Přípravky s ketoprofenem mohou způsobit na slunci kožní reakce

Přípravky s ketoprofenem mohou způsobit na slunci kožní reakci. Obsahují ho například Fastum gel či Ketonal krém, které jsou v lékárnách k dostání bez receptu. Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Veronika Petláková ČTK řekla, že každý rok v létě zaznamenávají zvýšený počet hlášení o kožních fototoxických reakcích po užití přípravků s touto účinnou látkou.

Léčivé přípravky s ketoprofenem pomáhají na zhmožděniny a záněty pohybového aparátu. Nanášejí se jen na neporušenou kůži. Po ozáření sluncem může natřené místo zarudnout a svědit, mohou se také objevit pupínky nebo puchýře.


"Poměrně často se tato reakce rozšiřuje i na místa, kde nebyl přípravek nanesen, a může tak být postižena i velká část povrchu těla," varovala mluvčí. Kožní reakce je často obtížně léčitelná a může být i důvodem k hospitalizaci.


Nepříjemným reakcím se dá podle mluvčí předejít, když člověk užívá tyto přípravky přesně podle návodu. Pacienti by si proto před použitím měli příbalovou informaci pečlivě přečíst.


Místa natřená přípravkem je třeba chránit před UV zářením v celém průběhu léčby a další dva týdny po jejím ukončení. Rovněž je třeba si po nanesení přípravku ihned dobře umýt ruce. Používání se nedoporučuje pacientům léčených zevním ozařováním, uvedla mluvčí.


V Česku jsou registrovány přípravky s obsahem ketoprofenu: Fastum gel, Ketonal krém, Profenid gel, Prontoflex kožní sprej a Prontoket sprej. Všechny jsou v lékárnách ve volném prodeji.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama