 2021
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Myslíte si, že je nějaký rozdíl v použitém materiálu na respirátoru z hlediska snášenlivosti s pokožkou?

  Lis 16, 2021
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  No mě by nejvíc zajímalo, kolik lidí zemřelo s covidem a kolik na covid? Ale to se asi nikdy nedozvíme, asi bychom se divili.

  Lis 16, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  O tomhle již v minulosti mluvil dnes již zrušený ministr Blatný: někdo zemřel při dopravní nehodě a měl kovid = zemřel s kovidem a šup s ním do statistiky. Pozoruhodné rovněž je, že vloni ani letos se nevyskytl ani jeden případ klasické sezónní chřipky. Všechno je kovid (a my všichni jsme gogo).

  Lis 16, 2021
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Sama na sobě jsem pozorovala, že ně každý respirátor mi dělal dobře na pokožku. Okamžitě jsem ze začátku měla pupínky a vypadala jsem jako v pubertě. Teď kupuji respirátor, který je testovaný a má dermatest. Takže sehnat se dají

  Lis 17, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Lepší než shánět speciální respirátory je přestat blbnout a začít žít normální život.

  Lis 17, 2021
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Tak to máte asi pravdu, že by bylo lepší už žít normálně, ale pokud to prostě v práci mít musíte, tak s tím nic neuděláte a snažíte se mi něco, co vám nedělá špatně. Ten s tím dermatestem kupujete v lékárně?

  Lis 18, 2021
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Podívejte se na respirátory do internetového obchodu prozdravotniky .cz , kde najdete kvalitní respirátory i s derma testem za dobrou cenu. Navíc mi od nich pěkně sedí na obličeji a vůbec mne to netáhne za ušima

  Lis 19, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama