Podpořte imunitu! Zapomeňte na exotické ovoce, největší zdroje vitamínů najdete v Čechách!

Jaro a podzim jsou obvykle pro lidský organismus a imunitní systém velkou zatěžkávací zkouškou. Pokud jste starost o sebe přes zimu trochu zanedbávali, je čas si dát záležet na dostatečném přísunu vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Exotika v nevýhodě

„Výživa významně přispívá k zachování zdravé imunitní ochrany. Když v potravě dlouhodobě chybí určité minerální látky anebo vitamíny, silně se snižuje schopnost imunitního systému a náchylnost k infekcím u postiženého stoupá,“ potvrzuje imunolog MUDr. Dušan Hríb.
Zároveň však upozorňuje, že základem dobré imunity je sezónní jídelníček. „Vytváří vazbu mezi lidským organismem a jeho okolím. Konzumace čistě sezónních produktů nám bez problémů zabezpečí dostatek vitamínů, minerálů a živin, protože z přírody máme v každém roční období k dispozici právě to, co nejvíce potřebujeme. Exotické ovoce, které obvykle v zimě kupujeme, abychom měli dostatek vitamínu C, například citrusy, ananas nebo kiwi, náš organismus v zimě tolik nepotřebuje. Je lepší, když jsou malým zpestřením, ale ne hlavním zdrojem vitamínů. Ty bychom měli čerpat hlavně z přirozených domácích, sezónních potravin.“

Přírodní antibiotika

Jako skvělá antibiotika nám preventivně dobře poslouží cibule a česnek. Žádná jiná zelenina se jim nevyrovná ve schopnosti bojovat s viry a bakteriemi. Samozřejmě není ideální, když jsme sice zdraví, ale lidé se od nás odvracejí, protože cibulový či česnekový odér z nás udělá postrachy kanceláře ?.
Proto pan doktor Hríb dodává, že není nutné konzumovat extra velké dávky. „Obvykle stačí, když cibuli a česnek používáme při přípravě jídla, ale opět takového, které je typické pro naši zeměpisnou šířku a délku. Případně si z cibule můžeme uvařit čaj, dobré látky v něm se neznehodnotí.“

Hráči z lesa
Nejmenovali jsme však ještě jednoho velmi dobře známého hráče v týmu obranyschopnosti - houby.
„Obsahují Beta glucan, který je prokazatelně schopný optimalizovat funkci našeho imunitního systému,“ vysvětluje Adrian Doboly ze společnosti Natures. Už v 60-tých letech minulého století se uskutečnilo mnoho studií, které u různých druhů hub potvrdily protirakovinné účinky. Beta glucan se osvědčil u lidí s častým výskytem infekčních onemocnění, s alergiemi a oslabenou imunitou.
Významným zdrojem Beta glucanu je u nás například hlíva ústřičná.

Vítězem je céčko

Každý jeden vitamín je pro správné fungovaní organismu důležitý, protože každý má na starosti něco jiného. Podobně jako když v hodinovém strojku hapruje jedno kolečko, mají problém i ostatní, také v našem těle když pořádně nefunguje jeden z mnoha fyziologických procesů, nemohou dobře a plnohodnotně fungovat ani ostatní. Pokud tedy nemáte v těle potřebné množství jednoho vitamínu, dochází k nedostatečnému fungování i u ostatních vitamínů.

V zimním období je třeba doplnit zejména vitamín C. Navzdory očekávání ho mají nejméně již vzpomínané citrusy -  a to proto, že se obírají ještě nedozrálé, aby cestou ke spotřebiteli neshnily. Pro dostatek Céčka začněte konzumovat zelí! Přesně tak, naše obyčejné, červené nebo zelené zelí. Skvělé je čerstvé i vařené, ale nakládané zelí má ještě extra bonus. „Kyselé zelí obsahuje i baktérie mléčného kvašení, které se označují jako probiotika. Jsou to kmeny buněk, které v žaludku a střevech „vyrábějí“ přírodní antibiotika,“ vysvětluje Dušan Hríb. Právě ty umí zatočit s viry a bakteriemi, produkují sloučeniny omezující množení kvasinek a syntetizují vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro tvorbu některých protilátek. Mezi další významné domácí zdroje vitamínu C patří rakytník a šípky.

Stopoví bojovníci na straně imunity
Kromě vitamínů potřebujeme po zimě i minerály a stopové prvky. A to především následující trojici.

ŽELEZO: Pomáhá fagocytům, jejichž úlohou v těle je poznat a zničit cizorodé látky. Nedostatek železa zvyšuje náchylnost na infekce. Větší množství železa najdeme v čočce, cizrně, beraních rozích, v bílých fazolích, mase, prosu, rybách a v celozrnných výrobcích.

ZINEK: Také přispívá k aktivaci fagocytů, čímž podporuje produkci protilátek. Potraviny bohaté na zinek jsou čočka, bílé fazole, maso a celozrnné výrobky.

SELEN: Podporuje enzymy, které jsou důležité k odbourávání škodlivých látek, například těžkých kovů. Přirozeným a sezónním zdrojem jsou houby, maso a ryby.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (18)

 • Obrázek uživatele Lisa
  Lisa (anonym)

  To se teď s imunitou roztrhl pytel, asi, že je teď období chřipek což?

  Feb 29, 2016
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Našla jsem, že na imunitu mám brát hlívu ústřičnou nebo probiotika. My to asi vychází tak na stejno. Máte někdo nějakou zkušenost?

  Feb 29, 2016
 • Obrázek uživatele RE
  RE (anonym)

  Bože, je mi zle jak straší lidi s rakovinou a dalšími nemoci. Nejhorší je, chemoterapie lidi hledejte alternavní metody, nenechte se vtáhnout do jejich biznysu. Manipulace, všeho druhu. Pokud máte imunitný systém oslaben, stačí bylinky , odpočinek a nenechat se ZASTRAŠIT NIČÍM CO VÁM MŮŽE UBLÍŽIT. RAKOINA JE STAV MYSLI , A DALŠÍ NEMOCE ... Pokud má dítě rakovinu, přečtěte si lazareva, vyzkoušejte vše možné jenom NÉ chemoterapie a další svinstva do těla....

  Feb 29, 2016
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Našla jsem, že na imunitu...Ahoj, přesně tak. Hlíva je na to super. Víc se dozvíš tady: http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/tipy-zdrave-vyzivy/Houby-posilujici-imunitu__s639x8974.html Jsou to moje oblíbené stránky a tam najdeš snad úplně všechno :-)

  Feb 29, 2016
 • Obrázek uživatele Bezdekova
  Bezdekova (anonym)

  To se teď s imunitou roztrhl...Asi jo. Já zase můžu doporučit na imunitu reishi. Mám to z terezie. Mam pocit ze je to jako komplet a zadnej vytazek nebo tak neco

  Bře 01, 2016
 • Obrázek uživatele Bois
  Bois (anonym)

  Bože, je mi zle jak straší...No takhle striktní bych nebyla, ale určitě reishi a pod. při chemoterapii velmi pomůže, když ne zabít tu potvoru tak zcela určitě sníží vedlejší účinky chemoterapie.

  Bře 01, 2016
 • Obrázek uživatele Bois
  Bois (anonym)

  Asi jo. Já zase můžu...ano, reishi je výborné, záleží jestli berete RG nebo GL

  Bře 01, 2016
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Asi jo. Já zase můžu...Já mám od terezie na imunitu ostropestřec a právě taky s reishi. A jsem spokojená

  Bře 03, 2016
 • Obrázek uživatele Bertik
  Bertik (anonym)

  Já mám od terezie na...Ostropestřec je dobrej nejenom na trávení, ale taky třeba na detoxikaci jater.

  Bře 03, 2016
 • Obrázek uživatele Jana Koukalová
  Jana Koukalová (anonym)

  Ostropestřec je dobrej...Dá se to vypěstovat

  Bře 04, 2016
 • Obrázek uživatele Mejla
  Mejla (anonym)

  Dá se to vypěstovatTo právě myslím nejde. Proto je pohodlnější a lepší to koupit jako v té kapsli

  Bře 04, 2016
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  To právě myslím nejde....Vypěstovat to snad jde, ale kdo by se s tím dělal, když si to můžu koupit vcelku :-)

  Bře 04, 2016
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Asi jo. Já zase můžu...Já mám od terezie taky Reishi, je to královna hub a na imunitu si myslím, že je nejlepsi. Já jsem taková silnější a bitálnější.

  Bře 08, 2016
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Já jsem tam detoxikovala pomocí ostropestřce od terezie, doporučil mi to můj lékárník a účinek skvělej :)

  Bře 09, 2016
 • Obrázek uživatele Magda
  Magda (anonym)

  TO jsem nikdy neslyšela, to budu muset vyzjkoušet. Ostropestřec....

  Bře 09, 2016
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  NO hlavně si hlídej, co kupuješ, me vše co se prodává jako kvlaita kvalita je...já mám vyzkoušené produkty od Terezia Company, je to česká rodinná frma, která dělá věco poctivě.

  Bře 10, 2016
 • Obrázek uživatele nó
  nó (anonym)

  tak už vím, co nemám kupovat. Takhle stupidní reklamu si musel zaplatit jen zoufalec.

  Bře 10, 2016
 • Obrázek uživatele ZuzkaK
  ZuzkaK

  Našla jsem, že na imunitu...Hlíva ústřičná je vlastně obdoba tady již zmiňované houby reishi. Obě obsahují glukany, které i podle klinických studií dokážou docela nakopnout imunitu. Na netu se dá najít docela dost info, např. tady: http://tajemstvizdravi.cz/hliva-ustricna-na-posileni-imunity/.

  Bře 16, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama