Reklama

Poruchy spánku mají to dopad na zdraví

Poruchy spánku trápí až 40 procent lidí, což má dopad na jejich zdraví: nevyspalí lidé mají více úrazů a trpí dvakrát častěji ischemickou chorobou srdeční, třikrát častěji bolestmi hlavy a čtyřikrát častěji depresí. Léčit nespavost alkoholem se nedoporučuje. Kromě toho, že hrozí vznik závislosti, spánek navozený alkoholem odpočinek nepřinese.

"Když člověk výjimečně nemůže usnout, neměl by z toho dělat žádnou vědu. Největší problém nespavců je v tom, že už předem myslí na to, že zase neusnou," řekl novinářům profesor Karel Šonka z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. Doporučil vyhledat lékaře, až když problémy s usínáním trvají déle než měsíc.


"Ukazuje se, že spánek je nesmírně důležitý pro regeneraci duševních a tělesných sil i pro zapamatování důležitých informací," uvedla profesorka Soňa Nevšímalová z téže kliniky.


Společným podkladem většiny spánkových poruch jsou časté probouzecí reakce, které vedou k vyplavování stresových hormonů a k urychlení aterosklerotických změn. Důsledkem je zvýšené riziko infarktu a mrtvice. Například obstrukční spánková apnoe, kdy se pacientovi opakovaně ve spánku zastavuje dech, zvyšuje krevní tlak.


"Čím těžší apnoe, tím častěji je vysoký tlak, proto je nutno nemoc včas zjistit a léčit," zdůraznil Šonka. Když se nemoc léčí, sníží se tím riziko, že se vysoký tlak u pacienta rozvine. A naopak, po léčbě apnoe stačí pacientovi k udržení normálního tlaku méně léků.


Poruchy spánku vázané na takzvanou REM fázi, kdy se člověku zdají sny, mohou být podle Nevšímalové také prvním příznakem vážných onemocnění nervového systému, nejčastěji Parkinsonovy choroby. Zdravý člověk v této fázi spánku má jakoby ochrnuté svaly, nedělá to, o čem se mu právě zdá. Naproti tomu u člověka postiženého parasomnií zůstává napětí ve svalech. Ze spánku mluví a hýbe se, takže mu hrozí zranění.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Návštěvník (Ne, 24. 2. 2008 - 13:02)
Je vidět první přispěvareli,že bys dobrý spánek asi potřeboval.Nejde ti ani nadpis.Myslím,že to platí i naopak - zdraví má zřejmě odezvu ve špatném spánku
Bohumil (Út, 27. 5. 2008 - 16:05)
Vím jak na nespavost! Znám účinný a osvědčený produkt.Více můžeme konzultovat na:bjaeger"tiscali.cz
marek (Ne, 29. 6. 2008 - 23:06)
Programy pro zdravý spánek, relaxaci, zdraví apod. naleznete např. na webu

www.psychokybernetika.cz

další zajímavé informace např.

www.biolide.cz

odkaz psychowalkman, mýtus či zkutečnost, což je vlastně test psychowalkmanů a jejich programů....
Elisek123 (Čt, 14. 3. 2013 - 18:03)
Dobrý den, pomozte mi prosím vyplnit krátký dotazník na SYNDROM VYHOŘENÍ, který je součástí mé diplomové práce - je to opravdu na pár minut. Moc mi tím pomůžete. Otestování možná pomůže i vám utříbit si myšlenky. Moc vám všem Děkuji

http://www.survio.com/survey/p/H0J9U4S3Y8M3M2S4X?b g=ffffff&fg=000000
Reklama