Příčiny vysokého krevního tlaku

Většina z nás konzumuje podstatně více soli, než tělo potřebuje, odborníci odhadují, že to je deseti až dvacetinásobek. Mnoho let se věřilo, že tato porucha zdravé výživy je hlavní příčina hypertenze.

Dnes však víme, že zdraví mohou jíst tolik sole, kolik jim chutná, aniž by to ovlivnilo jejich krev­ní tlak. A také zvýšený příjem soli není u většiny hypertoniků klíčovým mechanismem zvýšení tlaku. Ale může tomu tak být u jiných poruch. Vzdor této individuální závislosti, většina lékařů zcela rutinně zakazuje všem osobám s vyšším tlakem solit.

Můj postup je následující; zakáži solit, když zjistím vysoký krevní tlak, ale zůstává-li po několika málo týdnech tlak stále vysoký, což znamená, že omezení příjmu soli nevyvolalo žádnou změnu, dovolím znovu solit tak, aby nemocnému potrava chutnala. Jedinou výjimkou jsou kardiaci s retencí tekutiny, to jest s otoky a s městnáním krve v plicích.

Váš tlak může být třeba vyšší, protože máte nižší příjem vápníku. Paradoxně se to může stát, když jste na přísné proticholesterolové dietě, která vylučuje mléko a další výrobky z něho. Podobně i osoby nesnášející laktózu (mléčný cukr) nepřijímají mléko a nedostávají tak vápník, což se u nich projeví vyšším krevním tlakem. Podstata tohoto jevu není však ještě dostatečně vysvětlena.

Existuje také určitý vztah mezi nedostatkem hořčíku a draslíku a regulací krevního tlaku. Tyto dva prvky můžete ztrácet při zvýšeném močení, při průjmu, je možné je nahra­zovat pitím minerálních vod.

Chronické napětí a úzkosti přispívají rovněž ke vzniku hypertenze. Proto, než začnete užívat léky na snížení tlaku, zkuste některé relaxační techniky a zvyšte pravidelnou po­hybovou aktivitu.

Cvičení vám přinese lepší náladu, budete se cítit lépe, avšak nemyslím, že je to hlavní metoda pro léčení hyperten­ze, ale je určitě vhodná jako doplňující.

Je-li nutné začít užívat léky, postupuji pomalu od nejmé­ně účinných k silnějším. Upozorním nemocného na možné vedlejší účinky, jako jsou závratě, slabost a impotence. Ty často vznikají, když se použije na začátku příliš silný lék a tlak rychle klesne.

Zdroj: Dr. Isadore Rosenfeld

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Domnívám se, že je též hodně lidí (patřím mezi ně), kteří mají tzv. syndrom bílého pláště. Léčí se na vysoký tlak, tabletkami si ničí játra, žaludek a bůhví co- a přitom jim nic není. Mi také doktorka nutila léky, ale já ji požádala, aby mi dala holtra- a ten potvrdil, co jsem říkala, že tlak se mi zvedá, když vidím doktora. A kolik je asi lidí, kteří se léčí na vysoký tlak- a co je holtr, ani nevědí :-(

  Zář 07, 2012
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Trochu bych na místě potencionálního pacienta uvažovala..Doktor není bůh a ne každý je špatný. Od toho je možnost vlastnit doma kvalitní tlakoměr.... Holtr je dobrá věcička, jenže měří jen ty dny...spíš 24hodin. A jak jde věk nahoru, může jít i tlak. Není nad kontrolu doma. Měřím si léta kyselinu močovou, glukozu a tlak. Jen díky tomu jsem bez léků...a že mi jich kdysi dávali hodně.

  Zář 07, 2012
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Po operaci žil na noze (v pondělí ) ve středu ráno po klidu v noci ,ležení na lůžku jsem měla zvýšený tlak. To samé se mi pak opakovalo doma. Po 3h spánku v noci jsem se probudila bylo mi divně a po změření jsem opět měla vysoký tlak . Zajímalo by mě proč.

  Zář 08, 2012
 • Obrázek uživatele U vysokého tlaku
  U vysokého tlaku (anonym)

  Po operaci žil na noze (v...se neřeší proč. To nikdo neví. Pokud je krátkodobý, ničemu to nevadí. Pokud je zvýšený dlouhodobě, musí se léčit. Ale nemusí se léčit jen chemicky. Z přírodních produktů je možné použít jmelí, hloh, česnek, unkárii, rhodolu, oregánový olej, žen šen, bioflavonoidy nebo olivový exzrakt. Ale i celá řada dalších. Nehradí je ovčem pojišťovna. A pokud má tlak klesnout, tak to leze do peněz, protože dávky musí být vysoké. Určitě však lepší než dryáky farmaceutických firem.

  Zář 08, 2012
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  S tím solením je to pravda, ale když mají v lékárně sůl s polovičním obsahem sodíku, která navíc solí jak má, nikdo ji nekupuje - kvůli ceně. A tak je to i se zdravou stravou.

  Zář 08, 2012
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Z čeho usuzuješ, že drahé výtažky z jakýchsi plevelí jsou zdravější než léky s definovaným účinkem?

  Zář 09, 2012
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Dlouho jsem trpěla alergiemi a nakonec i doktor mi doporučil výměnu polštáře. Koupila jsem proto tento a jsem spokojená. http://www.prikryvky-deky.cz/polstar-san-diego-1-1-kg-88

  Zář 09, 2012
 • Obrázek uživatele ??
  ?? (anonym)

  Z čeho usuzuješ, že drahé...Protože ty "plevele" jak říkáš ty, nedělají tolik zlého..viz dole: V posledních letech byla vyvinuta celá řada nových léků, které dokážou velice rychle a účinně snižovat krevní tlak, mnohdy i zachránit lidský život. A je-li možné problém vyřešit rychle a radikálně, určitě se nám to zamlouvá. Ovšem bližší pohled na tyto léky nám odhalí některé nepříjemné skutečnosti: tyto léky hypertenzi neléčí – pouze ji kontrolují; v mnoha případech je potřebné užívat lék po zbytek života; nepříjemné vedlejší účinky zahrnují únavu, depresi nebo nedostatek sexuální touhy; i když nás léky ochrání před nebezpečím mrtvice, neposkytují žádnou ochranu před rozvojem aterosklerózy; v některých případech mohou rozvoj aterosklerózy, cukrovky či dny dokonce podporovat. Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

  Zář 09, 2012
 • Obrázek uživatele ohledne tlaku...
  ohledne tlaku... (anonym)

  Protože ty...leky opravdu vysoky tlak neleci, jen udrzuji v norme a pokud dojde k vysazeni leku tlak znovu stoupa. Ohledne bylinek, jsou urcite "zdravejsi", snizuji tlak prirodni cestou, ale take neleci. Otazka je pokud by se ruzne bylinky a doplnky vyzivy braly po delsi dobu - mesice, roky, tak take neni zaruka vedlejsich ucinku. Krome toho u lidi kteri maji tlak hodne vysoky bylinky uz nestaci, doktori tudiz nasazuji leky aby nedoslo k zdravotnim komplikacim, ktere muzou vest k infarktu, nebo mrtvici. Dale pricin vysokeho tlaku je mnoho a kazdy clovek je jiny.

  Zář 15, 2012
 • Obrázek uživatele žena
  žena (anonym)

  leky opravdu vysoky tlak...Já jsem ty dva ??, to nad tebou jsem psala já..Jen doplním a to z vlastní zkušennosti. Bylinky taky nestačí,ale velmi často stačí rozhodnutí a disciplína. Já měla tlak velice vysoký asi rok. Přestala jsem měsíc solit,pak pomalu přidávala a hlavně navždy změnila stravu za zdravou..Žádné tuky, hodně zeleniny atp..Ted už 4-tý rok mám tlak 100/60..Je to málo,ale takový jsem měla od mládí. Máme to rodové, tlak hodně nízký, teplota taky. Před asi 5-ti lety mi zcela nečekaně naměřili opakovaně tlak 230/120. Od té doby radím kde komu ze známých dietu,ale všichni se stále cpou léky. Ona ta zdravá strava nikho nebere.

  Zář 15, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama