Potraviny, které vás v zimě udrží ve zdravé kondici

Existuje zelenina a ovoce, které jsou vhodné konzumovat v zimním období, jelikož mají preventivní účinek proti infekcím i pozitivní vliv na celkové zdraví organismu.

Křen - Pomáhá odhlenit dýchací cesty. Křen působí preventivně proti bakteriálním, ale i některým chorobám způsobenými viry, plísněmi a prvoky. Křenový kořen má vysoký obsah vitaminu C. Obsahuje látky, které mají silně antiseptické účinky. Podporuje trávení a metabolismus. Působí jako přírodní tonikum i diuretikum.

Zázvor -  Léčí i kašel s velkým množstvím hlenu a nachlazení, angínu a záněty průdušek. Zlepšuje trávicí procesy ve střevech a vyprazdňování aktivací peristaltiky, zvyšuje koncentraci enzymu amylázy ve slinách. Snižuje sérový cholesterol a zmenšuje agregaci krevních destiček, čímž působí preventivně proti ateroskleróze a srdečním poruchám. Patří mezi nejlepší léky proti nevolnosti, zejména u kinetóz. Patří rovněž k prostředkům užívaným k léčbě impotence a prostaty.

Celer - Celer se využívá v dietě léčící nadváhu, artritidu, dnu, revmatismus, deprese, vředy, záněty jater, ledvin, močového měchýře, alergické projevy a vyrážky a další onemocnění související s překyselením organismu. Celer se díky vysokému obsahu hořčíku počítá také mezi rostliny s protirakovinnými účinky. Dále celer obsahuje vysoké procento aktivního organického sodíku, který může za přítomnosti hořčíku a dalších látek pomáhat rozpouštět vápníkové nánosy v ledvinách, kloubech a cévách. V celeru se vyskytující vitamín U pomáhá rychle hojit vředy. V lidovém léčitelství je celer považován za prostředek zvyšující potenci.
Celer a celerová šťáva jsou velmi vhodné i pro diabetiky.

Česnek - Česnek má široké spektrum antimikrobiální aktivity proti rozličným virům, bakteriím, plísním a kvasinkám včetně Candidy a parazitům. Zvyšuje imunitu a chrání buňky před poškozením. Díky sloučenimám síry působí proti zánětům. Má silnou schopnost redukovat množství hlenů v organismu. Dále snižuje hladinu celkového cholesterolu, zlepšuje poměr mezi HDL a LDL. Dále jsou zde důkazy, že česnek vlastní schopnost snižovat krevní tlak. To je často propojeno se vlastností rostlin redukovat shlukování krevních destiček. Je bohatý na živiny.

Cibule - Cibule působí proti infekcím. Zklidňuje kašel, zejména u dětí. Působí proti horečce a křečím. Používá se na podporu trávení. Pomáhá při metabolismu glukózy. Snižuje riziko rakoviny prostaty. Působí preventivně proti řídnutí kostí. Působí jako afrodiziakum.

Pórek - Má diuretické vlastnosti, proto pomáhá revmatikům a při onemocnění dnou. Zabíjí bakterie a kvasinky ve střevech a žaludku, pomáhá při nadýmání, zácpě a střevních kolikách. Povzbuzuje činnost mozku a snižuje hladinu cholesterolu. Účinně působí proti změnám cév způsobeným stářím. Je to výborný preventivní prostředek při chorobách žil, působí proti krevním sraženinám. Podporuje imunitní systém.

Červená řepa - Šťáva z červené řepy je výborný prostředek proti chřipce a horečnatým onemocněním. Látky obsažené v červené řepě mají význam v boji proti rakovině a přispívají ke zlepšení celkového stavu cévního systému.

Umeboši švestky -   Mají antiseptické a antibiotické vlastnosti. Pomáhají působit proti únavě. Jangové kvality umebošek jsou schopny v krvi neutralizovat nebezpečně jinové faktory, jako je např. cukr, alkohol, jedy apod. Působí proti překyselení organismu. Příznivě působí proti onemocnění kloubů. Jsou ideální k pročištění organismu po vánočních svátcích. Stačí jedna denně.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama