Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Pozor na olovo !

Olovo se do našeho organismu dostává ze vzduchu i z potravy. Velkým zdrojem jsou výfukové plyny aut a exhaláty. Nebezpečné může být však i nádobí, ze kterého jíme. Olovo je pro naše zdraví velmi škodlivé.

Olovo se postupně ukládá v kostech, játrech a slezině. Otrava olovem může vyvolat neschopnost koncentrace a učení, poruchu krvetvorby, leukémii, orgánové poškození, ve vážných případech i smrt. Nejvíce citlivé na olovo jsou těhotné ženy a malé děti.

Abyste předešly nebezpečí kumulace olova ve vašem těle, měli byste si zkontrolovat keramické nádoby, z kterých jíte. Olovo se léta používalo do glazur a nátěrů keramických mís, džbánů a nádobí. Pokud nebylo nádobí dostatečně vypáleno nebo byla do glazury přidána měď, může docházet k uvolňování olova do potravy. Povrch užitkové keramiky by měl být hladký a lesklý, nikoliv drsný. Nad glazurou by již nemělo být žádné malování a zdobení.

Dále zkontrolujte vaše nádobí ze všech stran. Pokud tam někde naleznete nápis, že je vhodné pouze pro dekorativní účely,nikdy ho nepoužívejte k servírování jídel.
Neuchovávejte potraviny a nápoje v keramických nádobách a olovnatém skle. Olovo se může uvolnit, pokud kyseliny v potravinách a nápojích přijdou do kontaktu s glazurou. Zejména si dejte pozor na skladování ovoce, džusů, vína a kávy.
Nejvíce rizikové je staré nádobí, keramika dovezená z dovolené a zboží od amatérských hrnčířů.

Dalším velkým zdrojem olova, který přispívá k jeho hromadění v našem těle, jsou výfukové plyny a exhaláty.

Ovoce a rostliny pěstované podél rušných silnic by proto nikdy neměly sloužit k přímé konzumaci.

A ještě jedna rada nakonec: Pokud žijete ve velkých městech s exhalacemi nebo máte z nějakého důvodu pocit, že váš organismus může být zanesen olovem a jinými těžkými kovy, konzumujte hodně mrkve a kapusty, jejichž pektin má mít schopnost vázat až 80 % těžkých kovů a vylučovat je z těla.


Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele LAra
  LAra (anonym)

  jeto na hovno vy gavna...!!!

  Pro 01, 2006
 • Obrázek uživatele Zeli
  Zeli (anonym)

  Zeli obycejne lejarske

  Bře 01, 2009
 • Obrázek uživatele v.
  v. (anonym)

  jeto na hovno vy gavna...!!!smažte to někdo!

  Říj 05, 2010
 • Obrázek uživatele v.
  v. (anonym)

  Myslím tím smazat komentáře

  Říj 05, 2010
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Autor článku mk zatím dosud nevzal na vědomí, že se v ČR už 15 let nepoužívá olovnatý benzín.

  Říj 05, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama