Poruch imunity přibývá, postihují i děti

Poruchami imunitního systému se zabývá medicínský obor imunologie.

Problémy s imunitou často postihují také nejmenší populaci a řadu dětských pacientů lečí odborníci v novojičínské nemocnici.

„Veškerá tato problematika se netýká jen dospělých, ale i dětí a to už od časného kojeneckého věku. V naší nemocnici se věnujeme diagnostice a léčbě těchto nemocí na ambulanci dětské alergologie a imunologie a dětské plicní ambulanci, kam dochází i ti nejmenší s projevy různých potravinových a inhalačních alergií, atopického ekzému, průduškového astmatu,” říká MUDr. Anežka Dědková z ambulance alergologie a klinické imunologie Nemocnice AGEL Nový Jičín s tím, že velmi často se setkáváme s pojmem „často nemocné dítě“. „V těchto případech provádíme základní imunologické vyšetření, v terapii používáme běžné imunomodulátory a snažíme se jejich potíže zmírnit, popřípadě zcela vyřešit. Pokud odhalíme závažné imunodeficity, tyto pacienty pak svěřujeme do péče specializovaných center,upřesňuje odbornice.

Imunologie se zabývá strukturou, funkcí a především poruchami imunitního systému, který je důležitou součástí našeho organismu.

Imunitní systém zajišťuje obranyschopnost našeho těla a chrání jeho integritu. Imunita rozpoznává škodlivé od neškodného a chrání tělo proti cizorodým látkám ze zevního prostředí. Mimo to se stará o toleranci vlastní tkáně a zároveň odstraňuje staré, poškozené a dokonce i nádorově změněné buňky.

„Mezi základní poruchy imunitního systému patří snížení jeho funkce - imunodeficience. Rozlišujeme ji vrozenou nebo získanou v průběhu života. Ať už jde o poruchu funkce na úrovni protilátek nebo buněčné imunity, popřípadě jde o kombinované poruchy, výsledkem je zvýšená náchylnost k různým infekcím a častá nemocnost,” vysvětluje lékařka.

Pokud imunitní mechanismy nefungují správně, mohou vznikat přecitlivělosti na běžné  látky v našem okolí a vzniká alergie. „Když se imunita obrátí proti buňkám vlastního těla, může vzplanout jedno ze širokého spektra autoimunitních onemocnění.  Výskyt těchto poruch imunity má v naší populaci rostoucí tendenci,” uzavírá téma MUDr. Anežka Dědková.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Milan Fikar
    Milan Fikar (anonym)

    Alergie, imunita a imunitní zdravotní potíže se dnes spojují se stresem a jejich léčení se spojuje se stravou ( se zdavou? stravou). Co však na to psychosomatika? Máme ve společnosti zdravé vztahy? Co matka v požehnaném stavu? Nestresuje se pro nevhodný partnerský vztah.?Co její původní rodina? Je pro nastávající maminku vhodným žívotním vzorem? A to jsme u psychosomatiky dítěte před jeho narozením. Jak asi potom fungují vztahy mezi vychovávateli jak dítě roste. Už kdysi jsem řekl v televizi: "Neléčme neplodnost, léčme rodinu" Chceme-li zdravé potomky, bez zdravých vztahů v rodině to nepůjde. Nezdavé, podvědomé emoce nesou nemoce!!!

    Kvě 03, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama