Prevence nemoci

Ajurvéda definuje, že nemoc vzniká při změně ročních období. Zdraví a prevence nemocí vyžaduje režim přizpůsobený dennímu a ročnímu cyklu, zahrnuje použití bylin, detoxikačních a omlazujících prostředků, masáží atd.

Dokonce i vážná nerovnováha, autoimunní choroba, rakovina nebo srdeční onemocnění vám může prospět z pohledu ájurvédského celostního přístupu ke zdraví ? ačkoliv výhodnější je nemoci předcházet, než nastane, a zabránit tak komplikacím, které se později objeví.

Pravidelná roční očista těla, které zaujímá část preventivní medicíny, se předepisuje v Ájurvédě každému v zájmu ochrany proti možným nemocem při změně ročního období.

Například v předcházení nerovnováhy způsobené tím, že nevěnujeme pozornost neustále probíhajícímu dennímu cyklu, doporučuje Ájurvéda denní režim. Každý režim se upravuje podle jedince, ale běžný denní režim začíná za svítání, kdy
vstáváme.

Odpadní látky se vylučují masážemi a cvičením, zevních nečistot se zbavujeme koupelí, nečistou mysl vyčistíme relaxací nebo jednoduchou meditací. Ke každému ročnímu období se hodí jiná detoxikace.

Nadbytek toxinů by se měl vyloučit na jaře jedno až vícedenním půstem (v závislosti na konstituci, stavu a síle organizmu), kdy pijeme slabý zázvorový čaj, Tulsi čaj nebo podobné nápoje. V létě se užívání aloe vera (v množství až 60 ml dvakrát denně) jeví velmi prospěšným. Na podzim se připravíme na zeleninový očistný den, spojený s ájurvédskými olejovými masážemi a někdy olejovým klystýrem. Ájurvédský
terapeut určí vhodné pročištění v daném ročním období s přihlédnutím k vašim osobním požadavkům.

Autor: Dr. Robert E. Svoboda, ájurvédský lékař

Je prvním člověkem ze západního světa, který absolvoval ájurvédskou univerzitu a stal se ájurvédským lékařem s licencí k provozování praxe v Indii. Během studia i po něm byl zasvěcen do Ájurvédy, jógy, astrologie, tantry a příbuzných oborů. Strávil deset let života studiem a praktikováním v Indii. Po návratu na Západ učí a přednáší v mnoha zemích světa.

Viz: Dvoudenní Seminář Jak si prodloužit život bez nemocí - Jak si prodloužit život bez nemocí
- Prevence a přírodní léčba civilizačních nemocí - s legendou ájurvédské  a přírodní medicíny dr. Robertem E. Svobodou a dr. Claudií Welchovou se uskuteční 21.-22.3.2009 v Unitarii v Praze 1. Kontakt: .... tel. 603 221 522, nebo na adrese info@ayurveda.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama