Pozoruhodné léčivé vlastnosti dýňových semínek

Dýňová semínka podobně jako všechna jedlá semena obsahují obrovský koktejl výživných a léčivých látek.

1 šálek (64 g) dýňových semínek obsahuje 44% doporučené denní dávky zinku, 22% denní dávky mědi, 42% hořčíku, 16% manganu, 17% draslíku a 17% železa, což je dostatečné množství pro zlepšení chudokrevnosti vyvolané nedostatkem železa.

Vědci zjistili, že dýňová semínka jsou prospěšná při následujících onemocněních:

Zvětšení (hyperplazie) prostaty: dýňová semínka mají schopnost brzdit testosteronem podmíněný růst prostaty, který vede k benigní hyperplazii prostaty.

Postmenopauzální syndrom: U žen, které užívaly denně 2000 mg oleje z dýňových semínek déle než 12 týdnů, došlo k snížení krevního tlaku, zvýšení dobrého HDL cholesterolu a snížení výskytu návalů,  bolestí hlavy a kloubů.

Ledvinné kameny ze šťavelanu vápenatého: podle studie publikované v roce 1987 v časopise American Journal of Clinical Nutrition, děti s krystaly šťavelanu vápenatého v moči reagovaly příznivě na dietu s dýňovými semeny.

Onemocnění srdečně-cévního systému a jater: Směs lněných a dýňových semínek má dle výzkumů ochranný vliv na srdce, cévy a játra podle studie z roku 2008 publikované v časopise Journal of Food Chemistry and Toxicology

Otravy léky a chemikáliemi: protein izolovaný z dýňových semen prokázal u zvířat schopnost zmírnit toxicitu acetaminofenu na játra a metotrexátem způsobené poškození tenkého střeva. Též bylo studována ochrana jater proti škodlivému působení karbontetrachloridu.

Artritida - zánětlivé onemocnění kloubů: Olej z dýňových semínek  prokázal v experimentálním modelu srovnatelný účinek jako indometacin při zmírnění příznaků artritidy, avšak nezpůsobuje poškození jater. Studie byla publikována v roce 1995 v časopise Pharmacological Research.

Hypertense - vysoký krevní tlak: Zvířata krmená olejem z dýňových semínek reagovala mnohem lépe na konvenční léčbu ACE inhibitory a blokátory kalciových kanálků.

Paraziti: Preklinické studie na psech prokázaly, že dýňová semínka mají značný účinek proti parazitům ve střevním traktu psů.

Nespavost/úzkost: Dýňová semínka obsahují velké množství aminokyseliny tryptofan (22mg/g dýňových semínek), což je prekurzor serotoninu , který je večer přeměňován na melatonin -„ hormon spánku“. Výzkum, publikovaný v roce 2007 v časopise Canadian Journal of Physiology and Pharmacology,prokázal, že když se dýňová semena zbavená oleje užívají společně s glukózou, mají srovnatelný klinický účinek jako tryptofan.

Zdroj: GreenMedInfo

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Marie Resnerová
  Marie Resnerová (anonym)

  Ráda bych se dozvěděla, jestli jsou jedlá dýňová semínka ze všech druhů dýní - i těch okrasných? Děkuji za odpověď.

  Srp 13, 2012
 • Obrázek uživatele Martin Bartoň
  Martin Bartoň (anonym)

  Zdravím ve spolek, mám rád různé panenské léčivé oleje, zajímám se o jejich účinky na zdraví, používám je, něco o nich i vím, a tak jsem si dovolil o těch nejvýznamnějších z nich také sepsat článek. Třeba bude někomu z vás k užitku. Nedělám reklamu, jen pro svoji radost šířím osvětu. Zájemci najdou článek tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0006.html

  Kvě 01, 2018
 • Obrázek uživatele Fyzik
  Fyzik (anonym)

  Tak semínka dýně obsahují selen, krom toho že je to polovodič.... prý je taky všelék....tomu prvnímu věřím, tomu druhému ne. Ale jinak je to jedlé, neboj .

  Kvě 01, 2018
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Tak semínka dýně obsahují...Není třeba ztrácet čas s polovodiči, kupte si rovnou celovodiče.

  Kvě 02, 2018
 • Obrázek uživatele jo jo
  jo jo (anonym)

  říká se vodiče, polovodiče a nevodiče. Bez polovodičů bys neměl ani rádio

  Kvě 02, 2018
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Já je hodně používám na v kombinaci s jinými semínky na chleba, co si doma peču a je to fakt vynikající. V obchodě jsem si je kupovala jednou a nebylo to ono, tak jsem si je zkusila objednat společně ještě s dýňovým olejem z eshopu delikomat a ti mají obě věci kvalitní a chuťově dobré.

  Bře 19, 2021
 • Obrázek uživatele Simča
  Simča (anonym)

  Na co všechna se ta dýňová semíka dají použít a mají je ve všech obchodech ?

  Bře 21, 2021
 • Obrázek uživatele Alex
  Alex (anonym)

  A ten dýňový olej používáš na co jestli se můžu zeptat ? .)

  Bře 26, 2021
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Dýňový olej používám hodně do salátů, do dresingů a pak taky na promazávání a má spoustu blahodárných účinků pro tělo, takže se doporučuje ho konzumovat každý den. Tenhle mám a koupíš tam i ta dýňová semínka a taky teda pesto ;) www.delikomat.cz/produkt/dynovy-olej/

  Bře 27, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama