
Pacientům s projevy alergií, bolestmi kloubů a poruchami funkce slinivky břišní doporučuje doktor Werthmann, dětský lékař ze Salzburgu, stravu bez slepičích vajec a kravského mléka.
Kravské mléko a slepičí vajíčka jako cizorodé živočišné bílkoviny navozují ve střevě alergickou reakci, stejně jako vzniká alergická reakce na sliznici nosní či spojivkové při senné rýmě nebo sliznici dýchacích cest při astmatu. Chronické recidivující záněty mandlí, záněty vedlejších nosních dutin u dětí, záněty průdušek i kožní alergická onemocnění léčí dietou bez těchto potravin.
U některých kojenců se již krátce po podání mléčných výrobků začnou objevovat dýchací obtíže. Z nosu často vytéká hustý sekret, který však není příznakem infekčního onemocnění, i po přeléčení antibiotiky se stále vrací.
Může se objevit í teplota a nechuť k jídlu.
V předškolním věku se objevuje kašel a bronchitidy vznikající z dráždění sekretem zatékajícím z nosní sliznice do nosohltanu a průdušnice, udržuje se chronický zánět vedlejších dutin nosních.
Ani zde po podání antibiotik nedojde k uzdravení, obtíže se stále vrací.
Také infekce močových cest mohou nasedat na alergickou reakci těla na kravské mléko a slepičí vejce.
Také kůže může odpovídat výsevem alergického ekzému, který bez dietních opatření nemusí odpovídat na léčbu. Kožní povrch je vedle nosní sliznice důležitým vylučovacím orgánem. Při oslabení kůže jako orgánu dochází k jejímu napadání plísněmi, které se neustále i po odléčení vrací, zvláště v oblasti mezi prstních prostorů.
Kloubní obtíže, vyvolané poruchou zažívání, se mohou objevit již v dětském věku. Bolesti kloubů nemusí být doprovázeny známkami zánětu jako je otok, zčervenání, proteplení.
Často se jenom stěhuje bolest z kloubu na kloub a postižený člověk může být pokládán za simulanta nebo neurotika.
Alergií na mléko a vejce postižená střevní sliznice přispívá k náchylnosti k infekcím. Nejméně čtyři pětiny funkce imunitního systému pochází z břišního prostoru a jeho mízních orgánů. Kvalita imunitního systému může být rychle oslabena při alergické reakci sliznice střeva.
Opakující se onemocnění nosní sliznice, vedlejších dutin nosních, mízních orgánů v oblasti krku a hltanu, onemocnění průdušek a močového měchýře nutí k zvážení eventuální možnosti střevní nesnášenlivosti. Lze zkusit na několik týdnů až měsíců vysadit potraviny z kravského mléka a slepičích vajec. Na místě by toto opatření bylo před plánovanou operací mandlí, abychom pacienta zbytečné nezbavovali důležitého orgánu. Odstranění krčních či nosních mandlí pak nemusí řešit problém opakovaných průduškových a močových infekcí. Několikatýdenní test nás může přesvědčit, zda domněnka je správná, či nikoliv.
Při vynechání kravského mléka ze stravy je nutné dbát na řádný přísun vápníku z jiných zdrojů. Používáme výrobky z kozího a ovčího mléka, sójového mléka, která bývá obohaceno vápníkem. Z nemléčných zdrojů najdeme vápník v máku, luštěninách, sardinkách, lískových oříškách, mandlích, sóje, špenátu, ovesných vločkách, černém chlebu. Nejsou to zdroje zanedbatelné. Kupříkladu šlehačka obsahuje 80 mg vápníku ve 100 g, smetana 106 mg. V máku najdeme 1400 mg, v sardinkách 350 mg, v lískových oříšcích 300 mg vápníku ve 100 g. Pokud máme člověka, kde předpokládáme větší nebezpečí možnosti řídnutí kostí, lze použít i některé preparáty obsahující vápník.
Zdroj:Alena Katčinetzová - Chronický únavový syndrom, nakladatelství Triton
Komentáře (5)
- odpovědět
Led 07, 2008- odpovědět
Zář 01, 2012- odpovědět
Srp 18, 2016- odpovědět
Srp 19, 2016- odpovědět
Feb 18, 2019Přidat komentář