Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Poruchy vstřebávání živin

Malabsorbce neboli porucha vstřebávání živin se může projevit nadýmáním, plynatostí, křečemi v břiše, pocitem špatného trávení, hubnutím, průjmy či objemnou, páchnoucí stolicí obsahující nestrávený tuk (steatorrhea). Poruchy trávení a vstřebávání určitých živin jsou charakteristické pro řadu onemocnění, patří k nim především:

Laktózová intolerance, při které nemocnému chybí enzym laktázy, nezbytný pro štěpení mléčného cukru (laktózy). Onemocnění se objevuje ve všech rasách, ale nejvíce je rozšířeno u obyvatel některých oblastí Afriky a Asie. Riziko rozvoje onemocnění roste s věkem.

Celiakie je dědičné onemocnění charakterizované neschopností trávit lepek, bílkovinu obsaženou v obilovinách, zejména v pšenici. Obvykle se projeví hned po ukončení kojení a převedení na jinou stravu. (Dnes se neschopnost trávit lepek stále častěji diagnostikuje i v pozdějším věku. Pozn. redakce)

Tropická sprue postihuje hlavně domorodce v Karibské oblasti, Jižní Indii a Jihovýchodní Asii. Příčina této choroby není známá. Onemocnění někdy začne po infekci nebo otravě jídlem, poté jsou postižení jedinci neschopní vstřebávat různé vitamíny a minerály.

Poruchy vstřebávání živin se mohou objevit u lidí s mimořádně krátkým a poškozeným střevem nebo s různými dědičnými chorobami. Příčinou mohou být rovněž infekce, paraziti (roupy,měchovec, škrkavka,tasemnice), zánětlivá střevní onemocněni, AIDS, cystická fibróza a další zažívací choroby.

Vstřebávání živin probíhá na celé ploše tenkého střeva pomocí zvláštní zřasené sliznice mnohočetnými vlasovými výběžky neboli klky. Při poruchách trávení bývají klky tlustší a kratší.

Laktózová intolerance se projevuje nadýmáním a plynatostí po požití mléka a mléčných výrobků. Onemocnění se zhoršuje s věkem.

Časnými příznaky celiakie jsou bolesti břicha, nadýmání a objemná, světlá, páchnoucí stolice. U neléčených forem dochází k rozvoji chudokrevnosti a podvýživy.

Bolestivý jazyk a průjem jsou charakteristické znaky tropické sprue. Další závažné problémy se objevují s postupem onemocnění. Typická pro tuto chorobu je zhoubná chudokrevnost, která vzniká v důsledku poruchy vstřebávání kyseliny listové a vitaminu B12.

Příznaky laktózové intolerance a celiakie by měly zmizet po vyloučení potravin, které vyvolávají nadýmání a obtíže. Při nesnášenlivosti laktózy musíte vyloučit mléko a některé mléčné produkty. Někteří postižených tráví dobře jogurty nebo sýry, protože laktóza v nich je částečně upravená. Vyzkoušet můžete laktázové tablety, mléko obsahující laktázu nebo mléko zbavené mléčného cukru.

U celiakie je nezbytné dodržovat bezlepkovou dietu, která z jídelníčku vylučuje potraviny vyrobené pšenice, rýže a v menší míře i z ovsa nebo jiných obilovin. Lepek se nachází také v mnoha průmyslově upravených potravinách, je proto vhodné pozorně pro studovat, jaké složky každá potravina obsahuje.

Léčba se liší podle typu onemocnění. Tropická sprue se léčí dlouhodobým, někdy až šestiměsíčním podává ním antibiotik, přestože pacient již nemá známky infekce. Nemocným s těžkou formou celiakie se někdy podává nitrožilní léčba.

Nemocným s poruchami vstřebávání se podávají vysoké dávky vitamínů a minerálů. Nemocným s laktózovou intolerancí je vhodné zvýšit příjem vápníku, denní dávka doplňku je 500 mg dvakrát až třikrát denně. Tablety s obsahem živých bakterií Lactobacillus mohou zmírnit nadýmání, plynatost, průjem a další příznaky související s podáváním antibiotik. Lactobasillus acidophilus obnovuje přirozenou střevní flóru, narušenou podáváním antibiotik a průjmem.

Zdroj: Zbavte se bolesti - Reader´s Digest Výběr

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (17)

  • Obrázek uživatele Bourka
    Bourka (anonym)

    Co je to za hloupost o ryzi a lepku?!!!!! Ryze je naopak bezlepkova!, zato oves lepek obsahuje a pri celiakii se z jidelnicku vyrazuje stejne dusledne jako psenice, zito a jecmen.

    Čer 25, 2003
  • Obrázek uživatele Alena
    Alena (anonym)

    Vařím bezlepkovou dietu víc než 15 let, celé ty roky vyhledávám nejrůznější informace, které by mohly mým dětem pomoci lépe žít. Ale s tolika nesmysly na pár řádcích jsem se ještě nesetkala. Rýže - jedna z mála 100% bezlepková Oves - pouze sušené ovesné mléko, kde se zrna upravují ale já ho nikdy nevyzkoušela Obiloviny - bože, co to tu píšete! Pšenice, ječmen, žito, oves - NIC z toho celiaci nesmí a to v žádné míře. Celiakie a dědičné onemocnění, bohužel pouze doměnka, nebo jsou snad moje děti "výskytem", nikdo nikdy neměl potíže ani vzdáleně se podobající se celiakii. Spíš se nabízí podezdření z civilizační nemoci, stejně jako cukrovka a podobně. Dál už to radši nebudu komentovat, budete-li chtít něco vědět o celiakii, napište, protože i ty příznaky co jsem zde našla mě málem rozesmály. Zabýváte se zde mlékem ale to je to nejmenší co celiaky trápí. Ještě nikdy jsem od dětí neslyšela

    Bře 16, 2004
  • Obrázek uživatele citlivka
    citlivka (anonym)

    Vazeni ludkovia! Ta informacia, ze celiakia nastava vtedy, ked sa konzumuje lepok obsiahnuty v psenici a v ryzi je polopravda, je to zavadzajuce. Totiz pri celiakii sa nesmie jest nic z toho, co je vyrobene zo psenice, razi, ovsa a jacmena, ale ryza sa moze jest, lebo neobsahuje lepok! Okrem ryze sa mozu bezpecne konzumovat zemiaky, pohanka, ovocie, zelenina, maso bez lepku, mliecne vyrobky a ine vyrobky neobsahujuce nevhodne E kody. Som celiatik, takze viem o com hovorim. Dakujem za pozornost.

    Zář 03, 2004
  • Obrázek uživatele degenerativně poznamenaný
    degenerativně p... (anonym)

    Ten kdo tohle napsal, by zasloužil dostat doktorát za výživu, je vidět, že ví o čem mluví. P.S. není to trestné 'šíření poplašné zprávy'

    Kvě 30, 2005
  • Obrázek uživatele Jirina
    Jirina (anonym)

    Nesouhlasím s tím že v článcích je uvedena rýže jako nesnášenlivává potravina pro celiatiky.Ve všech dostupných knihach , naopak doporučují jako vhodnou potravinu. Může mi to odborník vysvětlit? Děkuji. Jiřina

    Pro 09, 2003
  • Obrázek uživatele Honza
    Honza (anonym)

    Dámy a pánové, je to trapný, ale rýže OPRAVDU lepek může obsahovat, např. rýže "parboiled" při technologickém procesu výroby může chytnout lepek z obalů zrna. Pozornému čtenáři obalů od rýže neunikne, že někteří výrobci píší o bezlepkovosti, zatímco jiní na přítomnost lepku v rýži upozorňují. Blbý, co? (Když mi to můj doktor řekl, taky jsem mu nechtěl uvěřit.)

    Kvě 10, 2006
  • Obrázek uživatele Irena
    Irena (anonym)

    V každé, případě STOJÍ ZA TO odblokovat CELIAKII případně další jako: citlivost, nesnášenlivost,alergie na určité druhy potravin nebo poruchy trávení a jimi podobná témata. Zkušený kineziolog či SRT si s tím velmi dobře poradí. Takto bych to určitě řešila já.

    Kvě 11, 2006
  • Obrázek uživatele Hanka
    Hanka (anonym)

    Paní Aleno, přesně tak, to že je celaikie dědičná to je opravdu jenom doměnka, já ji mám od 33 let. Prostě náhodné zjištění po těžkých bolestech břicha u lékaře a dnes po dvou letech diety je to lepší.

    Srp 06, 2006
  • Obrázek uživatele www.kuratko"centrum.cz
    www.kuratko"cen... (anonym)

    Promsím nevíte nějaký odkaz nebo něco podrobněji o vstřebávání živin??Potřebuju to do školy...Moc prosím ten referát mi rozhodne o známce na vysvědčení a nikde o tom vstřebávání nic nemůžu najít a když ano,jsou to 2-3věty...:( kdyžtak se ozvěte na můj mail www.kuratko"centrum.cz

    Led 20, 2007
  • Obrázek uživatele Návštěvník
    Návštěvník (anonym)

    www.celiakie.cz wwww-bezlepkovadieta.cz

    Led 21, 2007
  • Obrázek uživatele iveta
    iveta (anonym)

    o ty ryzi je pravda tak ktera se ma kupovat

    Bře 13, 2007
  • Obrázek uživatele Veronika
    Veronika (anonym)

    Dobrý den, mám celiakii, bezlepkovou dietu držím 28 let.V rýži se lepek rozhodně nenachází!!!

    Kvě 08, 2007
  • Obrázek uživatele Radek
    Radek (anonym)

    Je možné že se Celiakie strati v pubertě . Já dodržuji už 12 let .

    Feb 25, 2008
  • Obrázek uživatele Jiří
    Jiří (anonym)

    Vytvořil jsem prográmek k počítání diety,v elektronické podobě,perfektní pomocník,dcera si hravě řídí dietu sama.Kontakt dietni.tabulky"centrum.cz

    Bře 17, 2008
  • Obrázek uživatele Jana Klimesova
    Jana Klimesova (anonym)

    Dobry den, asi 4 roky mne pravidelne rano rozboli bricho a to tak silne ,ze na toaletu bezim.Stolice dost pachne,je ridci a je svetle cihlove barvy.Zacpu mam jeden az dvakrat za mesic a vetsinou po cokolade.Jinak behem dne nemam zadne problemy.Muzete mi prosim poradit , co mam proto udelat.Dekuji.

    Lis 01, 2008
  • Obrázek uživatele Michal
    Michal (anonym)

    To vypadá na nějakou infekci, plísně ve střevech, nebo zánět tlustého střeva. Zkuste se radši zeptat u doktora, příčin může být samozřejmě víc, tak aby se něco nezanedbalo.

    Lis 01, 2008
  • Obrázek uživatele Andrea
    Andrea (anonym)

    !!! Chyba v článku - u celiakie rýže není zakázaná, ba naopak, je jednou z mála obilovin, kterou celiak může konzumovat!!!

    Pro 25, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama