Přijďte nespavosti na kloub!

Podle tradiční čínské medicíny nespavost vzniká, "když duch Šen, sídlící v srdci, nenachází klid a bloudí". Příčin tohoto "neklidu" způsobujícího nespavost může být více. Nejčastějšími jsou:

 • "Prázdnota srdce a sleziny" bývá způsobena přepracováním a nadměrným přemýšlením, které zmíněné orgány vyčerpávají a narušují jejich činnost.Vyčerpaná slezina-slinivka nemůže dostatečně tvořit krev, výživa srdce je porušená a "duch Šen ztrácí svůj příbytek a výživu"? Objevuje se špatné usínání, přerušovaný spánek, bušení srdce, špatná paměť, bledý obličej, závratě, krátký dech, únava a nechutenství.
 • Ztráta "spolupráce" mezi srdcem a ledvinami způsobená dlouhodobým onemocněním, stářím, konstitučním nedostatkem jinových esencí (zvlhčujících a ochlazujících) - častá u hubených lidí a u nadměrné sexuální aktivity? "Jin ledvin" není schopen kontrolovat oheň srdce,který "znepokojuje ducha Šen". Doprovodními příznaky jsou těžké usínaní až úplná nespavost, mnoho snů, pocení ve spánku, závratě, návaly horka odpoledne a večer, zvonění a cvrlikání v uších, slabost a bolesti v bedrech a kolenou, poluce u mužů, podrážděnost.
 • "Oheň jater" ze stísnění jejich energie. Způsobují je emoční poruchy ve smyslu deprese, frustrace a hněvu. Dlouhodobé stísnění energie jater se mění v oheň narušující nervovou činnost. Dochází k nespavosti, přerušovanému spánku se zlými sny a děsem, rozpínavým bolestem hlavy, závratím, hořkou chutí v ústech, rozpínáním v pravém podžebří a hrudi, předrážděnosti a vznětlivosti.
 • "Oheň hlenů". Nepravidelný přívod potravy oslabuje slezinu-slinivku a žaludek. Nedostatečným trávením dochází k hromadění vlhkosti a hlenů a následného vzniku ohně. Oheň šlehající vzhůru "znepokojuje ducha Šen". Nespavost doprovází množství snů, časté probouzení, pocit na zvracení až zvracení, dušnost a zahlenění, bolesti u srdce, závratě a bolesti břicha.
 • "Nadměrný oheň srdce". Bývá způsoben nepřiměřenými emocemi nebo nadměrnou konzumací alkoholu, horkých, kořeněných a mastných potravin nebo kouřením. To způsobí vznik a výstup srdečního ohně a nespavost. Ta je doprovázená podrážděností, dusivým pocitem na hrudi, červeným obličejem, bolestivou špičkou jazyka nebo vznikem aftů na něm, bolestivým močením tmavě žluté moči, žízní na chladné nápoje.
 • "Prázdnota a stísnění" energie žlučníku. Nadměrný strach nebo náhlé leknutí se může vyčerpat "energii žlučníku" a způsobit její stísnění. Nespavost je doprovázená probouzením ze snů, strachem opět usnout, hořkostí v ústech, dusivým pocitem na hrudi, bušením srdce, závratěmi.

  Jak je patrné, tak nespavost "nechodí" nikdy sama, ale je doprovázena i jinými potížemi, které si často ani neuvědomujeme a které ukazují na disharmonii orgánů, nebo na celkový zdravotní problém a nutnost jeho komplexní léčby.

  MUDr. Marek Majerčík, PMC Praha - poradnu čínské medicíny naleznete zde

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (5)

  • Obrázek uživatele silessia
   silessia (anonym)

   dobrý večer, poprvé jsem se s dlouhodobým nespánkem setkala v roce1996 a následující rok jsem zkončila v léčebně Bohnice, kde mě začali léčit ze schizofrenie lékem Risperdal. Dnes již vím že netrpím schizofrenií, ale kdykoliv jsem se pokusila vysadit zmíněný lék , dlouhodobá nespavost se objevila znovu. Přestože jsem již velmi ozdravila organismus, nemohu se tohoto léku stále zbavit, jakož i problémy s nekvalitním spánkem. nyní je mně 31 let a stále hledám možnost úplného uzdravení. Zkouším i homeopatikum, byliny...poradíte mně?

   Říj 27, 2007
  • Obrázek uživatele ja
   ja (anonym)

   A jak dlouho jsi ten risperdal brala?

   Bře 16, 2011
  • Obrázek uživatele ja
   ja (anonym)

   A kdyz rikas ze se ho nemuzes zbavit, co to znamena, kolik let ho beres uz? Mne to zajima, protoze mi ho taky predepsali, coz se mi nelibi, protoze mam vedlejsi priznaky neprijemny jako tremor, sebevrazedny sklony, ztuhlost atd atd.

   Bře 22, 2011
  • Obrázek uživatele Petr
   Petr (anonym)

   Z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že nespavost žádné klouby nemá, tudíž na ně nikdy nemůžeme přijít.

   Bře 23, 2011
  • Obrázek uživatele Luky
   Luky (anonym)

   Na blogu jsme se nespavosti - insomnii - podivali blize na kloub a sepsali jsme par "babskych rad", ktere ale funguji.. Usnete konecne bez probllemu a hlavne bez oblbovaku... CLanek zde - https://www.slimming.cz/nespavost/

   Kvě 29, 2018

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama