Pracovníkům v pohřebnictví hrozí leukémie

U lidí, kteří pracují v pohřebních službách, existuje zvýšené riziko vzniku rakoviny krve. Podle poslední studie je to způsobeno formaldehydem, který se používá při balzamování mrtvých těl.

Vědci zjistili, že počet úmrtí na specifickou formu leukémie - myeloidní leukémii, stoupá přímo úměrně s dobou, jakou respondenti v tomto oboru pracovali.

Podle časopisu Journal of the National Cancer Institute se jedná o první výzkum, který se touto problematikou zabýval.

Předchozí studie zkoumaly úmrtnost na rakovinu lymfatických uzlin a nádory mozku u anatomů, patologů a pracovníků v pohřebnictví. Ti všichni přicházejí s formaldehydem do styku, vysvětluje Dr. Laura Freemanová z amerického Národního ústavu pro výzkum rakoviny.

Experti analyzovali údaje o 168 pracovnících, kteří zemřeli na různé typy leukémie, téměř padesáti, kteří měli nádor mozku a srovnávali je s 265 zaměstnanci ve stejném oboru, kteří zemřeli z různých jiných příčin.

Zjistilo se, že ti, kteří byli vystaveni balzamovací tekutině nebo těla přímo balzamovali delší dobu než jiní, měli větší pravděpodobnost, že u nich vznikne myeloidní leukémie.

V současné době pracuje ve Spojených státech více než 2 milióny lidí, kteří se dostávají do styku s formaldehydem anatomové, patologové a lidé, kteří manipulují s lidskými těly nebo biologickým materiálem, uvádí se ve studii, díky níž se prokázalo, co je příčinou zvýšeného počtu smrtelných onemocnění v těchto oborech.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Statistika je jako dámské plavky. Hodně odhaluje, ale podstatné skrývá. Dělat nějaké závěry ze studie provedené na 168 lidech mně připadá přinejmenším odvážné.

  Srp 03, 2010
 • Obrázek uživatele Q.
  Q. (anonym)

  Má to jen jednu drobnou leč podstatnou vadu na kráse - v našich končinách se mrtví obvykle nebalzamují, tedy žádný formaldehyd, tedy žádné vyšší riziko leukémií.

  Srp 03, 2010
 • Obrázek uživatele MUDr. Antonín Janák
  MUDr. Antonín Janák (anonym)

  Ale formaldehyd se používá při fixaci tkání, odebraných při pitvě, nebo během operace. A nejen patolog, ale i laboranti(tky) se ho při následném zpracování vzorků nadýchají víc než dost.

  Srp 03, 2010
 • Obrázek uživatele Chemik
  Chemik (anonym)

  Kdo bydlí ve starších domech typu OKAL, čichá formaldehyd nepřetržitě. Pro lepení se totiž používaly fenolformaldehydové pryskyřice, které se sice pomalu, ale přece jen postupně rozkládají.

  Srp 31, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama