Podráždění žlučníku

Podráždění mají nejčastěji na svědomí žlučové kaménky, které trápí pětinu dospělé populace, ženy dvakrát častěji. Sklony k problémům se žlučníkem můžou být vrozené. Rizikovým faktorem jsou obezita, nevhodné stravovací návyky i těhotenství. Polovina lidí, kteří mají kaménky, žádné obtíže nepociťuje. Ti, kdo takové štěstí nemají, trápí pocit předčasné plnosti, nadýmání, říhání, průjem, záchvaty bolesti.

Žlučníkové obtíže může vyvolat i stres. Podle některých odborníků je stres častějším viníkem než nevhodná strava.

Žluč vzniká v játrech. Hromadí se ve žlučníku, odkud odtéká do tenkého střeva, kde se podílí na trávení. Napomáhá nejenom trávení tuků, ale také některých vitamínů rozpustných v tucích. V žluči často vzniká blátíčko a občas také kameny.

Menší kaménky do pěti milimetrů jsou nebezpečnější, protože se mohou přesunout do žlučovodů a způsobit komplikace. Pokud se záchvaty opakují, je nejlepším řešením operace. Asi čtyři pětiny operací žlučníku lékaři provádí laparoskopicky, což zkracuje dobu rekonvalescence z šesti na dva týdny.

Jitka Klejnová - ČTK

Přírodní přípravky na prevenci a úlevu při žlučníkových potíží naleznete zde

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Dobrý den chci se zeptat, jak vznikají žlučníkový kameny

  Srp 29, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  dobry den chtela bych poradit, jake byliny mam dat do zlucnikoveho caje..dekuji moooc za velmi rychlou odpoved:)

  Zář 19, 2007
 • Obrázek uživatele mary
  mary (anonym)

  dobry den chtela bych...zeptejte se v lékárně, kupte si přímo žlučníkový čaj. krátkodobě zabírá pivo (hořké látky jako v tom čaji)

  Led 10, 2010
 • Obrázek uživatele +
  + (anonym)

  jana - jsi ubohá,víš to?

  Led 10, 2010
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Dobrý den.Mám k vám prosbu,zda mě poradíte,když mě bolí břicho od středu dolů.Při chůzi,i v sedě cítím píchání.Večer,když si lehnu,tak než usnu cítím nesnesitelnou bolest.Poradíte mě někdo,co mám dělat?Dříve ve vyšetřeních mě nic nenašli.Až nyní,mám nález v moči.Díky za radu.

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Vlaďka
  Vlaďka (anonym)

  Dobrý den, už týden mám problémy s bolestí na pravé straně, pod žebry, která jde až do zad. Není to nic velkého, prostě to jen pobolívá. Co mě mnohem víc trápí je průjem, který k tomu mám. 4 dny jsem držela přísnou dietu, pak se mi udělao lépe a já se normálně najedla, žlučník mě zase pobolívá a ten průjem se opět vrátil. Takže už zase držím dva dny dietu. Je normální, že při podráždení zlučníku tak dlouho pobolívá a je také možné mít tak dlouho průjem???

  Led 02, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama