Proč je důležité hlásit nežádoucí účinky covid vakcín na SUKL

Hlásit podezření na závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SUKL) je velmi důležité pro dokreslení bezpečnostního profilu vakcín. Lékaři a všichni zdravotničtí pracovníci mají zákonem danou povinnost hlásit na SÚKL svá podezření na tyto závažné či neočekávané nežádoucí účinky. Hlásit nežádoucí účinky vyplněním formuláře však může i sám pacient.

Mírné nežádoucí účinky, které už jsou popsány v Souhrnu údajů o přípravku či v příbalové informaci, není potřeba hlásit, protože nemají zásadní vliv na poměr přínosů a rizik léčivého přípravku.

U registrovaných vakcín proti COVID-19 patří mezi nejčastěji pozorované nežádoucí účinky bolest a zduření v místě vpichu, únava, bolest hlavy, horečka a zimnice, bolest svalů a kloubů. U vakcíny společnosti Moderna je navíc mezi nejčastějšími nežádoucími účinky uváděna také nevolnost, zvracení, zarudnutí v místě vpichu, zduření a bolest podpažních uzlin. Tyto reakce se objevují s frekvencí velmi častou, tzn. u více než 1 pacienta z 10 očkovaných. Jde o reakce, které patří mezi očekávané prakticky u všech vakcín.

Mnoho léčivých přípravků včetně vakcín může v ojedinělých případech vyvolat závažnou alergickou reakci (anafylaktická reakce či anafylaktický šok). Takovéto reakce byly nahlášeny i po aplikaci vakcín proti COVID- 19. Jedná se o náhle vzniklý a potenciálně život ohrožující stav, který se projevuje rychle se rozvíjejícími příznaky na kůži (svědění, pálení kůže, zarudnutí, vyrážka, otok) spolu s příznaky dýchacího traktu (rýma, chrapot, kašel, dušnost, změna hlasu, astmatický záchvat), s příznaky oběhového traktu (bledost, studený pot, bušení srdce, zrychlení srdeční činnosti) s příznaky zažívacího traktu (křečovité bolesti břicha, zvracení, průjem, kovová chuť v ústech) a s příznaky neurologickými (mdloba, křeče, narušení vědomí). Reakce nastává během krátké doby po podání vyvolávající látky, nejčastěji do 15 minut. Právě proto je důležité, aby očkovaný hned po injekci neopouštěl zdravotnické zařízení, v případě komplikací jsou totiž lékaři schopni rychle pomoci. V blízkosti lékaře se doporučuje zůstat 15 až 30 minut.

Jak hlásit nežádoucí vedlejší účinky naleznete na stránce - https://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

Formulář pro nahlašování nežádoucích účinků je na stránce - https://forms.sukl.cz/fas/formservice/filler.open?DocID=1232833

Na stránce https://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek je též možno stáhnout formulář ve formě PDF, vyplnit ho a zaslat na email farmakovigilance@sukl.cz či v tištěné podobě na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv
Oddělení farmakovigilance
Šrobárova 48
100 41 Praha

Přehled dosud nahlášených nežádoucích účinků naleznete zde: https://www.sukl.cz/tydenni-zpravy-o-prijatych-hlasenich-podezreni-na-nezadouci

Všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Pokud se objeví větší počet hlášení určité reakce, která pro daný přípravek není dosud známa, může být zahájeno podrobné hodnocení s cílem ověřit, zda se jedná o skutečně nový nežádoucí účinek. Při takovém hodnocení je vždy zvažováno, zda přínosy léčiva nadále převyšují jeho rizika, i přes novou informaci o nežádoucím účinku. Současně je zvažováno, zda nelze zavést opatření, která by nové riziko mohla snížit. Hlášení podezření na nežádoucí účinky tedy mohou pomoci zlepšit bezpečné užívání vakcín pro další pacienty či při dalším případném přeočkování.

Zdroj: SUKL

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Magda
  Magda (anonym)

  Já mám naštěstí po vakcinaci obou dávek a bez komplikací. Obě dávky jsem podpořila produktem vakcinal a bylo mi fakt fajn. Moje kolegyňka měla horší průběh po očkování, ale určitě to nehlásila nikde..

  Črv 22, 2021
 • Obrázek uživatele Daria
  Daria (anonym)

  Já měla fakt blbý průběh po první vakcinaci. Za týden mám další, trošku mám obavu, že mi bude opět blbě. Taky jsem přemýšlela, že bych vyzkoušela nějaký ověřený přírodní produkt, za zkoušku člověk nic nedá.

  Črv 22, 2021
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  No a to je chyba, bude třetí a možná i další přeočkování a pokud se nebudou vedlejší účinky hlásit, tak se bude dál přeočkovávat těmito vakcínami, aniž by se vědlo, že třeba způsobují nějaké propblémy u určitěho typu lidí a může to způsobit ještě horší reakce - i u kolegyně. Nahlásit se to může kdykoliv.

  Črv 23, 2021
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Ta vakcina je nova a tak se nevi, jake budou vedlejsi ucinky u siroke populace, ktera trpi ruznymi nemocemi, uziva ruzne leky. Klinicke zkouzky zatim probihaly na zdravych lidech, ktere se s covidem nesetkali - nemeli protilatky. Nyni se ockuji i lide, co covid prodelali. Podle nahlasenych vedlejsich priznaku se bude vyhodnocovat, co s vakcinou muze souviset a co nikoliv. Definitivne registrace vakcin maji byt az v roce 22, 23. Zatim to opravdu nikdo nemuze vedet, co je nasledek vakciny a co je jen soubeh udalosti, proto je vse potreba hlasit a neposlouchat nekoho, kdo rekne, ze to urcite s vakcinou nesouvisi, i kdyz je to treba lekar. Zatim treba vypada, ze hodne zen ma naruseni menstruacniho cyklu po vakcinach, coz muze byt zpusobeno v nekterych pripadech i stresem, ale kdo vi. Nekteri gynekologove zenam rikaji, ze to je po vakcine, nekteri zas pravy opak. Vyhodnotit se to ale muze, az na zaklade nahlasenych dat.

  Črv 29, 2021
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  Mě třeba po první vakcíně nateklo oko, všichni mi říkali, že to bylo proto, jelikož mám pichnutý Botox. Paní doktorka mi to vyvrátila, že může natéct pouze místo, kde je vpich. Už je na internetu tolik hoaxu, že je polovina lidí tak zmatená, že věří všemu co se kde napíše. Nicméně souhlasím s tím co píšeš, až časem uvidíme co to s námi vlastně udělá, ale medicína už udělala takový pokrok a nevěřím, že by nás to silně poškodilo.

  Črv 29, 2021
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Nechápu nikoho, kdo si ze sebe tak klidně nechá udělat hodného pokusného králíčka. My si naopak svého zdraví vážíme a dál se o něj staráme, jak sami uznáme za vhodné, proto naše širokánská rodina nevíme, co je kašel, rýma, nachlazení atd. Sice nejsme zdravotníci, stačí vidět, slyšet, číst a mít aspoň trochu soudnosti.

  Srp 06, 2021
 • Obrázek uživatele Shabbatot-Jahoda
  Shabbatot-Jahoda (anonym)

  Mě po dvojité vakcinaci Pfizer částečně ochrnula ruka, nejdřív mě začala brnět od zápěstí k loktu apak sem utratil sílu v palci a ukazováčku ani tužku sem nemoh držet pevně a podle toho vypadalo i moje písmo.Dale se mě udělala boule na krku pod bradou , dále mě začal mírně pobolivat hrudník na levé straně...ale je to již lepší,do ruky se vrací síla a již mohu normálně psát a nebrní tak, hrudní již taky nebolí a boule se zmensuje a zmenšuje....do třetí dávky na ale pudu v každém případě a klidně i do čtvrté,nechcu to dostat a chcu opět letět někam do světa.

  Srp 29, 2021
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Jinak jsem viděla rozhovor s nějakým obvoďákem a ten říkal, že doktoři vůbec nemají nyní čas na hlášení vedlejších účinků, jelikož jsou zaneprázdněni administrativou, vypisováním karantén a izolací, očkováním a další agendou kolem covidu. Prý vyplnit ten dotazník trvá půl hodiny. Takže vše musí být hodně podhlášené.

  Led 07, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama