Předčasná úmrtí způsobuje každoročně i hluk z dopravy

Nadměrný hluk z dopravy přispívá v evropských městech k několika tisícům předčasných úmrtí ročně.

Uvádí to studie barcelonského Institutu pro globální zdraví (ISG), která zkoumala podmínky ve 749 městech 25 evropských zemí. Vyplynulo z ní, že zhruba polovina jejich obyvatel je vystavena nadměrnému hluku. To podle předchozích výzkumů přispívá k vzniku závažných zdravotních komplikací, napsal španělský tisk.

Podle lékařských studií dlouhodobé vystavení nadměrnému hluku přispívá k vyššímu stresu a k většímu výskytu závažných zdravotních komplikací, jako je například ischemická choroba srdeční.

Podle zjištění ISG zhruba polovina ze 128 milionů dospělých obyvatel zkoumaných měst je vystavena úrovni hluku, která přesahuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta doporučuje nepřekročit průměr 53 decibelů za 24 hodin. Údaje nad tuto hranici odborníci považují za škodlivé pro zdraví. Hlavním zdrojem hluku ve městech je podle badatelů právě doprava.

Podíl obyvatel, kteří jsou vystaveni škodlivé úrovni hluku z dopravy, se v evropských hlavních městech velmi liší. Nízký podíl vykazuje s 30 procenty Berlín, zatímco ve Vídni má problém s vysokým hlukem přes 85 procent obyvatel. V Praze tento podíl činí 70 procent.

Vystavení nadměrnému hluku podle studie přispívá ke zhruba 3600 předčasným úmrtím za rok. Se 109 úmrtími, jimž by se dalo předejít při dodržování doporučení WHO, je první lotyšská metropole Riga. Následují Řím s 96 úmrtími a Praha s 93 úmrtími.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Vůbec bych se tomu nedivila. Já jsem strašně dlouho řešila hluk od silnice, nemohla jsem kvůli tomu ani spát. https://www.facebook.com/104183574820392/photos/a.115595500345866/312830633955684/ a tady jsem si o hluku načetla opravdu hodně a i jsem se díky tomu rozhodla pro lepší odhlučnění domácnosti.

  Dub 14, 2022
 • Obrázek uživatele Hans B.B.
  Hans B.B.

  Ano hluk z dopravy je všudypřítomný a protivný. Ještě horší je ale umělý hluk. Bydlím v oblasti, kde je nemocnice, záchranka, nekolik služeben státní i mestské policie, dvě hasičárny, vězení, celní správa atd. Vše v okolí. A ten trvalý zvuk kvílení sanitek, policejních aut, vozidel celníků, hasičských aut a bůhví čeho dalšího mě nutí uvažovat o odstěhování. Ozývá se to celý den ze všech možných stran, odráží se to mezi domy a když je za celý den pár minut ticho, je to na otevření šampaňského. Protože takové kvantum těchto pazvuků ztrácí účinnost, všichni zvyšují hlasitost až na neúnosnou mez, mění frekvence takže to někdy kvílí, někdy kváká, někdy so připomíná štěkání psa atd. A nejen přes den ale prakticky to neutichne ani v noci. V tom se vážně žít nedá. Zlatý obyčejný hluk z dopravy.

  Dub 14, 2022
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Souhlas s Hansem,citim to uplne stejne.ticho leci a ja ho moc postradam.chybi mi ticho a je mi z toho vecneho hluku tezko psychicky i fyzicky

  Kvě 05, 2022
 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  A to si představte, že se odstěhujete na venkov, kde vás bude ráno probouzet krásný zpěv ptáků, na zahradě bude pobzukávat hmyz a od dubna budete každý den slyšet ze strany nějakého souseda či od místního sekáče řev sekačky, křovinořezu a odlétajících kamenů. Navíc se vůně šeříku smísí s vůní benzínových výparů.

  Kvě 17, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama