Při borelióze stačí brát léky deset dní

Při léčbě lymeské boreliózy, kterou přenášejí klíšťata, nemusí člověk brát antibiotika tři týdny, jak je v Česku obvyklé. Podle nejnovějších studií amerických a evropských odborníků stačí desetidenní, a někteří uvádějí, že dokonce jen čtyřdenní užívání. ČTK to řekl Ladislav Burýšek ze společnosti Gen Trend, která se problémem zabývá. Dodal, že závěry studií dosud neakceptovali všichni experti, jde tedy stále o vědecký názor, byť podložený řadou výzkumů.

V Česku předepisují lékaři lidem, u kterých se borelióza projevila, antibiotika zpravidla na tři týdny. Kdyby pacienti mohli brát léky po kratší dobu, zkrátila by se tak doba léčení i období, kdy nemocní zatěžují organismus antibiotikem. Znamenalo by to také úsporu pro zdravotnické rozpočty, uvedl Burýšek. Na zkrácenou léčbu boreliózy je přitom možné použít léky, které se v Česku běžně používají a jsou hrazeny pojišťovnami, uvedl.

Jedna ze studií Američanů podle Burýška prokazuje, že už když se pacientovi podá do 72 hodin od kousnutí klíštětem pouhá jedna dávka antibiotika, riziko onemocnění to výrazně sníží. Situace v Evropě je však na rozdíl od USA komplikovanější. Podle informací uvedených na portálu www.gate2biotech.cz zde boreliózu způsobují minimálně čtyři různé kmeny borelií, zatímco v USA pouze jeden.

Vědci společnosti Gen Trend zároveň mapují, jaký podíl klíšťat v Česku je lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou nakažen. Statistiku dělají na základě vyšetření klíšťat, které do centrály firmy posílají lidé. Ti mohou nechat roztoče, kterého objeví na těle, vyšetřit. Za testy na encefalitidu zaplatí bezmála 700 korun, u boreliózy je to přes 500 korun. Podrobnosti jsou na stránkách www.kliste.cz.

Z výsledků za loňský a letošní rok vyplývá, že boreliemi je v Česku nakaženo 16 procent klíšťat, virem způsobujícím encefalitidu pak v průměru šest procent. Údaje se ale velmi liší podle regionu. Borelie má v těle 26 procent klíšťat v Ústeckém kraji a 23 procent roztočů v Jihomoravském kraji. Encefalitidou je pak nakaženo každé desáté klíště na jihu Moravy. Ve středních Čechách to je osm procent a v Jihočeském kraji sedm procent. Podíl nakažených klíšťat stoupá, řekl Burýšek.

Lucie Kučerová-ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (22)

 • Obrázek uživatele eg
  eg (anonym)

  jen blbněte. Buďte rádi, že se o borelli ví a doktoři se jí věnují a zjišťují ji při potížích. Já jsem tu šanci před 410 letry neml.Lékaři do mne cpali vitamíny a rehabilitace ..až to začali léčit o několik let později...pozdě. Takže raději pořádná léčba než nějaké párdenní přeléčení..

  Črv 04, 2007
 • Obrázek uživatele B
  B (anonym)

  Jé,já chci taky tak dlouho žít!Kolik ti už vlastně je roků?

  Črv 04, 2007
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  Pokud se chcete opravdu něco dozvědět o LB:www.borelioza.cz

  Črv 04, 2007
 • Obrázek uživatele jarcak
  jarcak (anonym)

  To je vrchol šetřit a neléčit. Stádia boreliozy jsou tři. Tohle o čem článek píše je tak maximálně jako prevence při podezředlém zakouslém klíštěti. Ale jako léčba boteliozy naprosto nedostatečné. Navštivte www.borelioza.cz a tam si přečtěte příběhy lidí kteří byli nedostatečně léčeni ATB, a to buď krátkou dobu nebo v nedostatečné dávce. Pokud se objeví typický erytém (ten se v 50% nemusí utvořit pak se zkoumají protilátky nebo se léčí podle příznaků) je nutná léčba ATB min. 6 neděl a pak je nutné udělat krevní testy na borelie. Jinak si zaděláváme na invalidizovaný neléčený národ. Jarča K.

  Črv 09, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Hm,mě teda kapky na boreliozu od firmy Naděje vůbec nepomohly.Není to všelék!

  Zář 03, 2007
 • Obrázek uživatele jivin
  jivin (anonym)

  Tak to je dobrá kravina. Co to je pro Boha za studii?www.borelioza.cz...

  Říj 17, 2008
 • Obrázek uživatele jivin
  jivin (anonym)

  Tak to je dobrá kravina. Co to je pro Boha za studii?www.borelioza.cz...

  Říj 17, 2008
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Kapky pí. Podhorné na boreliozu vůbec nepomáhají.

  Říj 17, 2008
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Mně kapky od Naděje taky nepomohly, nezabrala ani druhá dávka léčby ATB, tak jsem se už zoufale vrhla na čínskou medicínu - a moje testy jsou po měsíci užívání čínských bylin negativní. Ano, stálo to poměrně dost peněz, ale mám klid - tedy doufám, za půl roku jdu ještě na kontrolní krevní test. Vřele všem doporučuji TCM Bohemia, klinika čínské medicíny v Praze!

  Dub 15, 2009
 • Obrázek uživatele Bohužel
  Bohužel (anonym)

  Mně kapky od Naděje taky...Pokud to někdo vyženete zavčas antibiotikem, není vyloučené znovunakažení, nebo reaktivace nemoci v budoucnu.

  Zář 16, 2009
 • Obrázek uživatele Rad
  Rad (anonym)

  Naprostý nesmysl. Autoři takových článků by se snad měli i trestně stíhat. Tyto dezinformace pouze přispívají ke stálému rozšiřování komunity pacientů chronicky nemocných Boreliózou.

  Srp 22, 2010
 • Obrázek uživatele anonym
  anonym (anonym)

  chcel by som vedieť, či by sa aj ten "pán doktor" sám nechal liečiť ako pacient štvordňovou "liečbou" antibiotikami, že toto vôbec niekto uverejní

  Pro 24, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  My lékaři nesmíme léčit boreliózu(my to ani neumíme).Osiřely by nám specializované ústavy na léčení roztroušené sklerózy.Nesmíme léčit chlamydie(rovněž to vůbec neumíme,Wheldonův protokol je pro nás španělská vesnice),vyprázdnily by se ty obrovské revmatologické ústavy(moji mámě léčili revma tak,že jí poškodili srdeční chlopně).Ať žijí,vzkvétají a nikdy nezahynou postchlamydiové reaktivní artritidy.Za to budeme dávat zdravým lidem s 120/80 10 prášků na tlak.Běda jak budou mít cinty,tak jim to narvem skleničkou do huby.Osobní zkušenosti pacienta.Lékaři prostě neléčí nemocný,ale zdravý a to tak,že jsou pak taky nemocní(léčí rýmu léky jejichž vedlejší účinky způsobují rakovinu,má jidiný vedlejší účinek,rostou mi po něm parohy,nevadí,že budu vypadat jako jelen,budu mít dobrej krevní tlak). Více na Rapidshare,Vipfile pod NWO,lékaři,syndrom bl.pl.

  Led 29, 2011
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  úplne súhlasím Anna

  Zář 29, 2012
 • Obrázek uživatele Osel
  Osel (anonym)

  Článek je naprostý blábol, znevažující vše co bylo solidními vědci na poli Lymské boreliozy vybádáno. Spirocheta podobná spirochetě bledé co likvidovala miliony lidí na syfla, tak tu by burýšek a spol. léčil 4 dny ATB-fakt hanba.

  Říj 30, 2012
 • Obrázek uživatele renataewa
  renataewa (anonym)

  Je možné,že po 4 letech lymska borelioza uplna zmizi

  Črv 31, 2013
 • Obrázek uživatele lida
  lida (anonym)

  Je možné,že po 4 letech...Je to mozne, ale velice nepravdepodobne. "Lecba" borelozy a pristup k nemoci jsou skandalni.

  Led 03, 2016
 • Obrázek uživatele lida
  lida (anonym)

  My lékaři nesmíme léčit...Tragicka pravda!!!

  Led 03, 2016
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  Tak proč tu nezveřejníte přímo tu studii, která to prokazuje? Jinak je to blábolení jak v hospodě u piva.

  Čer 26, 2017
 • Obrázek uživatele Teo
  Teo (anonym)

  Tak proč tu nezveřejníte...To mě zajímá,poJď si se mnou o tom pokecat,kámo. http://www.lui.cz/media/k2/items/cache/0e11551540ff15009bbbe3f42ba1fc72_M.jpg

  Čer 26, 2017
 • Obrázek uživatele Sedmikráska
  Sedmikráska (anonym)

  Rozhodně je velmi špatné likvidovat imunitní systém dlouhodobým užíváním antibiotik! Různé ty Wheldonovy protokoly, Marschalovy protokoly, jsou přímo hazard se životem! Co pomůže, je zdravě se stravovat, nepřetěžovat se, jíst dostatek vitamínů a nepoddávat se depresi. Tím nechci rozhodně nic zlehčovat. V akutních případech je vždy namístě navštívit lékaře! Ale co rozhodně nedělat, nenechávat si preventivně předepisovat antibiotika, nebo se nechat praktickými lékaři posílat na psychiatrii. Tím si mnoho lidí velmi škodí. Lékaři mají tendenci lidi odbývat. A to je zlé. Vím to z vlastní zkušenosti. A proto se spoléhám hlavně sama na sebe. Musíte se naučit poslouchat svoje vlastní tělo, i když vždycky není nejlíp. Ale věřte, lze to překonat. Není Vám dobře? Nepřepínejte své síly. Naučte se poslouchat sami sebe, svou intuici. Nenechte se strhnout davem!

  Kvě 24, 2019
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Tělo mi říká, ze už jsem po ty neléčbě úplně v pr. , změnila jsem snad už všechno, jen ne manžela, takže posloucham své tělo co mi říká, jdi do kombinace antibiotik!

  Feb 06, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama