Přírodní zbraně proti chřipce

Nemusíte jen se strachem čekat, zda onemocníte chřipkou či nikoliv. Existují mnohá opatření a přírodní prostředky, které bojují proti virům a posilují imunitu organismu. Zde naleznete doporučované potraviny, vitamíny a opatření v životním stylu, které by vám měly pomoci uchránit se před chřipkou či zmírnit její průběh.

Vysoké dávky vitamínu C.
Bylo prokázáno, že podávání vitamínu C zvyšuje funkce bílých krvinek, produkci interferonů (imunitní proteiny, které chrání buňky před zevní invazí) a protilátek. Hladina vitamínu C v krvi bývá během infekce nedostatečná. Vědci věnovali velkou pozornost vlivu vitamínu C na viry (např. na chřipkové viry). Ačkoliv výsledky studií byly rozporuplné ohledně možnosti předcházet chřipce pravidelnou konzumací vitamínu C, jednoznačně se prokázalo, že vitamín C zkracuje dobu trvání chřipky a mírní symptomy. Vitamín C snižuje schopnost virů pronikat tkáněmi (inhibuje jejich enzym hyaluronidázu) a zlepšuje stabilitu pojivových tkání, přes které se musí viry dostat. Všeobecně se dá říci, že viry nedokážou přežít v prostředí bohatém na vitamín C. Tyto vlastnosti pomáhají vysvětlit popularitu vitamínu C v boji s infekcí a proti proliferujícím abnormálním buňkám.
Ester-C je nejpokročilejší dostupná forma vitamínu C. Byla vyvinuta pro rychlejší absorpci a retenci v tkáních. Ester-C je molekulárně spojen s vápníkem, díky čemuž má neutrální pH a tudíž nedráždí žaludeční sliznici jako jiné kyselé formy vitamínu C.

Vironal nebo Baktevir
Tyto bioinformační bylinné přípravky významně posilují imunitu a schopnost těla bránit se průniku nežádoucích mikroorganismů. Lze je využít jako účinnou obrannou bariéru proti širokému spektru patogenů virového i bakteriálního původu šířících se vzduchem a přenosných kapénkovou infekcí nebo potravinami. Je vhodné je použít jak preventivně při styku s větším počtem lidí, zvláště v obdobích virových epidemií, tak při akutním onemocnění. Preparáty posilují právě ty orgánové systémy, které se s vnějšími patogeny setkávají jako první – dýchací systém, trávicí systém a kůže – protože jedině podpora a ochrana ohroženého terénu je tím jediným správným přístupem v boji proti infekčním chorobám (alopatické léky ničí bohužel spolu s patogenem i buňky napadené tkáně, která se z toho důvodu paradoxně stává náchylnější k další infekci).  
Pomáhají při prevenci a léčbě jak virových, tak bakteriálních onemocnění (nemoc z nachlazení, rýma, viróza, chřipka, horečnaté stavy,  kašel, záněty průdušek, bolesti v krku, záněty nosohltanu, angína, zánět dutin, zápal plic a žaludečně-střevní potíže);
Vyvolávají pocení, snižují horečku a je možné je kombinovat s antibiotiky;
Jsou vhodné i pro doléčení a rekonvalescenci organismu po nemoci
Dávkování: Při chronických onemocněních a pro prevenci doporučujeme užívat minimální dávky, v akutních stadiích doporučujeme dávky zvýšit. V případě přechodného zhoršení stavu je třeba snížit dávkování, dokud zhoršení nepomine, a teprve poté se vrátit k původnímu dávkování. V užívání preparátu není vhodné přestávat, neboť se jedná o zpětný regenerační proces (reverzní reakce), při němž se mohou objevit příznaky dřívějších onemocnění. Tento jev je příznakem pozitivní regenerační reakce, která informuje o tom, že dochází k uzdravování!

Vitamín D
Mnoho lékařů a vědců ve světě poukazuje na to, že chřipka se objevuje v období, kdy díky nedostatečnému slunečnímu svitu klesá hladina vitamínu D v lidském organismu, jelikož jeho syntéza je na slunci závislá. Doporučují proto užívat vysoké dávky vitamínu D (až 5000 IU denně – v ČR doporučovaná denní dávka pro dospělé je pouze 400 IU denně) v zimním období jako prevenci výskytu epidemické chřipky. Předávkování vitamínem D nastává při překročení hladiny v séru nad 400 mikrogramů/ml. Projeví se  nechutenstvím, nadměrným močením, vysokým krevním tlakem a zvracením.
Velmi dobrým zdrojem vitamínu D jsou především tučné ryby. Vitamín D je možno též bezpečně získávat z potravinového doplňku
Vitamarin , který je vyráběn z unikátního rybího oleje z mořské ryby Engraulis japonicus. Je nejdůležitějším přírodním zdrojem řady nenasycených mastných kyselin a vitamínů A a D. Posiluje imunitní systém.

Koloidní stříbro
Jedná se o  prastarý lidový prostředek, který  lidem pomáhal proti infekcím již před příchodem antibiotik. Stoupenci stříbra vynášejí jeho antibiotickou schopnost efektivně čelit prakticky všem bakteriím, plísním a virům. Klinické studie jasně neprokázaly jeho účinnost proti virům, ale na většinu bakterií, které mohou virové infekce zkomplikovat, je mnohem účinnější než většina dostupných antibiotik , na které si v poslední době bakterie vytvářejí velmi rychle rezistenci. Koloidní stříbro je možno si doma vyrobit za pomoci generátoru koloidního stříbra a destilované vody.

Echinacea
Echinacea zřejmě zvyšuje produkci interferonů, důležitou část odpovědi organismu na virové infekce. Několik dvojitých slepých studií potvrdilo přínos echinacei při léčbě nachlazení a chřipky.Nedávné studie naznačují, že echinacea není zřejmě účinná jako prevence a měla by být používána až při nástupu onemocnění.
Echinaceu lze bezpečně užívat ve formě tobolek i v době těhotenství.  

Oregánový olej
Má význam především jako prevence bakteriální superinfekce a pomoc při kašli – pomáhá uvolňovat hleny z dýchacích cest a  tlumí suchý dráždivý kašel.

Prevence šíření chřipkových virů v prostředí:
Éterické oleje ničí bakterie a viry.
Používání éterických olejů do odpařovačů a aromalamp se kromě kanceláří může uplatnit i v domácnostech a všude tam, kde dochází k shromažďování více osob a tudíž hrozí nebezpečí infekce -čekárny ordinací, mateřské školky, školy, obchody a podobně. D o aromalamp a odpařovačů se v době chřipek nejvíce hodí éterické oleje s protivirovými a protibakteriálními účinky jako eukalyptus, timián lilalol, levandule, skořice a lemongras (citronová tráva), dobromysl (oregano).  
Nejjednodušší je použití namíchané antiseptické směsi.

Potraviny proti chřipce:
Česnek – působí jako přírodní antibiotikum
Šťáva z cibule je vynikajícím prostředkem proti kašli a má protibakteriální účinek - Vezmeme jednu cibuli a nastrouháme ji na jemno.. Přidáme med  nebo cukr krystal a lžičkou vymačkáme co nejvíce šťávy. Tu scedíme a vypijeme. Dětem podáváme po lžičkách. Šťávu je vhodné  si vždy vyrobit novou a nenechávat ji dlouho skladovat.
Anýz - V roce 2007 byla publikována zpráva o možném protichřipkovém působení anýzu. Bedrník anýz, používaný u nás především jako koření do perníčků a dalšího pečiva, podle výzkumů obsahuje látku velmi podobnou oseltamiviru, léčivé látce hubící virus chřipky. Anýz také podporuje vykašláván a působí proti křečím v trávicí trubici. Budete-li anýz žvýkat, pomůže odstranit nepříjemnou chuť v ústech.
Badyán – obsahuje shikimovou kyselinu, ze které se vyrábí aktivní složka protivirového léku Tamiflu.
Zázvor - Nastrouhaný kořen zázvoru zahřívá organismus. Vynikající je zázvorový čaj -: Zalijte 2 polévkové lžíce nastrouhaného zázvoru horkou vodou a nechte louhovat 5-10 minut. Můžete přidat med a citron.
Ostrá koření – česnek, chilli, křen – uvolňují hleny, podporují pocení. Můžete vyzkoušet indickou či čínskou kuchyni.
Slepičí vývar – pomáhá dodat energii, uvolnit ucpaný nos. Při přípravě přidejte hodně česneku, cibule a další kořenové zeleniny.
Dostatečný přívod tekutin – především čistou vodu z kohoutku, nejlépe ohřátou, je možno přidat citrón a teplé čaje (šípkový, zázvorový, mátový, zelený).
Celkově je vhodné jíst v zimních měsících stravu se zahřívacím účinkem – platí to hlavně pro lidi zimomřivé, trpící chladem. Mezi zahřívací potraviny patří ovesné vločky, merlík, slunečnicová semena, vlašské ořechy, piniová semínka a pražená sezamová semínka. Fenykl, kopr, anýz, skořice, hřebíček, bazalka, rozmarýn, koriandr a bobkový list  zahřívají a posilují střed organismu, který je zejména citlivý na chlad.
Rýže je neutrální, jako příloha k černým fazolím však může působit velmi povzbudivě. Také kukuřice, pohanka a žito mohou být využity k přípravě vydatných zahřívacích polévek. Tykev a všechny druhy řepy zahřívají. Též lze doporučit vařenou cibuli. Zelenina by se v zimních měsících měla konzumovat převážně uvařená nebo podušená. Ovoce je vhodné ve formě kompotů se skořicí a hřebíčkem.
Čemu se ve stravě vyhnout:
Cukru, bílému pečivu (podporuje tvorbu hlenů), nevhodným tukům v uzeninách a smažených jídlech, fast foodu, instantním výrobkům, mléčným výrobkům (ochlazují organismus a činí ho tak náchylnějším k nachlazení a chřipce), tropickému ovoci (i přes obsah vitamínu C má v zimě toto ovoce negativní vliv na organismus díky ochlazujícímu vlivu), džusům (též ochlazují organismus).
Dostatečný spánek a odpočinek:
Fyzický i psychický odpočinek je důležitou součástí prevence proti chřipce. Při onemocnění je pak vyležení v posteli základním předpokladem úspěšného vyléčení bez následků. V posteli je nutno ležet minimálně týden. Pak by mělo následovat třítýdennít období snížené aktivity, důležité pro rekonvalescenci po nemoci.
Odolnost proti chřipce zvyšuje otužování:
Odolnost proti nákaze chřipkou zvyšuje otužování. Ideální je začít s ním v létě, ale pozdě není ani teď. Stačí snížit o pár stupňů teplotu v obytných místnostech, spát při otevřeném okně, mýt se ráno ve studené vodě a nosit méně vrstev oblečení.
Meditace jako prevence proti chřipce:
Z dosavadních výzkumů vyplývá, že pravidelné meditace podporují imunitní systém a zvyšují odolnost proti virovým i bakteriálním onemocněním. Podobně může působit i modlitba.
Autor: mk

Komentáře (22)

 • Obrázek uživatele Semena Zajímavých rostlin
  Semena Zajímavý... (anonym)

  Léčivé a užitečné rosltiny - http://rostliny-semena.cz/ - eshop a internetový portál

  Pro 08, 2009
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  Léčivé a užitečné rosltiny -...Nejlepší jsou pivovarnické kvasnice "Pangamin"

  Pro 08, 2009
 • Obrázek uživatele vlasta
  vlasta (anonym)

  Léčivé rostlyny a produkty http://okg-zdravi.webnode.cz neváhejte a nakoukněte věřím že Vás to zaujme .skype vlastafu (03-000334)

  Pro 09, 2009
 • Obrázek uživatele Františka
  Františka (anonym)

  Tohle je fakt dobrý dokáže to uzdravit během dvou dnu a nebo to nemoc odvolat pokud na sobě cítíte první přízaky je to přírodní a vyráběné v ČR takže žádnej strach dávám to i cerce.

  Dub 12, 2012
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Moc by mě zajímalo, co si kdo představuje pod pojmem PŘÍRODNÍ. Všechny látky mají svůj prapůvod v přírodě, jen některé z nich prošly složitějšími chemickými reakcemi než jiné.

  Dub 13, 2012
 • Obrázek uživatele Anežka
  Anežka (anonym)

  Ahoj zde posílám odkaz na přírodní přípravek který dokáže zmírnit i předejít chřipce či nachlazení je to super věc ale hlavní je i prevence pa pa : http://www.kupnik.cz/kolshop/eshop/0/3/5/194-Queen-Eunike-pink-grape-pri-a-proti-chripce-a-nachlazeni

  Zář 19, 2012
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  já užívám na podporu imunity echinaceové kapky, kupuju značku Imunit, protože mají výtažek z kořene a díky tomu jsou nejsilnější, odolávám chřipkám a nestojí tolik! :-)

  Feb 05, 2013
 • Obrázek uživatele TerezaL
  TerezaL (anonym)

  Měla jsem od pediatra doporučený Normatyl, což je vit.C, zinek, B-komplex a probiotika a super, zatím!, jsme nechytili nikdo z rodiny ani chřipku ani virózu.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Jaroslav
  Jaroslav (anonym)

  Užívám výrobky firmy eunike a letos poprvé žádná chřipka.Kupoval jsem to tady www.jubo-zdravi.cz , ale obchodů jistě najdete víc. Za zkoušku to určitě stojí;)

  Feb 14, 2013
 • Obrázek uživatele Simonka sluníčko
  Simonka sluníčko (anonym)

  Používám na to dva produkty abych předcházela je to Kolostrum a pink grep od queen euniké . najdete je tady: http://www.kupnik.cz/kolshop/eshop/21-1-Queen-Eunike-doplnky-stravy pa pa S.

  Bře 06, 2013
 • Obrázek uživatele verca
  verca (anonym)

  Mam chripku uz pekne dlouho a diky vasim radam se mi ulevilo a je mi ohod e lipe

  Bře 17, 2013
 • Obrázek uživatele Kristýna
  Kristýna (anonym)

  Tak já nedám dopustit na echinaceové kapky s ženšenem a hlívou od Imunitu. Ochráním tím celou rodinu od všech těch virů a bakterií :)

  Črv 23, 2014
 • Obrázek uživatele Ráďa
  Ráďa (anonym)

  Moje dcerka Sašenka bývala často, opravdu často nemocná. Našla jsem čistě přírodní kapičky a začala jsem jí je dávat. Cca po měsíci jsem zjistila, že malá už měsíc nebyla nastydlá. Je to opravdu zázrak a jsem moc ráda, že jsem ty kapičky našla. Pokud budete chtít pomoci, napište mi na radka.moravcova@centrum.cz

  Črv 24, 2014
 • Obrázek uživatele Valerie
  Valerie (anonym)

  Skvělé jsou třeba zeleninové polévky, česnečka... Také se snažím otužovat a hodně pít. Často si myju ruce a když jezdím v přeplněné dopravě, tak si do nosu stříkám mořskou vodu - sprej Quixx soft s aloe vera...rýma mě zatím letos na podzim nedoběhla...uf ;)

  Říj 22, 2014
 • Obrázek uživatele Magda
  Magda (anonym)

  Dobrý den, slyšela přečetla jsem toho už mnoho o přípravku Senzycol. Uněkterých příspěvků se objevuje, že je to placená reklama. Nevím si rady, některé příspěvky jsou prostě super. Nikdy bych neřekla, že by to psal někdo za peníze. Takž e stále přemýšlím zda ho koupit nebo ne právě jako prevenci proti nachlazení. Máte s ním tady tedy někdo zkušenost v tomhle ohledu? Např.že bývá často nemocný, ale při užívání Senzycolu zatím neonemocněl? Moc děkuji.

  Říj 31, 2014
 • Obrázek uživatele Valérie
  Valérie (anonym)

  Dobrý den, slyšela...Dobrý večer Magdo, ve spojení s nachlazením bych mohla říci, že mám zkušenost. Máte pravdu v tom, že jsem viděla i já hodně kladných názorů na tento produkt. No každopádně dostala jsem ho od známé na léčbu lupénky. Lupénka pomalu mizí, což je skvělé. Teď, ale k Vašemu dotazu. Ano, myslím si, že tento přípravek mohl býti i dobrou prevenci proti nachlazení. Soudím dle toho, že jsem vždy na podzim často nemocná. Když neležím s teplou tak mám alespoň dlouhotrvající rými a takový škaredý kašel. Při tom, co užívám tento přípravek jsem zatím neonemocněla jakýmkoliv způsobem (rýma, kašel, bolest hlavy) prostě nic.

  Lis 15, 2014
 • Obrázek uživatele Erika
  Erika (anonym)

  Když starší syn nastoupil do školky, nasadila jsem hlívu, probiotika a mořskou vodu do nosu - proplachovat každý den - výborná prevence. Nos čistíme a zvlhčujeme sprejem Quixx (pro nejmenší kapičky Quixx baby)...Letos zatím bez rýmiček! jupí;)

  Říj 26, 2015
 • Obrázek uživatele Proč?
  Proč? (anonym)

  Když starší syn nastoupil...To mu nejsi schopná zdravě uvařit?

  Říj 26, 2015
 • Obrázek uživatele misik
  misik (anonym)

  Zdravím, zkuste se mrknout na http://kralovstvizen.cz/prirodni-metody-jak-se-zbavit-nachlazeni/ jsou tam dobré rady...máte něco z toho osobně vyzkoušené?

  Říj 27, 2015
 • Obrázek uživatele dalajlama
  dalajlama (anonym)

  setojndigjiorsdjai ůirgj

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Lenča
  Lenča (anonym)

  Co jsem tak vypozorovala na sobě i na dětech, tak nejdůležitější je pravidelný odpočinek a spánek. V noci tělo regeneruje. Ráno ideálně začít s nějakým ovocem a třeba Preventanem na imunitu - ten nám pomáhá nejlíp. A odpoledne ideálně procházku :) a jsme fit :))

  Bře 28, 2017
 • Obrázek uživatele ha ha
  ha ha (anonym)

  Co jsem tak vypozorovala na...co je přírodního na té srajdě Preventan? Jen přírodní peníze.

  Bře 28, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama