Při jakých příznacích po očkování byste měli ihned kontaktovat záchranku či praktického lékaře?

Lékaři ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP zpracovali přehled nežádoucích reakcí po očkování proti covidu-19 a doporučení, co dělat, pokud se vyskytnou, které jsou běžné a které je třeba řešit s lékařem. 

Na záchrannou službu by se měli lidé obrátit, pokud se u nich objeví:

do několika minut, max. hodin po očkování: projevy kožní, dechové, oběhové (svědění kůže, vyrážka, otok jazyka, hrdla, dušnost, prudký pokles tlaku), nevolnost, pomočení, pokálení. (podezření na anafylaktický šok)

- do tří týdnů po očkování: závažná dušnost, bolest na hrudi, otoky nohou, bolest nohy, přetrvávající bolest břicha, silné bolesti hlavy, rozmazané vidění, zmatenost či záchvaty křečí, drobné modřiny na kůži jinde než v místě aplikace. (podezření na TTS - Syndrom trombózy s trombopenií)

- pár dní po aplikaci vakcíny Janssen otoky na těle, zejména paží a nohou, nízký tlak, mdloby (podezření na Syndrom kapilárního úniku)

Na praktického lékaře by se měli lidé obrátit, pokud se u nich objeví:

- dušnost (i zvýšené zadýchávání se při obvyklé námaze), bolest na hrudi, silné a/nebo nepravidelné bušení srdce (podezření na: myokarditida či perikarditida)

- dvojité vidění nebo potíže s pohybem očí, potíže s polykáním, mluvením nebo žvýkáním, problémy s koordinací a narušení rovnováhy, potíže s chůzí, pocity brnění v rukou a nohou, slabost končetin, hrudníku nebo obličeje, problémy s močením nebo vyprazdňováním. (podezření na Syndrom Guillan-Barré)

Většina těchto vzácně se objevujících příznaků provází vzácná až extrémně vzácná onemocnění, která se mohou vyskytnou v souvislosti s očkováním proti Covid-19. Více informací naleznete na:

https://www.svl.cz/files/files/Zpravy/COVID19/Nezadouci-ucinky-po-ockova...

Všechny tyto nežádoucí příznaky je třeba hlásit na: Hlášení podezření na nežádoucí účinky léčivého přípravku, Státní ústav pro kontrolu léčiv (sukl.cz)

MK

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele grygar
  grygar (anonym)

  Tak na tohle měli být lidé upozorněni přd očkováním a ne až nyní! vlastik.

  Říj 07, 2021
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Těžko mohli být upozorněni předem, když se nevědělo jaké budou nežádoucí účinky a ty se sbíraly až po aplikaci. Teď již mají ústavy pro kontrolu léčiv nějaká data, z kterých mohou vycházet. Bohužel ne vše vždy bylo nahlášeno.

  Říj 08, 2021
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Jen se ohlašujte k PL, taky si z nahánění lidí na očkování řádně neprověřenou vakcínou pěkně nahrabali. Ať teď těm důvěřivým a poslušným pomůžou! (Za další prachy.)

  Říj 11, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama