Reklama

Potřebujeme se hýbat, potřebujeme zdravé klouby

Pro člověka je pohyb naprosto přirozený. Co si ale počít, když nám v něm brání třeba bolesti kloubů? Chcete si jít na procházku, pohrát si s vnoučaty, potřebujete pracovat na zahrádce a bolestí se nemůžete ani pohnout?

Jakmile skončí růst, nastartuje se přirozené stárnutí a automaticky dochází k opotřebování kloubního aparátu. Degenerativní onemocnění nazývané osteoartróza (zkráceně také artróza) signalizuje, že byla narušena rovnováha metabolických dějů v chrupavce a postupně se mění i její struktura. Onemocnění se vyskytuje častěji u žen než u mužů, především ve vyšším věku, svou roli hraje i dědičnost, nemluvě o následcích úrazů.

"Málokdo si uvědomuje, že by měl svým kloubům věnovat pozornost již od dospívání a potíže v pozdním věku přinejmenším oddálit," říká MUDr. Eduard Šťastný z ortopedické kliniky 2. Lékařské fakulty UK a FN Motol.

"Ve dvaceti letech u zdravého jedince ještě nic nenasvědčuje tomu, že by k poškození kloubů docházelo. A přesto už lze na buněčné úrovni postřehnout změny, které se projevují na chrupavčité a kostní tkáni. S postupným rozvojem onemocnění se už může přihlásit bolest a spolu s ní omezení hybnosti kloubů, v pokročilejších stádiích nemoci kloubní deformita a oslabení svalů."

Postiženy nemusí být pouze "nosné" klouby dolní končetiny, ale i drobné klouby ruky. U lidí kolem šedesátého roku věku jsou nezřídka patrny i významné strukturální změny na kloubech páteře - nejčastěji její krční a bederní části. Tento stav se označuje jako primární artróza, kdežto o druhotnou artrózu se jedná v případě, že byla způsobena vrozenou abnormalitou nebo následkem úrazu.  

Reklama

Není nad prevenci

Mírné prvotní obtíže můžete zvládnout sami. Stačí se vyvarovat činnosti, která je způsobila, užívat nesteroidní antirevmatika v podobě mastí, gelů a tablet na potlačení bolesti a zpomalení degenerativního procesu.

Dobrý stav kloubů si zajistíte také správnou výživou a rozumným pohybem, ke kterému patří plavání, jízda na kole a chůze. Rozumný pohyb totiž pomáhá "vyživovat" kloubní chrupavku a zachovávat dobrou funkci svalového aparátu. A pomoci jim můžete i doplňky stravy.

K ochraně buněk slouží antioxidanty - vitaminy C, E a zinek. Pro obnovu pojivových tkání a pro ochranu chrupavky proti poškození je důležitý chondroitin sulfát, jedna z hlavních součástí mezibuněčné hmoty chrupavky se schopností vázat vodu v tkáních, čímž zabezpečuje její pružnost. Glukosamin sulfát také napomáhá při novotvorbě chrupavčité tkáně. Organická sloučenina síry MSM (methylsulfonylmethan) se účastní při tvorbě struktury vláken kolagenu a napomáhá bránit poškozování chrupavky vlivem volných radikálů. Kyselina hyaluronová je další hlavní součástí mezibuněčné hmoty, která je nezbytná pro správnou strukturu i výživu kloubní chrupavky.  

Vhodné doplňky stravy

V lékárnách je velké množství různých kloubních přípravků. Jak se ale v nabídce lékáren zorientovat a čeho si při výběru kloubní výživy všímat? Je to zejména složení preparátu. Velmi dobré výsledky jsou s látkami označovanými jako SYSADOA, symptomaticky pomalu působící léky (symptomatic slow acting drugs of osteoarthritis), mezi něž patří glukosamin a chondroitin sulfát a kyselina hyaluronová. Jejich efekt nastupuje se zpožděním (po 1-2 měsících), účinek však přetrvává 2-3 měsíce po vysazení. Snižují bolesti, zlepšují funkci kloubu, zpomalují onemocnění a podílejí se na regeneraci chrupavčité tkáně. V lehčích stadiích osteoartrózy lze dosáhnout i úplného vymizení obtíží, v pokročilejších stadiích alespoň jejich zmírnění a zpomalení další destrukce a úbytku kloubní chrupavky. Důležité je také množství těchto látek obsažených v denní dávce přípravku. Ve většině studií je zmiňována denní dávka 1500 mg glukosamin sulfátu a 1200 mg chondroitin sulfátu.

Eva Pavlatová

Reklama

Komentáře

Eva (Pá, 25. 6. 2010 - 18:06)
Tchaj-ťi - to je cvičení, které Vám opravdu na klouby prospěje. Já chodím na tchaj-ťi (taiji taichi taiči) a nemůžu si to vynachválit. Záda mě od doby co cvičím nebolela a fyzicky i psychicky jsem na tom jako za mlada:-) Prostě plná energie. Zkuste to taky: www.tchaj-ti.cz nebo přímo na http://www.tchaj-ti.cz/seminare/letni-seminare.html
lin (Čt, 29. 5. 2014 - 08:05)
Proč vy si dealeři měníte jména, na každé diskusi jiné jméno, ale reklama stejná, jdi do p.dele blbko.
Vokurka (So, 31. 5. 2014 - 22:05)
Dobrý den, sice klouby nebudou nikdy jako za mlada, ale hodně mi pomáhá přípravek Colafit, jestli vás bolí klouby, rozhodně stojí za vyzkoušení.
Roman (Ne, 24. 6. 2018 - 12:06)
určité tzv.potravinové doplňky jsou dobré,stejně jako různá mazání...Ovšem chce i upravit stravu,a smysluplně a cíleně se hýbat.
Proto pokud někoho toto zajímá,dám vám tip na zajímavou akci v jižních Čechách,která se koná 7 až 11.7.Náplní jsou čínské techniky pro práci s energií,stresem a pohybovým aparátem.Budeme se věnovat TAICHI A CHIKUNG,a speciálnímu ohnovému chikungu dech draka,který má regenerační učinky,a pracuje se v něm i s živým ohněm.Lze se zúčastnit i na kratší dobu.Info:[email protected]
Roman (Ne, 24. 6. 2018 - 12:06)
čínané toto praktikují po staletí,a takové potíže jako lidé na západě nemají...
Pudrito (Út, 31. 7. 2018 - 10:07)
nevíte někdo za jak dlouho ten přípravek zabere a jak dlouho se musí užívat?
Valmonta (So, 23. 6. 2018 - 22:06)
a hlavne takový který opravdu zabere a bolest ustoupi, takových je opravdu málo
Damoša (Po, 18. 6. 2018 - 22:06)
na bolavé klouby je hodně produktu, jen si vybrat ten správný,
TerinkaB (Po, 28. 6. 2010 - 14:06)
Me se na bolave klouby osvedcil Chondromax, chodim behat a na kolena docela trpim:o( Jsem s nim spokojena, zda se mi ze je to nejlepsi vyber v pomeru cena - kvalita.
Reklama