Povolání se zvýšeným rizikem rakoviny kůže

Na pravidelnou roční kontrolu největšího orgánu – kůže, by měl chodit každý. Jsou ale skupiny lidí, na které dermatologové s tímto doporučením apelují tím spíš. Jsou to třeba ti, kteří už rakovinu kůže prodělali nebo se s ní potýkali jejich příbuzní. Další skupinu tvoří lidé, kteří pracují v povoláních se zvýšeným rizikem tohoto onemocnění.

Jsou to především lidé, kteří pracují ve venkovním prostředí. „Jedná se například o asfaltéry. Ti mají vyšší riziko vzniku kožního nádoru především proto, že dehty, s nimiž pracují, zvyšují citlivost vůči UV záření. Tím následně mohou působit karcinogenně,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Lucie Rajská, Ph.D. z Kliniky preventivní dermatologie v Praze.

Zvýšené riziko se týká obecně lidí pracujících ve venkovním prostředí – například na stavbách, jelikož jsou po celou svou pracovní dobu exponováni slunečnímu záření.

Podle studie harvardských vědců je zvýšeno riziko vzniku rakoviny kůže také u letušek. Posádka tráví část svého života v letadle, které je vystaveno silnějšímu UV záření. Ve vysokých nadmořských výškách paprsky neprochází tak silným atmosférickým filtrem, který by nebezpečné záření zachytil,“ dodává MUDr. Lucie Rajská, Ph.D.

Zdroj:

www.klinikadermatologie.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama