Právo na druhý názor

OTÁZKA: Čeká mne poměrně závažná operace, rád bych znal názor dalšího lékaře, zda je nutná. Mám jako pacient možnost poradit se i s dalším specialistou?

Ano, pacient má v souladu s § 28 odst. 3 písm. c) zákona č. 372/2011 Sb, o zdravotních službách, právo vyžádat si konzultační služby od jiného poskytovatele, popřípadě zdravotnického pracovníka.

O druhý názor (tzv. second opinion) můžete požádat v případě, kdy máte závažné zdravotní problémy či onemocnění, která hrozí operací nebo dlouhodobým léčením anebo na stav, kdy dosavadní léčba dlouhotrvajících zdravotních obtíží nevede k uzdravení.

Neznamená to vyslovení nedůvěry ošetřujícímu lékaři. V praxi však mohou nastat situace, kdy pacient uvítá druhý lékařský názor dalšího specialisty na danou diagnózu a následnou léčbu. Konzultace dalším lékařem je hrazená zdravotní pojišťovnou u vybraných diagnóz a onemocnění.

Nejčastějšími diagnózami pro druhý názor jsou:

 • onkologická diagnóza
 • transplantace (srdce, jater, plic, ledviny, slinivky břišní, kostní dřeně)
 • amputace
 • operace kloubní náhrady kyčle nebo kolene (endoprotéza)
 • zelený zákal
 • roztroušená skleróza
 • rekonstrukční operace srdce a cév

Pacient předkládá k posouzení svou zdravotní dokumentaci (lékařské nálezy, zprávy z hospitalizace, stanovené diagnózy a léčebný postup), která prokazuje důvody pro využití možnosti druhého názoru.

Právo druhého názoru neznamená, že se znovu opakují všechny diagnostické testy. Ale v případě, že některá vyšetření chybí nebo uplynula dlouhá doba od jejich provedení, může dojít k jejich podstoupení, resp. opakování.

Druhý názor můžete využít také u péče poskytované jinými zdravotnickými pracovníky, např. fyzioterapeuty, klinickými psychology nebo sestrami.

Tuto možnost nelze využít, jedná-li se o poskytování neodkladné péče, péče o osoby ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence.

Mgr. Viktorie Plívová - vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí VZP

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Jakub
  Jakub (anonym)

  No doktoři se moc netváří, když jejich názor zpochybníte.

  Říj 10, 2022
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  O druhý názor se zajímal u známého doktora strýc poté, co tetě byly zjištěny metastázy rakoviny žaludku. Ten chirurg za prachy tetě nasliboval zázraky, byla hospitalizována v nemocnici se kterou spolupracoval a prožila tam velké utrpení při různých vyšetřeních a pokusech - vždy se zjistilo, že se již nedá nic dělat (což už se vědělo z vojenské nemocnice). Takže někdy může být druhý názor planá naděje a místo smířlivého konce přinést jen další utrpení a zklamání.

  Říj 12, 2022
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  asi je to z jiného soudku ale znám na toto téma vtip ještě z minulé éry do nějakého podniku přijdou novináři za ředitelem a dělají s ním rozhovor. Poslední otázka zní dovolujete svým podřízeným aby měli svůj vlastní názor? a soudruh odpoví "ano ale jen tehdy neliší-li se od mého

  Říj 14, 2022
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Já si vyžádala druhý názor na stomatologické klinice, když mi moje doktorka chtěla dělat rozsáhlou operaci dásní kvůli paradentóze a můstku. Bylo to schváleno a tak jsem do toho šla.

  Říj 14, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama