Poruchy menstruačního cyklu

V době masového užívání hormonální antikoncepce jsou poruchy menstruačního cyklu často překryté pravidelným příjmem syntetických hormonů. Jeho poruchy, které byly často naznačené již před započetím užívání hormonů, se projeví často po jejich vysazení v ještě intenzivnější podobě, většinou když chce žena otěhotnět

Jaké můžou být příčiny poruch menstruačního cyklu z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM)? Pojďme se na ně společně podívat. Není jich málo a proto se budeme zabývat jen těmi nejčastějšími?

 

?                    PŘEDČASNÁ MENSTRUACE ? pokud menstruace začíná předčasně o týden a více( berme normu jako 28 denní cyklus), nebo se opakuje vícekrát do měsíce. Její příčinou bývá nejčastěji vnitřní horkost.

1.                  V době rychlého a stresujícího života, nadměrných a/nebo potlačovaných emocí je velice častou příčinou horkost vznikající ze stagnace  energie jater (také nejčastější příčina bolestivé menstruace a premenstruálního syndromu). V tomto případě je krve jednou málo  a jindy hodně, má rudou barvu(z horkosti), jsou v ní sraženiny(ze stagnace energie) a menstruaci přechází a doprovází rozpínavé bolesti v podbřišku a prsou, podrážděnost, změny nálad před menstruací, depresivní nálady, pocit hořkosti a sucha v ústech. V případě stagnace krve, které nejčastěji předchází dlouhodobější stagnace energie jsou příznaky obdobné, ale bolesti jsou jen v podbřišku, které je citlivé na tlak či dotek. V léčbě je nutné zprůchodnit stagnující čchi, nejčastěji kombinací vhodných bylin a akupunktury a vyhnout se negativním emocím. 

2.                  V případě, že předčasnou menstruaci doprovází odpoledne mírně zvýšená teplota, poruchy spánku, závratě, žízeň, slabost a pobolívání beder a kolen, časté noční pocení a krev je tmavě červená, hustá a je jí málo, je příčinou tzv. ?prázdná? horkost z  vyčerpání ?jinového? aspektu, který vzniká jako následek častého ponocování a noční práce s nedostatkem odpočinku, nevyrovnané výživy, často nadměrné sexuality a konstituční predispozice. Léčbou je nutné doplnit jinový aspekt kombinací bylin a úpravy jídelníčku.

 

3.                  Častou příčinou v době honby za štíhlostí a dietními potravinami bývá předčasná menstruace způsobená oslabením energie, která vzniká vyčerpáním a zachlazením slinivky(jako orgánu považovaného v TČM za nejdůležitější orgán v tvorbě energie z potravy) konzumací dietních potravin, které mají ochlazující účinek a jsou často bez obsahu životní energie. Je to stav kdy oslabená energie nedokáže udržovat krev v cévách a ta se vylévá. Doprovodními příznaky bývá fyzická i psychická únava, slabost končetin, snížená chuť k jídlu a nadýmaní po jídle, bušení srdce a zadýchávání se i při minimální činnosti, tendence k otékání a rychlým změnám hmotnosti, silná menstruace se světlou a řídkou krví, bledý, oteklý a nadměrně vlhký jazyk s otiskami po stranách. Léčba tkví nejen v podávání  zahřívajících a čchi doplňujících bylin posilujících funkce slinivky, ale také úpravě jídelníčku a vynechání ochlazujících potravin.Vhodným doplňkem léčby je použití metody zvané moxibusce(nahřívání vybraných akup.bodů pomocí doutníků ze sušeného pelyňku).

 

?                    OPOŽDĚNÁ MENSTRUACE ?  pokud dojde k opoždění menstruace o více jak 7 dní, je to stav, který podle TČM souvisí s nedostatečností a chladem.

 

1.                  Pokud je krev řídká a tmavá se sraženinami, v podbřišku jsou bolesti ustupující při masáži a zahřátí, potíže doprovází zimomřivost a studené končetiny, časté močení vetšího množství bledé moči, jedná se o tzv vnitřní ?prázdný chlad? v drahách života a dráze početí z oslabení ?jangového aspektu ledvin?. Tento typ opožděné menstruace doprovází velice často neplodnost ze ?zachlazení dělohy?.

 

2.                  V současné době nových a nových diet a módy  odhalených zad a podbřišků bývá častou příčinou tzv. vnější ?plný chlad? v drahách života a početí z opakovaného prochlazení nebo nadměrného příjmu ochlazujících potravin. Příznaky jsou bolesti v podbřišku citlivé na dotek, velké sraženiny tmavé krve, po odchodu kterých bolesti ustupují, sinavá barva obličeje.

 

3.                  Pokud je krve málo, má světlou barvu, menstruaci doprovází bušení srdce a závratě, nejsou ale přítomné bolesti břicha, je příčinou tzv. ?prázdnota/vyčerpání  krve? v v dráze života a početí při oslabení sleziny-slinivky, po nadměrné ztrátě krve(operace) nebo po porodu.

 

 

?                    NEPRAVIDELNÁ MENSTRUACE ? tato chorobná porucha s projevuje nejen nepravidelností cyklu, ale také kolísáním množství krve.

 

1.                  Pokud menstruaci doprovází změny nálad, vznětlivost a bolesti v podbřišku, ňadrech a kříži je příčinou stísňování energie jater a ?prázdnota? ledvin, které způsobují disharmonii v toku krve v drahách života a početí. Způsobuje je dlouhodobý stres a špatná výživa.

 

2.                  V případě, že je krve málo, je řídká, je přítomné bušení srdce, psychická i fyzická únava, závratě, nechutenství a nadýmání po jídle je příčinou ?prázdnota?/vyčerpání srdce a slinivky-sleziny. Způsobovat ji můžou nejen časté starosti, ale také dlouhodobě nevhodná dietní výživa.

 

 

Jak je vidět poruchy menstruačního cyklu můžou mít různé příčiny, kterých společným jmenovatelem  je nejčastěji nevhodný životní styl a stres a jenom důkladné určení ?kořene? ? příčiny může pomoct problém vyřešit.

 

MUDr.Marek Majerčík, Dr.Ac.

 

www.webpark.cz/prirodnimedicina

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (108)

 • Obrázek uživatele Digitalis
  Digitalis (anonym)

  Když jsem šla na gynekologii s problémem - slabé krvácení mimo cyklus, nepravidelná menstruace, byla mi jednoznačně napsána hormonální antikoncepce.Na můj dotaz - a neexistuje něco šetrnějšího, něco přírodního mi byl odpovědí ironický smích a odpověď ,,Vymyslete to a dostanete Nobelovu cenu."Takže asi tolik.

  Kvě 28, 2006
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  U me se gynekolog take vubec nedivil,kdyz jsem rekla,ze bez prasku nemam menstruaci nebo velmi nepravidelne.Tak mi je automaticky napsal.Brat jsem je prestala,nebylo mi po nich dobre a menstruaci nemam opet.Zkusim jineho doktora.

  Kvě 28, 2006
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Menstruaci mám jen když užívám antikoncepci.Teď nic neužívám a už 6.měsíců nemenstruuji.Doktorka mi předepsala Proveru a Estrofem,ale menstruaci jsem nedostala.

  Kvě 29, 2006
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  A já antikoncepci beru již 10 let. Poslední rok jsem přešla na jinou a taky mám nepravidelnou menstruaci. Většinou v poloviněš začnu špinit a to trvá tak 5 dní a když to mám pak normálně dostat, tak to nedostanu. Tak nevím.

  Kvě 29, 2006
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Tak to jsme na tom podobně. Já to mám cca po 35-50 dnech a v polovině taky asi 5-7 dní špiním. Zítra jdu k doktoru, tak pak napíšu, co mi řekli...

  Kvě 30, 2006
 • Obrázek uživatele Lenka28
  Lenka28 (anonym)

  Holky je to peklo co:-( mě ted čeká umělý oplodnění ale menstruaci mm taky nepravielnou tak jednou za 2 až 3 měsíce a muj gyndař taky zná jen jedinej lék na to,a to napsat mi antikoncepci:-(která mi to mimochodem ještě víc zhoršila nemluvě o tom že ted mám velké problémy s pletí a vlasama to jsem před antikoncepcí vůbec neměla.Podle mě je to svinstvo,a nikdo vám ani z doktorů neřekne že je vlastně absolutně škodlivá to je na tom to nejhorší! Jo at podniky na výrobů prášku prosperují dokud za ně platíme:-(

  Kvě 30, 2006
 • Obrázek uživatele Lada
  Lada (anonym)

  Nutno dodat, že to, co máte během užívání HA není menstruace, ale krvácení ze spádu(výrazné změny množství hormonů v těle). Není to to samé jako když jinak žena menstruuje sama od sebe. Je tu rozdíl. HA neřeší problém s nepravidelnou menstruací, je to jenom taková "náhražka". To je jako bych se řízla do ruky a řekla, že už teda krvácím a je to OK. Po vysazení HA to zase najede do starých kolejí. HA není lék, jenom dočasné zdání o pravidelném menzesu.

  Kvě 30, 2006
 • Obrázek uživatele gabka
  gabka (anonym)

  a mě to chodí po 26 dnech a poslední rok ještě tak o 2 dny dřív.Takže po 22-23 dnech. to asi taky neni normální co?Ale hormony do mě nikdo nedostane.Souhlasím že to je jen zájem průmyslu.na všechno hormonální antikoncepci .papa

  Kvě 30, 2006
 • Obrázek uživatele Mona
  Mona (anonym)

  Lado,to je přesné...mám problémy s men. od puberty, 10 let jsem brala HA a chválila,jak je vše OK, po vysazení 3roky nic,žádný cyklus...zlatá doba před braní HA,kdy sice byl dost nepravidelně,ale alespoň občas byl!Pak už jsme akutně chtěli mimi, tak vše řešily opět hormony...

  Kvě 30, 2006
 • Obrázek uživatele Romca
  Romca (anonym)

  Ahoj, jsem na tom podobně jako Mona. Vysadila jsem po 7 letech HA a už 3 měsíce žádný cyklus. Chtěla bych poprosit o radu, zkušenost, jak jste to řešili a co pomohlo. Chtěli bychom totiž miminko a tak nevím, jestli má smysl čekat, že se to upraví samo - moc tomu totiž nevěřím.

  Čer 01, 2006
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Souhlasím, HA je pěkné svinstvo. Jen se o tom málo ví! Za 20 let bude pozdě naříkat nad problémy, o kterých teď ještě ani netušíme! Mám taky krátký cyklus (25-26 dní) a krvácím ještě před nástupem menstruace asi 6 dní. Takže Chodím s vložkama skoro všude. Trvá to už asi 10 let. Gynekolog mi nabízí HA, a to dost vehementně, pokaždé, když tam přijdu (1x ročně) a myslí si že jsem v nějaké sektě, když ji odmítám. jejich argumenty už znám zpaměti, jak je to vynikající, jak mě to ochrání před celou řadou nemocí... Ale zapomene dodat, že to problém neřeší, pouze překryje. A to není taky jisté. Já jsem pro odstraňování příčin problému, nikoliv následku. Ale co chci po doktorech, že? Tohle je nikdo neučil.

  Čer 06, 2006
 • Obrázek uživatele zuzka
  zuzka (anonym)

  ahoj holky ja vas chci varovat a taky povzbudit je mi 32 let a menses jsem mela nepravidelne od 17 kdy jsem to mela tak 7krat do rpka pak kdyz mi bzlo 23 tak jsme meli mimi jen diky tomu ze kdyz chcete mimi tak staci jit 3krat na provokacku jmenuje se egolutin a po ni to do 10 dnu dostanete no a tato provokacka mimo jine usnadnuje uchyceni vajicka a otehotneni no po 1 mimi jsem to dostavala tak 6krat do roka a kdyz jsme po 5 letech chteli 2dite tak opet ten samy postup a po druhem mimi jsem si rekla ze se na to vyprdnu a necham si dat antikoncepci---Mersilon -- no a po 7 mesicich uzivani jsem dostala trombozu a embolii takze jsem rada ze tu jsem a mam do konce zivota problemy no a ted je to od ty embolie 101mesicu a menses nic a lekari mi tvrdi ze lepsi nic nez hormony prej se ted zjistuje ze to zena vubec nemusi dostavat a presto neni v prechodu no tak nevim nevim tak se drzte a ten egolutin zkuste na mimi to fakt funguje pa pa

  Čer 06, 2006
 • Obrázek uživatele zuzka
  zuzka (anonym)

  teda ne 101 mesicu ale 10 haha

  Čer 06, 2006
 • Obrázek uživatele Nela
  Nela (anonym)

  Já jsem na tom taky stejně, bez antikoncepce menstruaci nemám. V pubertě mi píchali agolutin, pak jsem přešla na antikoncepci - brala jsem ji 10 let a musela vysadit z důvodu zhoršených jaterních testů. Teď jsem už rok bez menstruace. Cítom se dobře, gynekologovi se to samozřejmě nelíbí, ale agolutin jsem odmítla. Takže lékař sleduje, zda mám v pořádku děložní sliznici, abych se nedostala předčasně do přechodu. Stejně mi asi nějaké léky napíše. Já se cítím dobře a nevím, zda je lepší mít menstruaci, i za cenu hormonů, nebo nechat vše na přírodě.

  Čer 08, 2006
 • Obrázek uživatele Pro Romču
  Pro Romču (anonym)

  Romčo, nečekej....Nela dobře píše,že nemenstuace nevadí...lepší než cpát do sebe hormony...s tím plně souhlasím...ale jen do té chvíle,než chceš otěhotnět...pak,pokud jsi brala HA, nic se samo nespraví,musí se to vydolovat hormonama,jinak ovuace sama přírodně nenaskočí...alespoň u mne tomu tak bylo...

  Čer 08, 2006
 • Obrázek uživatele ZUZKA - NELINCE
  ZUZKA - NELINCE (anonym)

  AHOJKY NELI A MUZU SE TE ZEPTAT KOLIK TI JE JESTLI UZ MAS MIMI ATD..JA JSEM ZROVNA DNESKA BYLA NA GYNDE TQAKY NA ME JUKNUL A REKL ZE JSEM FURT ZENSKA A ZE NEMENZES FAKT NEVA KDYZ TO NENI PRECHOD A REKL ZE MAM PRIJIT ZA PUL ROKU TAKY SE TE CHCI ZEPTAT JESTLI TI NEJDE VAHA NAHORU OD TE DOBY CO TEN ROK NEMAS MENZES JA MAM TOTIZ O 7KG VIC ALE JE FAKT ZE I VIC ASI PAPAM PA A NAPIS

  Čer 08, 2006
 • Obrázek uživatele Nela
  Nela (anonym)

  Ahoj Zuzko, tak mi je 37 a mám syna 13 let. Za ten rok jsem nepřibrala, ale pravdou je, že se hlídám, protože jsem měla vyšší jaterní testy. Cítím se opravdu dobře, ani nepociťuji, že bych třeba předčasně nějak stárla. Chtěla bych trochu zhubnout, ale to taky nejde.

  Čer 08, 2006
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Ahoj Neli, chci se jen zeptat, za jak dlouho od píchnutí injekce agolutinu jsi dostala měsíčky (po kolika dnech). Mně bylo řečeno do 14 dnů, ale dost jsem četla, že většinou to přijde 5.,6. den. Já jsem dnes 9. den a nic. Děkuji za odpověď. Hezký den. Veronika

  Čer 09, 2006
 • Obrázek uživatele Nela
  Nela (anonym)

  Veroniko, vždycky tak asi 10. den. Agolutin byl vždy spolehlivý, akorát si myslím, že je to pro tělo velký zásah. Když je to ojediněle, tak to zřejmě na organismus nemá moc špatný vliv, ale já ho dostávala v puběrtě pravidelně a moc dobrou službu mi tedy neudělal. Nejsem lékař, nemohu to posoudit, ale nechtěla bych se znovu vrátit k tomu, aby mi ho lékař píchal každý měsíc. To raději budu bez menstruace.

  Čer 09, 2006
 • Obrázek uživatele Romča
  Romča (anonym)

  Ahoj Veroniko, muj doktor mi rekl, ze mam prijit kdyz to do deviti dnu nedostanu. Tak jsem prisla a pichli mi jeste jednu injekci agolutinu. Pak jsem vecer mesicky dostala, coz bylo za devet dni od te prvni injekce a pak jsem dostala hned dalsi mesicky zase devet dnu po te druhe injekci. Takze chaos. Ted si rikam, skoda ze jsem nevydrzela jeste o den dva dele, nemusela jsem v tom mit takovy neporadek. Moc dekuji za odpoved na muj drivejsi dotaz, uz jsem prihlasena k doktorovi na pondeli, tak jsem zvedava, co mi rekne. Dam kdyztak vedet. Romča

  Čer 09, 2006
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Ahoj holky, moc děkuji za bleskové odpovědi. Každý je tak jiný...jsem zvědavá, jak to bude u mě. Pak písnu. Tak si užijte víkend. Venku to vypadá slibně. Ahoj Ver.

  Čer 09, 2006
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Ahoj holky, dlouho jsem nepsala, měli jsme moc práce:-( Tak jsem to po tom agolutinu dostala 13.den. První dva dny víc a pak asi 5 dní jen špinění a také žádné nesnesitelné bolesti. Na kontrolu mám přijít v červenci - vyšla mi totiž špatná cytologie... Co ty, Romčo?

  Čer 20, 2006
 • Obrázek uživatele Romča
  Romča (anonym)

  Ahoj, nabrali mi krev na hormonální profil a zítra se mám přijít ukázat a domluvíme se co a jak dál. Verčo, držím pěsti ať to všechno dobře dopadne.

  Čer 20, 2006
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  Ahoj, ja jsem to po agolutinu dostala 7.den,ale bylo to jen nepatrne spineni,trvalo to sotva pul dne,tak nevim, jestli se to da povazovat za menstruaci a to same jeste po 12.dnu. Zitra jdu k Dr.,tak jsem zvedava co mi rekne.

  Čer 20, 2006
 • Obrázek uživatele Janča
  Janča (anonym)

  Ahoj holky, já jsem taky bez menzes po vysazení HA, už půl roku. Dneska mi brali krev na hormonální profil a v pondělí se jdu domluvit, co dál. Chtěli bychom dítě, tak s tím budu muset něco dělat. :-(

  Čer 20, 2006
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Čauky, děkuju Romčo, taky držím pěsti. Jinak k Peťě: určitě dej vědět, co u doktora. Ju. Tak zatim a mějte se. V.

  Čer 20, 2006
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  8let HA, poté vysazení,3roky bez menzes, pak léčení hormony, nakonec mimčo pomocí ivf. Rok kojení,takže bez menzes, teď již půl roku nekojím,občas trochu špiním,tak 2dny,nepravidelně, gynekolog mi řekl, že věří, že se to srovná,že by do toho nezasahoval, že hormonů již bylo dost. Moc mne potěšil, přesto, nevíte o nějakém přírodním podpůrném prostředku? Občas mi připadá,že už je menzes na spadnutí...

  Čer 20, 2006
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Ahoj všichni, uvažuju o vysazení antikoncepce - po 8 letech!!!Může mi někdo poradit, na co se připravit....díky za každou info:)

  Čer 23, 2006
 • Obrázek uživatele neli
  neli (anonym)

  Ahoj Lindo, nejlepší asi bude, když si přečteš diskuzi - vysazení horm.antikoncepce - tam se dočteš úplně všechno

  Čer 23, 2006
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  Veronika:Ahoj, tak jsem byla u doktorky, rekla mi,ze i to spineni se pocita za menstruaci,ze telu nekdy dyl trva nez se srovna.Takze ted mi predepsala Proveru na 3 mesice, no, vubec se mi nechce ji brat po tom co jsem si o ni precetla.Ma stejne vedlejsi ucinky jako HA a ja zase nechci mit ty nalady a divne stavy.Doktorka rekla,ze se to musi vyzkouset,jina moznost jak vratit menstruaci neni.Treba budu v pohode, ale ja do sebe nechci zadne hormony cpat,kdyz vim,ze mi to nedela dobre.To je divne,ze v dnesni dobe to nejde resit jinak.

  Čer 23, 2006
 • Obrázek uživatele Dagmar
  Dagmar (anonym)

  Mam posledni 3mesice nepravidelnou menzsruaci a tyden me boli na prave strane v podbrisku,bolesti se stupnuji pri pohybu.Lekar rika ze je to strevni kolika a napsal mi antibiotika,ale to jedno misto je porad citlive

  Čer 23, 2006
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Už týden jsem nedostala menstruaci. A spala jsem s klukem,ale použil kondom ! Myslíte si že můžu být těhotná ?

  Črv 04, 2006
 • Obrázek uživatele kobliha
  kobliha (anonym)

  ahoj mam problem mam menstruaci uz asi od ledna cim to muze byt vim uz mam plan jit na gyndu ale at nejsem prekvapena prosim poradte sim to je dekuji

  Črv 16, 2006
 • Obrázek uživatele klára
  klára (anonym)

  Po skončení menstruace jsem za týden začala opět silně krvácet, takže další menstruace.Hormonální antikoncepci neberu, tak netuším, čím to může být.Nevíte někdo prosím?

  Črv 16, 2006
 • Obrázek uživatele Jaja
  Jaja (anonym)

  Asi by to chtělo zajít na gyndu a řešit to odborně. Příčin může být mnoho, špatná hladina hormonů, nebo naopak poruchy krvácivosti. Určitě bych si s tím nezahrávala.

  Črv 25, 2006
 • Obrázek uživatele nellynka
  nellynka (anonym)

  je mi 14 a uz asi tři měsíce sem nedostala menstruaci, nevíte co s tím....bojím se že budu jednou neplodná

  Zář 30, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  nbellynko! neboj právě s menstruáci začínáš, je normální že je nepravidelná!Neboj!! věř mi všechno se časem urovná!

  Zář 30, 2006
 • Obrázek uživatele nellynka
  nellynka (anonym)

  no bude to asi pravda ze se to urovna ale me to tam (vite kde) tak jako svedi...a bojim se ze sem dostala nejakou vaznou nemoc....taky bych jednou chtela mit deti tak se bojim....abych je vubec mohla mit...a ke gynekologovi jit nechci....stydim se...

  Říj 01, 2006
 • Obrázek uživatele monika
  monika (anonym)

  nellynko, vezmi si tampon, namoč ho do bílýho jogurtu a strč si ho do vaginy. Srovná ti to tam ph a nic tě svědit nebude. Menstruace se ti časem srovná sama.

  Říj 01, 2006
 • Obrázek uživatele Laskonka
  Laskonka (anonym)

  Teda děvčata, to jsou problémy, moje dcera má to samé - obrovské nepravidelnosti i s antikoncepcí. Těžko říct, kde k tomu přišla, po mě to nemá. Já jsem začala brát HA už dávno, ještě ten starý silný prášek a nic mi to nedělalo. Vystřídala jsem jich dost, přestávku jen na těhotenství (2x) a beru dodnes, je mi už 46. Potíže žádné, docela mám ale strach, co z toho po tolika letech třeba bude. Možná je můj organismus ke všemu netečný, nevím. Když jsem vysadila, menses přišly do měsíce, vždy pravidelně. Ale přesto se docela obávám, že se mi to třeba ve stáří sečte, co dělat.

  Říj 01, 2006
 • Obrázek uživatele Bara
  Bara (anonym)

  Ahoj. V září jsem poprvé dostala menstruaci a od té doby nic. měla bych jí mít teď přibližně po třetí, ale nedostala jsem to ani po druhý. Co se mnou je? Bára.

  Lis 11, 2006
 • Obrázek uživatele Lucíík
  Lucíík (anonym)

  Ahoj. Je mi 15 a menstruaci jsem poprvé měla tak před půl rokem, ale teď jsem to už skoro dva měsíce nedostala. Je to normální??

  Lis 21, 2006
 • Obrázek uživatele A.
  A. (anonym)

  Holky nebojte se,je to normální.Na začátku to tak bývá.I u mně to tak bylo.Do roka se to srovná.

  Lis 21, 2006
 • Obrázek uživatele terezka
  terezka (anonym)

  Je mi 15 a menstruaci sem dostala ted poprve. Vim ze to byva nepravidelne a u me to tak taky je, ale ja sem to podruhe uz dostat mela a nedostala sem. O to ale vubec nejde. Mela sem totiz uz dvakrat hodne slabe krvaceni uplne mimo a nevim co by to mohlo byt...?

  Led 15, 2007
 • Obrázek uživatele Kisi
  Kisi (anonym)

  Ahojky!! Je mi 15 a chtěla sem se zeptat. Menstruaci mám víc jak půl roku...mám ji docela nepravidelně, ale teď naposled jsem ji měla jen 2 dny, je to v pořádku...vím, že první rok to může být hodně nepravidelné, ale nejsou dva dny málo???

  Led 28, 2007
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  plosííím, poraďte mi co mám dělat.je mi 13 a poprvé jsem to dostala v říjnu, ale od té doby nic.každý měsíc mám asi 4 dny hnědý výtok. je to už 5 měsíců.neví co mám dělat...

  Dub 01, 2007
 • Obrázek uživatele monika
  monika (anonym)

  tak proč nejdete holky na gyndu? Stejně tam jednou budete muset, takže proč tam nejít, když jsou problémy. Ničeho se nebojte, zubař je horší :-) .

  Dub 01, 2007
 • Obrázek uživatele endy
  endy (anonym)

  Holky na gyndu nechoďte je to odporný když se ti tam šťouraj no hnuj fuj. Už tam ani nepáchnu.

  Dub 17, 2007
 • Obrázek uživatele 124
  124 (anonym)

  Jo souhlasim humusárna.

  Dub 17, 2007
 • Obrázek uživatele 124
  124 (anonym)

  Jo souhlasim humusárna.

  Dub 17, 2007

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama