Potřebujeme se hýbat, potřebujeme zdravé klouby

Pro člověka je pohyb naprosto přirozený. Co si ale počít, když nám v něm brání třeba bolesti kloubů? Chcete si jít na procházku, pohrát si s vnoučaty, potřebujete pracovat na zahrádce a bolestí se nemůžete ani pohnout?

Jakmile skončí růst, nastartuje se přirozené stárnutí a automaticky dochází k opotřebování kloubního aparátu. Degenerativní onemocnění nazývané osteoartróza (zkráceně také artróza) signalizuje, že byla narušena rovnováha metabolických dějů v chrupavce a postupně se mění i její struktura. Onemocnění se vyskytuje častěji u žen než u mužů, především ve vyšším věku, svou roli hraje i dědičnost, nemluvě o následcích úrazů.

"Málokdo si uvědomuje, že by měl svým kloubům věnovat pozornost již od dospívání a potíže v pozdním věku přinejmenším oddálit," říká MUDr. Eduard Šťastný z ortopedické kliniky 2. Lékařské fakulty UK a FN Motol.

"Ve dvaceti letech u zdravého jedince ještě nic nenasvědčuje tomu, že by k poškození kloubů docházelo. A přesto už lze na buněčné úrovni postřehnout změny, které se projevují na chrupavčité a kostní tkáni. S postupným rozvojem onemocnění se už může přihlásit bolest a spolu s ní omezení hybnosti kloubů, v pokročilejších stádiích nemoci kloubní deformita a oslabení svalů."

Postiženy nemusí být pouze "nosné" klouby dolní končetiny, ale i drobné klouby ruky. U lidí kolem šedesátého roku věku jsou nezřídka patrny i významné strukturální změny na kloubech páteře - nejčastěji její krční a bederní části. Tento stav se označuje jako primární artróza, kdežto o druhotnou artrózu se jedná v případě, že byla způsobena vrozenou abnormalitou nebo následkem úrazu.  

Není nad prevenci

Mírné prvotní obtíže můžete zvládnout sami. Stačí se vyvarovat činnosti, která je způsobila, užívat nesteroidní antirevmatika v podobě mastí, gelů a tablet na potlačení bolesti a zpomalení degenerativního procesu.

Dobrý stav kloubů si zajistíte také správnou výživou a rozumným pohybem, ke kterému patří plavání, jízda na kole a chůze. Rozumný pohyb totiž pomáhá "vyživovat" kloubní chrupavku a zachovávat dobrou funkci svalového aparátu. A pomoci jim můžete i doplňky stravy.

K ochraně buněk slouží antioxidanty - vitaminy C, E a zinek. Pro obnovu pojivových tkání a pro ochranu chrupavky proti poškození je důležitý chondroitin sulfát, jedna z hlavních součástí mezibuněčné hmoty chrupavky se schopností vázat vodu v tkáních, čímž zabezpečuje její pružnost. Glukosamin sulfát také napomáhá při novotvorbě chrupavčité tkáně. Organická sloučenina síry MSM (methylsulfonylmethan) se účastní při tvorbě struktury vláken kolagenu a napomáhá bránit poškozování chrupavky vlivem volných radikálů. Kyselina hyaluronová je další hlavní součástí mezibuněčné hmoty, která je nezbytná pro správnou strukturu i výživu kloubní chrupavky.  

Vhodné doplňky stravy

V lékárnách je velké množství různých kloubních přípravků. Jak se ale v nabídce lékáren zorientovat a čeho si při výběru kloubní výživy všímat? Je to zejména složení preparátu. Velmi dobré výsledky jsou s látkami označovanými jako SYSADOA, symptomaticky pomalu působící léky (symptomatic slow acting drugs of osteoarthritis), mezi něž patří glukosamin a chondroitin sulfát a kyselina hyaluronová. Jejich efekt nastupuje se zpožděním (po 1-2 měsících), účinek však přetrvává 2-3 měsíce po vysazení. Snižují bolesti, zlepšují funkci kloubu, zpomalují onemocnění a podílejí se na regeneraci chrupavčité tkáně. V lehčích stadiích osteoartrózy lze dosáhnout i úplného vymizení obtíží, v pokročilejších stadiích alespoň jejich zmírnění a zpomalení další destrukce a úbytku kloubní chrupavky. Důležité je také množství těchto látek obsažených v denní dávce přípravku. Ve většině studií je zmiňována denní dávka 1500 mg glukosamin sulfátu a 1200 mg chondroitin sulfátu.

Eva Pavlatová

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Tchaj-ťi - to je cvičení, které Vám opravdu na klouby prospěje. Já chodím na tchaj-ťi (taiji taichi taiči) a nemůžu si to vynachválit. Záda mě od doby co cvičím nebolela a fyzicky i psychicky jsem na tom jako za mlada:-) Prostě plná energie. Zkuste to taky: www.tchaj-ti.cz nebo přímo na http://www.tchaj-ti.cz/seminare/letni-seminare.html

  Čer 25, 2010
 • Obrázek uživatele TerinkaB
  TerinkaB

  Me se na bolave klouby osvedcil Chondromax, chodim behat a na kolena docela trpim:o( Jsem s nim spokojena, zda se mi ze je to nejlepsi vyber v pomeru cena - kvalita.

  Čer 28, 2010
 • Obrázek uživatele lin
  lin (anonym)

  Proč vy si dealeři měníte jména, na každé diskusi jiné jméno, ale reklama stejná, jdi do p.dele blbko.

  Kvě 29, 2014
 • Obrázek uživatele Vokurka
  Vokurka (anonym)

  Dobrý den, sice klouby nebudou nikdy jako za mlada, ale hodně mi pomáhá přípravek Colafit, jestli vás bolí klouby, rozhodně stojí za vyzkoušení.

  Kvě 31, 2014
 • Obrázek uživatele Damoša
  Damoša

  na bolavé klouby je hodně produktu, jen si vybrat ten správný,

  Čer 18, 2018
 • Obrázek uživatele Valmonta
  Valmonta

  a hlavne takový který opravdu zabere a bolest ustoupi, takových je opravdu málo

  Čer 23, 2018
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  určité tzv.potravinové doplňky jsou dobré,stejně jako různá mazání...Ovšem chce i upravit stravu,a smysluplně a cíleně se hýbat. Proto pokud někoho toto zajímá,dám vám tip na zajímavou akci v jižních Čechách,která se koná 7 až 11.7.Náplní jsou čínské techniky pro práci s energií,stresem a pohybovým aparátem.Budeme se věnovat TAICHI A CHIKUNG,a speciálnímu ohnovému chikungu dech draka,který má regenerační učinky,a pracuje se v něm i s živým ohněm.Lze se zúčastnit i na kratší dobu.Info:seji2@centrum.cz

  Čer 24, 2018
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  čínané toto praktikují po staletí,a takové potíže jako lidé na západě nemají...

  Čer 24, 2018
 • Obrázek uživatele Pudrito
  Pudrito

  nevíte někdo za jak dlouho ten přípravek zabere a jak dlouho se musí užívat?

  Črv 31, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama