Postup při infekci koronavirem Covid-19

Pokud máte teplotu přes 38 °C a dýchací potíže a zároveň jste pobýval/a v zasažených oblastech či jste byl/a v úzkém kontaktu s někým, kdo pobýval v zasažených oblastech, nechoďte do ordinace osobně. Správným postupem při podezření na nákazu novým typem koronaviru je telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře, případně lékařskou pohotovostní službu nebo příslušnou krajskou hygienickou stanici. Lze se také obrátit na infolinku Státního zdravotního ústavu na čísle 724 810 106. 

Teplota přes 38°C a respirační potíže totiž provázejí celou řadu dalších onemocnění a podezření na nákazu Covid-19 je možné spojovat jen s cestováním do již zasažených oblastí či s blízkým kontaktem s lidmi, kteří během posledních dvou týdnů v postižených oblastech pobývali.

 

„Jsme připraveni v maximální možné míře vycházet vstříc lékařům, výkony spojené s ošetřováním pacientů s podezřením na možnou nákazu novým druhem koronaviru jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ zdůrazňuje Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny. „Zároveň ujišťuji klienty, že uhradíme výlohy spojené s jejich ošetřováním i v případě, kdy by se nemocí nakazili v souvislosti s vycestováním do postižených oblastí. Samozřejmě ale zdůrazňuji, že s plnou vážností doporučujeme se těmto oblastem vyhnout,“ dodává Kouřil.

 

Na nákazu nemocí Covid-19 se neprovádějí preventivní testy. Pokud pacient trpí horečkou přes 38°C a má respirační potíže, ale nenavštívil zasaženou oblast nebo nebyl v úzkém kontaktu s někým ze zasažené oblasti, je správným postupem léčby vyšetření na běžná respirační onemocnění a následně domácí léčba, případně dle potřeby hospitalizace. Klinické vyšetření na přítomnost viru v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu není v tomto případě indikované.

 

Stejně tak není obvykle nutné vyšetření u lidí, kteří se během posledních 14 dnů pohybovali přímo v zasažených oblastech nebo byli v úzkém kontaktu s lidmi, kteří se z těchto oblastí vrátili, a nepociťují zdravotní potíže. Dle možností je však vhodné omezit kontakt s dalšími.

 

Teprve pokud pacient vykazuje současně jak klinická, tak epidemiologická kritéria, to jest má vysokou horečku a dýchací potíže a zároveň pobýval přímo v zasažené oblasti nebo byl v úzkém kontaktu s někým, kdo přicestoval ze zasažené oblasti, je vhodné začít uplatňovat příslušná ochranná opatření a testovat pacienta na přítomnost Covid-19.

 

Cestovní pojištění

 

Dceřiná společnost Oborové zdravotní pojišťovny, pojišťovna Vitalitas, která poskytuje cestovní pojištění, bude svým klientům plně hradit náklady související s případnou léčbou nemoci Covid-19 v zahraničí. Svým klientům, kteří se rozhodnou neodcestovat do zahraničí, pojišťovna vrátí pojistné v plné výši, bez standardního stornopoplatku.

 

Pokud už klient bude muset zůstat v zahraničí v karanténě, Vitalitas mu po ohlášení této skutečnosti na kontaktní centrum pojišťovny cestovní pojištění bezplatně prodlouží a uhradí případné náklady spojené s léčením.

 

Klienti Vitalitas také budou mít nárok na plnění z pojištění storna zájezdu, pokud si zájezd pořídili před vydáním doporučení necestovat do daného místa a až pak došlo k uzavření konkrétního cílového letiště či oblasti.

 

Základní informace:

Pokud máte dýchací potíže a horečku, pak s největší pravděpodobností trpíte nemocí v České republice běžnou. Klid léčí. Běžte k lékaři, případně s ním konzultujte po telefonu. Využít můžete i poradu s Asistentem zdraví OZP na telefonu 844 111 000, e-mailu asozp@ozp.cz nebo prostřednictvím VITAKARTY.

 

V případě, že máte teplotu přes 38 °C a dýchací potíže a zároveň jste pobýval/a v zasažených oblastech či jste byl/a v úzkém kontaktu s někým, kdo pobýval v zasažených oblastech, kontaktujte telefonicky svého lékaře, nechoďte do ordinace osobně, a domluvte se na dalším postupu.

 

Provádět test na nemoc Covid-19 je možné jen v případě naplnění obou výše uvedených podmínek.

 

Provedení testu na Covid-19 je v indikovaných případech plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění

 

Zdroj: Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (86)

 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Vzhledem ke globálním statistikám pandemie koronaviru považuji jen z otázku času, kdy i Česká republika ohlásí svou první smrt na danou nákazu. Co myslíte, stane se tak do 16.3. včetně, nebo až po 17.3.?

  Bře 06, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Otázka je jak prokázat souvislost viru se smrtí. Nakažení lidé přežívají a "zdraví" umírají např. na stáří i bez kurunaviru.

  Bře 06, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  To je vlastně pravda. Ale jsou tu přece i různé Millovy kánony a Occamovy břitvy - nebo se pletu?

  Bře 06, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Co s tímhletím má společného Occamova břitva? Citát z Wiki: "Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované". Proč tedy komplikovat něčí smrt vysvětlováním, že možná umřel na koronavirus, i když měl třeba zároveň rakovinu?

  Bře 06, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Ale zajímavý problém to bezesporu je. Na jednu stranu se opravdu může nějaký parní válec probourat do nemocniční jip-ky s pacienty léčenými na koronavirovou infekci, a na stranu druhou se může koronavirus dostat i do organismu nešťastníka, svíjejícího se v závěrečné agonii svého diabetu mellitu...

  Bře 06, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  A co když měl nějakou rakovinu či rakovinnou fázi s vysokou 5-year survival rate? Nebylo by pak možné vnímat jako vysoce nepravděpodobné, že ho zrovna ta rakovina skolila shodou okolností právě v týdnu, kdy u něj byl zjištěn i koronavirus?

  Bře 06, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Taky bych se jako laik úplně nedivil, kdyby sporně komorbidní mrtvoly třeba i řezali, aby zjistili, zda patofyziologická událost či příhoda v dotyčném organismu, která bezprostředně vedla k exitu, měla více do činění se symptomy či definičnimi znaky rakoviny, či koronavirové infekce...

  Bře 06, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Jen za dnešek 7 nových případů. Osobně očekávám, že první česká smrt bude oznámena ještě před 17. březnem.

  Bře 06, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Rovněž karanténní a jiná regulační opatření Babišovy vlády a Vojtěchova ministerstva zdravotnictví jsou spíše absurdní, zmatená, nedůsledná, a svým bizarně selektivním drakonismem prahnoucí po laciném aplausu koblihožroutů. Tato zkorumpovaná nekompetence české exekutivy jistě přispěje k tomu, že se bude koronavirus v Česku šířit rychleji a vyžádá si více úmrtí, než by jinak bylo nezbytně nutné.

  Bře 07, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Rusi uvádějí pořád ještě jen 14 případů a žádnou smrt. Lze jim věřit?

  Bře 07, 2020
 • Obrázek uživatele Zoufalka
  Zoufalka (anonym)

  Dá se věřit vůbec někomu? Rusům věřím obecně víc než zbytku světa. Nemyslím jen v otázce koronaviru.

  Bře 08, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  To já jim věřím obecně méně než zbytku světa. Ne nutně nějakému obyčejnému Koljovi či Serjožovi, ale zejména Putinovi a jeho režimu. Jaký má Putin důvod říkat lidem pravdu - s výjimkou nějakých zcela výjimečných okolností, když se mu ta pravda náhodou zrovna hodí do krámu?

  Bře 08, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Švýcarsko má dnes ráno jen 1 smrt na 138 nakažených, zatímco země jako Belgie (169 nakažených), Švédsko (161 nakažených), Norsko (157 nakažených) nebo Singapur (138 nakažených) ještě nemají ani jedinou smrt. Možná to něco vypovídá o zdravotních systémech těchto buď velmi bohatých, velmi socialistických, nebo naopak velmi kapitalistických zemí.

  Bře 08, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Nechci samozřejmě příliš předbíhat. Vůbec bych se ale nedivil, kdyby z konečných statistik koronavirové pandemie vyplynulo, že nejen celková úmrtnost (počet smrtí na sto tisích či milion obyvatel), ale i smrtnost na tuto infekci (počet úmrtí jako procento ze stovky nakažených) výrazně variuje podle jednotlivých zemí...

  Bře 08, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Německo má už 1040 případů, ale ještě žádnou smrt! To je skoro obscénní!

  Bře 09, 2020
 • Obrázek uživatele Obcan
  Obcan (anonym)

  Mrzí mě,že OSN nezastavila Export Činy a dál se koronavirus vesele šîřì dál, děkujeme

  Bře 09, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Itálie je ode dneška zemí s největším počtem nakažených na milion obyvatel na světě. Právě předstihla Jižní Koreu!

  Bře 09, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Vyslechněme si na počest ultrazamořené a umírající Itálie Inno degli Alpini! https://youtu.be/NSSLJvu7pwk

  Bře 09, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Globální počet nahlášených smrtí právě překročil 4000!

  Bře 09, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Už 40 oficiálních případů v Česku! První smrt se nezadržitelně blíží!

  Bře 10, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Člověče to se nemůžeš dočkat kdy na to někdo zemře nebo si děláš TOP TEN C-19?Pokud ano tak nezapomeň na další nemoce které taky zabíjí ,a mnohem víc.

  Bře 10, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  DV diskutuje sám se sebou.

  Bře 10, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Globální smrtnost při infekci covid-19 u uzavřených případů od 7.3., kdy dosáhla prozatímního minima 5,62 %, opět nepřetržitě roste, a již znovu překročila obávanou 6% hranici! A infekce též konečně dorazila i do Turecka!

  Bře 11, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Podle Merkelové se může koronavirem nakazit až 70 % (cca 58 mil) Němců! Kolik třešní, tolik višní! Kolik procent Němců, tolik procent Čechů! Možná se nakazí až 7 mil Čechů, takže nemalé procento českých gerontů nad 80 let půjde do džá!

  Bře 11, 2020
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Trpíš samomluvou nebo co? :-D

  Bře 11, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Pro Burešovu impotentní vládu bude koronavirus pravým požehnáním. Bude na něj moci svést všechny svoje průsery. Bureš řídí koronavirus jako firmu.

  Bře 11, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv

  Česko je už teď suverénně v první třicítce zemí co do počtu nakažených na milion obyvatel. Tento ukazatel u Česka (při 91 oficiálně ohlášených nakažených) nyní dosahuje hodnoty 8,5. Většina zemí, které v počtu nakažených na milion obyvatel Česko předčí, už má nějaké mrtvé!

  Bře 11, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Apokalypsa pokračuje! Světová zdravotnická organizace již vyhlásila současnou koronavirovou infekci pandemií! Trump zastavil lety ze Schengenské zóny do USA!

  Bře 12, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Na Staroměstském náměstí v Praze už začali stavět morový sloup. Není to předčasné?

  Bře 12, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Počet pozitivně testovaných v Česku je nyní 116, a Česko již přiznalo dvě osoby ve vážném nebo kritickém stavu! Oficiální oznámení první české smrti na covid-19 je možná již otázkou jen jednotlivých desítek hodin, jednotlivých dní maximálně! A do oznámení první pětitisícovky mrtvých v globálním měřítku už zbývají snad jen minuty!

  Bře 13, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Mezi zeměmi s aspoň 10 pozitivně otestovanými na milion obyvatel, ke kterým již nyní Česko patří, už prakticky tři čtvrtiny zemí ohlásily nějakou smrt na covid-19!

  Bře 13, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  V covidu-19 nachází současné lidstvo velikého nepřítele! Je řádově 10- i vícekrát smrtnější než obyčejná chřipka, a navíc je i zhruba třikrát nakažlivější! Je to mocný dorážeč starých a nemocných! V následujících kvartálech, nebo i jednotlivých letech, dorazí v globálním měřítku minimálně statisíce, ale možná i jednotlivé miliony nebo desítky milionů lidí!

  Bře 14, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Vyslechněme si v souvislosti s koronavirovou pandémií toto sobotní odpoledne trochu tragické hudby od génia, který kdysi sám padl za oběť infekční epidemii! https://youtu.be/JTc1mDieQI8

  Bře 14, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Prvních 150 000 pozitivně testovaných v globálním měřítku! A z toho právě tisícina v Česku! Na 150 000 pozitivně testovaných ve světě přitom nyní připadá už přes 5 600 smrtí. Česko je tedy na covid-19 zatím výrazně podsmrcené. Tohle však už nemůže dlouho trvat!

  Bře 14, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Česko má 48 nových pozitivně testovaných za jeden den! Síla! Sousední Německo teď má 54 pozitivně testovaných na milion obyvatel, a Rakousko dokonce 73! Tohle nedopadne dobře, ani kdyby Bureš uzavřel hranice na několik neděl! Z desítek budou brzy stovky, ze stovek tisíce, z tisíců desetitisíce! A podobně to bude i s úmrtími!

  Bře 14, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Když tady papouškuješ stále dokola některé plátky tak by jsi měl jistě vědět že neoficiálně je u nás nakažených už teď tisíce.To co je prokázáno je jen špička ledovce .Tak si v tom udělej pořádek než tady zase něco vypotíš.

  Bře 14, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Já jsem ale nikde netvrdil, že pozitivně testovaní představují všechny nakažené v konkrétní zemi. Nicméně údaje o pozitivně testovaných, aktivních a uzavřených případech a počtu úmrtí v jednotlivých zemích jsou k dispozici. Odhady o reálném počtu nakažených jsou vágní a mnohočetné - každý epidemiolog a každá zainteresovaná instituce může mít jiný názor.

  Bře 14, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nejsem spokojený, proč karanténa pro celou zemi? Zatím je nějakých 200 nakažených z 10 milionů, tj. nula nula nic. A hlavně, dle Babiše by lidi měli chodit do práce a nikam jinam. Včera byl problém sehnat potraviny, co říká Babiš je hezké, ale v obchodě bylo jak u snědeného krámu. Proč radši nezastaví práci - pro lidi, kde to není nutné. Např. stále mluví, jak je nadbytek státních úředníků. Takže proč nezastavit fungování např. finančních úřadů, úřadů práce, katastrálního úřadu etc. Opravdu je nutné nyní řešit daně nebo lidi buzerovat, aby se chodili hlásit na UP, když shání místo? Státní instituce, krom těch, co řeší akutní situaci by šlo utlumit. Nějaké minimální fungování po přechodnou dobu. Proč nemůžou ti lidé pracovat z domova? Pokud někde zavřeli krám, provozovnu, tak třeba ty holičky, prodavačky atd. taky do práce nechodí. A home office mají sotva. Já třeba do práce musím což mi docela sere. Práce momentálně moc není a asi nic nového nepřijde za dané situace. Cestou do práce a zpět se ale můžu infikovat, nakoupit dokážu jít pěšky, nemám to daleko do řady obchodů, plno lidí tam nebylo, když ono nebylo moc co kupovat. v MHD to je horší, i když nyní je daleko prázdnější.

  Bře 15, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Situace dospěla ke stavu, kdy už je potřeba, abych se tu vyjadřoval i apokalyptickým jazykem: "Když Beránek rozlomil sedmou pečeť svitku, ztichlo celé nebe a to mlčení trvalo asi půl hodiny. Potom jsem uviděl sedm andělů stát před Bohem a každý z nich dostal polnici. Další anděl přistoupil k oltáři se zlatou nádobou v ruce. Smísil množství vonných pryskyřic s modlitbami věřících lidí a zapálil to vše na zlatém oltáři před Božím trůnem. Dým z této oběti stoupal z oltáře až k Boží tváři. Pak anděl nabral žhavé oharky z oltáře do nádoby a vysypal je na zem. Tu se strhla bouře, blýskalo se, burácel hrom a nastalo zemětřesení." (ze Zjevení Janova)

  Bře 15, 2020
 • Obrázek uživatele Jaromír
  Jaromír (anonym)

  I zjevení Panny Marie je neklamnou předzvěstí velikého utrpení a hojné smrti, které jsou přede dveřmi!

  Bře 15, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Česko má v současné době dva taxikáře ve vážném nebo kritickém stavu. Jeden z nich je napojen na mimotělní oběh! Za pár neděl však jistě bude v kritickém stavu tolik nakažených, že přístroje na podporu dýchání nebo pro mimotělní krevní oběh zdaleka nebudou pro všechny potřebné k dispozici! Je pak otázka, zda jim budou lékaři milosrdně podávat smrtelné dávky jedů, nebo zda je nechají umřít v hrozných mukách na udušení! Myslím, že je pravděpodobnější, že se tito lidé v hrozných mukách udusí!

  Bře 15, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Běda! Austrálie již předstihla USA v počtu pozitivně testovaných na milion obyvatel! Nákaza se tedy mocně šíří i na - dnes stále ještě slunečnější a teplejší - jižní polokouli! Bude se proto jistě nadále hojně šířit i na jaře a v létě na naší polokouli severní!

  Bře 15, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Předpokládám, že v následujících několika kvartálech by mohlo globálně zemřít na covid-19 několik málo desítek milionů lidí. V Česku by to mohly být vysoké tisíce nebo nízké desetitisíce.

  Bře 15, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tak si dej pozor aby jsi mezi těmi nebožtíky neskončil taky,máš kolem toho víc keců než celá vláda.

  Bře 15, 2020
 • Obrázek uživatele dv
  dv (anonym)

  Česko má v počtu pozitivně testovaných na milion obyvatel 23. příčku ve světě. Ukazatel je nyní na hodnotě 27,4. Nejbližší zemí nad námi je Řecko s 31,8. Ve skupině 22 zemí s více jak 30 pozitivně testovanými na milion obyvatel je už jen 5, které ještě neohlásily svou první smrt na covid-19. Můj expertní odhad proto je, že Česko ohlásí s nejméně 80% pravděpodobností svou první smrt už v tomto týdnu!

  Bře 16, 2020

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama