Pokyny k plánované operaci

Nemocnice na svých webových stránkách zveřejňují pro pacienty plánovaných operací informační pokyny. Radí jim, jaké věci si s sebou mají vzít s sebou.

 „Určitě by si s sebou měl operovaný vzít občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, hygienické potřeby, předoperační vyšetření nebo případně další zdravotní dokumentaci,“ říká Jana Dvořáková nemocnice v Berouně. Mezi pokyny se vyskytuje i prosba o odlakování nehtů na rukou i nohou. Je potřeba vidět pacientovu přirozenou barvu nehtových lůžek a kůže, což je důležité pro sledování jejich prokrvení jako doplňující informace o  zdravotním stavu, hlavně během anestezie. Též se doporučuje vzít si sebou pohodlnou domácí obuv a vlastní župan s noční košilí a ručníkem, pokud toto nenabízí zdravotnické zařízení. Také byste si doma neměli zapomenou ani mobil s nabíječkou.

Jelikož jde o plánovanou operaci, může se na ni pacient dobře připravit. Dobré je dbát pokynů lékaře před zákrokem, připravit se i na hojení a pooperační stav.  Aby byla aktivována vlastní obranyschopnost organismu, podpořena cirkulaci lymfy a krve, která umožní zásadně zrychlit přísun protilátek a zrychlit hojení, doporučují lékaři pooperační enzymatickou kúru. Enzymy totiž výrazně zkrátí dobu zhojení a návrat stavu organismu k normálu. „Pomáhá i zdravá, vyvážená strava nebo léky na podporu hojení“ přidává poznatek Červenková

Ať už jde o operaci plastickou, chirurgickou, ortopedickou nebo třeba gynekologickou, čeká pacienty akutní pooperační stav a rekonvalescence.  „Období hojení ran po operaci je důležité nepodceňovat,“ říká Červenková a doplňuje zkušeností, kdy ji po operaci, při práci na zahrádce, popraskaly stehy z předcházející operace kyčle.

Mezi nejčastější příčiny poruchy hojení rány patří zhoršené prokrvení tkání a nedostatečná funkce lymfatického systému. K poruchám hojení přispívají cévní choroby, přibývající věk, špatná životospráva a stres, zvlášť intenzivně trápí tento problém nemocné cukrovkou. Hojení ran a zlomenin v našem těle ovlivňují některé enzymy. Tyto enzymy usměrňují průběh zánětu a vstřebávání otoku tak, aby to bylo pro tělo co nejúčelnější a nejrychlejší.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Související články: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Petr
    Petr (anonym)

    Před plánovanou operací bypassu jsem musel oběhat ambulantně spousty doktorů (plicní, interna, kardiologie, neurologie, diabetologie atd.). Úplně zbytečně, protože si před operací stejná vyšetření udělali ve špitále znovu. Hlavně když mohou doktoři vykázat pojišťovně co nejvíce bodů.

    Bře 10, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama