
Imunita závisí na střevech, až 70 procent buněk imunitního systému se nachází právě tam. V trávicím traktu dospělého člověka jsou miliardy bakterií. Tvoří obrannou hráz, aby do těla nepronikly například bakterie salmonely. Změny ve složení této bariéry vedou k řadě nemocí. Lékaři radí na ochranu takzvaná probiotika.
Probiotika se prodávají v kapslích, ale obsahují je i některé potraviny, zejména jogurty.
"Probiotika jsou živé organismy, které mají prokazatelně příznivý účinek na lidské zdraví. Probiotické potraviny obsahují tyto organismy v množstvích postačujících k navození zdravotní prospěšnosti," řekl ČTK docent Pavel Kohout z druhé interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Termín probiotika vznikl v půli minulého století, když vědci vypozorovali příznivý vliv některých mikroorganismů na střevní mikroflóru. Slovo je odvozeno z řečtiny (pro = příznivý a bios = život). Již samotný název značí, že jsou to látky příznivé pro život. V kontrastu s tím je název antibiotika, což jsou látky usmrcující mikroorganismy nebo bránící jejich růstu. Antibiotika zasahují proti původcům infekcí, jejich nežádoucím účinkem může být poškození střevní mikroflóry.
"V léčebné praxi využíváme toho, že probiotika zkracují dobu trvání virových průjmů u dětí a posilují imunitu. Podáváme je také při léčbě antibiotiky," řekl ČTK profesor Jiří Nevoral z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Probiotika se podle něj osvědčila i u pacientů se střevními záněty, například zánětem tlustého střeva, který je provázen tvorbou vředů. Udrží nemoc v klidovém stavu. Pomáhají také v předcházení a léčbě některých alergií.
Nevoral uvedl, že menší část probiotik je vedena jako lék, většinou jde o potravinové doplňky a dají se volně koupit. Jedním z cílů společnosti je prosadit testy potravin, zda obsahují množství příznivých bakterií, které výrobce uvádí, včetně trvanlivosti.
Prebiotika jsou látky, které slouží jako potrava pro probiotické bakterie. Prebiotikem je například vláknina. Pokud jsou do potraviny přidána probiotika i prebiotika současně, mluví se o synbioticích.
Zdroj: ČTK
Komentáře (15)
- odpovědět
Kvě 25, 2008- odpovědět
Čer 29, 2008- odpovědět
Črv 02, 2008- odpovědět
Kvě 25, 2010- odpovědět
Dub 26, 2013- odpovědět
Dub 29, 2013- odpovědět
Dub 29, 2013- odpovědět
Lis 16, 2014- odpovědět
Pro 02, 2014- odpovědět
Čer 24, 2016- odpovědět
Říj 30, 2019- odpovědět
Srp 28, 2021- odpovědět
Srp 29, 2021- odpovědět
Srp 30, 2021- odpovědět
Srp 31, 2021Přidat komentář