Podle WHO se koronavirem již nakazilo 20x více lidí než zjistily testy

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že koronavirem se od začátku pandemie nakazilo až deset procent populace na Zemi. To by znamenalo, že koronavirem se ve světě nakazilo zhruba 760 milionů osob, tedy více než dvacetinásobek dosud potvrzených případů.

"Nemoc se nadále šíří a v mnoha částech světa je na vzestupu," uvedl výkonný ředitel krizových programů WHO Michael Ryan. Podle něj ale existují v šíření covidu-19 významné regionální rozdíly. Nemoc se šíří jiným tempem ve městech a na venkově a v různých společenských vrstvách. Riziko nákazy hrozí "většině světa", uvedl Ryan.

Odhad WHO je výrazně vyšší než počet potvrzených případů nemoci covid-19. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se od začátku pandemie potvrdilo 35,2 milionu případů nákazy koronavirem. Nejpostiženější zemí jsou Spojené státy se 7,4 milionu nakažených, následují Indie s 6,6 milionu nakažených a Brazílie s 4,9 milionu nakažených.

Přes 1 milion lidi, u kterých byla nákaza prokázána, zemřelo.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (25)

 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Jeden s tím blbne víc než druhý. Kam se vrtnu, neslyším a nečtu z medií nic jinho než koronavirus, koronavorus,koro....Ještě jsem neviděla NIKOHO Vivat Prymule.

  Říj 06, 2020
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  I ten počítač se naštval, omlouvám se a opravuji předešlé: Ještě jsem neviděla NIKOHO nakaženého, nemocného, natož zemřelého na ten "koronavirus". Všecko to slouží jenom někomu na další zisky. Vivat, Prymule. Už aby ten kapitalismus šel do pr...yč. Je jasné, že toto zřízení se nemůže udržet, kdyby se "demokratický" opoblok plný pravdy a lásky spojoval jak chtěl a s kým chtěl a společně na hlavu stavěl. Tento kapitalismus není pro lidi!

  Říj 06, 2020
 • Obrázek uživatele Ondřej
  Ondřej (anonym)

  Koronaviru je plný internet a veškerá media. Štve mě to asi jako většinu lidí. Ale co s tím má společného kapitalismus?

  Říj 06, 2020
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  V kapitalismu jde o generování zisku a jakákoliv nemoc či strach z nemoci se dá ke generování zisku využít. V tomto případě jsou především obrovské globální zisky pro výrobce testů a ochranných pomůcek. Jde o to, kolik jich je opravdu potřeba a kolik již jich bude vyráběno a prodáváno jen kvůli dalším ziskům.

  Říj 07, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  No tak se z toho poserte, že pár firem se zdravotnickými potřebami vydělává na koronaviru. Kapitalismus jako systém se naopak za koronaviru spíš hroutí, peníze dochází i těm velkým kapitalistům.

  Říj 07, 2020
 • Obrázek uživatele Nina
  Nina (anonym)

  Jak ty to můžeš vědět? Synovec má coronu, testoval pozitivně. To teda nevím, jaký zdravý rozum si mám zachovat, když kluk kašle a léky nepomáhají. Navíc k němu nemůžu, rodina je v karanténě.

  Říj 15, 2020
 • Obrázek uživatele vĚRKA
  vĚRKA (anonym)

  Nino, málo toho o těch podvodech víš. Vím o lidech, kteří měli být testováni, vykašlali se na to a po týdnu jim přišlo, že testování bylo POZITIVNÍ. MOHA BYCH PSÁT DÁL. Je mi líto, že je dítě marod a jsi z toho celá špatná. My lidé jsme zkrátka více či méně sugestibilní. Když léky od kašle nepomáhají, zkus alternativu, ta pomůže určitě. Hlavně si nenechávej cosi sugerovávat, o "covidu" ani o ničem jiném. Držím pěsti Tobě i synovci.

  Říj 20, 2020
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Současná koronavirová pandemie jen podtrhuje celkovou tragiku obecně lidských životních podmínek. Ano, lidský život je vždy velmi nešťastný. Už jenom tím, že si uvědomujeme, že musíme zemřít, ačkoli v důsledku pudu sebezáchovy zemřít nechceme.

  Říj 20, 2020
 • Obrázek uživatele Nina
  Nina (anonym)

  Věrko, ty jsi jedna z těch, co o víkendu vykřikovali v Praze na Staromáku, že koronavirus neexistuje? No potěš koště. Kluk leží už třetí týden a není mu o nic líp. To jsem u něj nikdy nezažila.

  Říj 20, 2020
 • Obrázek uživatele Ač je
  Ač je (anonym)

  to strašné, není vyloučeno, že ten mladý chlapec zemře, nebo na něm ten covid zanechá velmi vážné dlouhodobé následky (například nebezpečnou plicní fibrózu). Stane-li se tak, jen to ještě více podtrhne obecnou tragiku lidské existence.

  Říj 21, 2020
 • Obrázek uživatele Na Českou
  Na Českou (anonym)

  republiku se teď řítí pohroma opravdu nevídaných rozměrů. Naši vlast nyní opravdu brutálně mrdne infekční rána covidové pandemie. Mrtvých a zmrzačených velmi pravděpodobně nebudou jen jednotlivé tisíce, vážně hrozí kolaps zdravotního systému, ekonomika propadne i o celé desítky procent, a bude se pak po dlouhá léta, ne-li dokonce desítiletí, těžce zvrávorávat. Běda nemocným, starým, tělesně vadným, nezaměstnaným, samoživitelkám, zadlužencům a bezdomovcům!

  Říj 22, 2020
 • Obrázek uživatele Doufám,
  Doufám, (anonym)

  že až tak zlé to není. Populistický oligarcha Babiš se jenom ukázal neschopným danou situaci lépe zvládnout, a teď (nebo nejpozději v příštích parlamentních volbách) na to doplatí.

  Říj 22, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Režisér a spisovatel Ivan Fíla popsal svůj průběh onemocnění covidem-19. Myslel si, že je v dokonalé kondici: Koronavirus režiséra a autora knihy Nouzový stav položil na lopatky 22. října 2020 14:28 Během minulého nouzového stavu chodil sám po pražských ulicích a lovil snímky pro fotografickou knihu, která tuto dobu dokumentovala. Nyní se neprochází, protože zákeřný virus skolil i jeho. Ačkoli je režisérovi a spisovateli Ivanu Fílovi třiašedesát, nečekal, že ho takhle dostane a doslova položí na lopatky. "Ještě tři dny předtím jsem uběhl na jeden zátah 12 km, skákal přitom přes švihadlo, jak to pravidelně dělám. V létě jsem vystoupal na sedm nejvyšších vrcholků Jeseníků, ušel přes 500 km, udělal přes 2 500 fotek pro svoji novou knihu, cítil jsem, že snad nikdy předtím jsem na tom nebyl kondičně lépe, dokonce jsem zvažoval začít trénovat na maraton," vyprávěl Fíla. "Stačilo pár hodin, aby ze mě covid udělal doslova trosku: čtyřicítky horečky, dušnost, záchvaty kašle, bolest na plicích, nebyl jsem schopný ujít krok. V životě jsem nebyl vážně nemocný, nikdy jsem nebyl hospitalizován. Možná, že bez mé skvělé fyzické, a tím i psychické kondice bych tu už nebyl," popsal svůj stav. "Nepíšu to, aby mě někdo litoval, chci jen, aby to věděli ti, kdo covid zlehčují jako chřipečku, nebo ho díky mnohým dezinformačním webům považují za spiknutí Billa Gatese či za jiné nesmyslné konspirační teorie, nebo věří několika našim známým osobnostem, které se staly součástí opozičních hrátek a egoisticky sledují jen své vlastní cíle, nebo patří k těm, kdo na Karlově mostě slavili konec pandemie, což seriózní britský deník The Guardian označil za „bolestně naivní“ a já to zde schytal za to, když jsem to už tehdy kritizoval," vysvětloval, proč se rozhodl napsat svůj status na sociálních sítích. "Celý svět se opět zavírá, celá města. LOCKDOWN. I Německo, kde částečně žiju, čelí vysokému nárůstu pandemie a nikdo si s tím neví rady. Nikdo nemá ten zázračný patent ke spokojenosti všech. Dokud nebude vakcína, nemáme šanci se s tím vypořádat. To je bez výjimky názor všech renomovaných epidemiologů po celém světě. Fakt, který prostě musíme akceptovat. Přestaňme fňukat a stále si na něco a na někoho stěžovat, akceptujme zákony přírody a to, že nad námi vždy zvítězí, byť děláme vše pro to, abychom ji pokořili tím nejbrutálnějším způsobem. Platíme za naše prohřešky minulosti, za vykoupený blahobyt na úkor druhých, za nedostatek pokory, empatie, za naši zpupnost. Jsme v tom všichni, bez výjimky, a všichni si musíme sáhnout do svého svědomí. Přesto věřím, že za okny zas bude zářit slunce a usmívat se na nás," míní Fíla. ■

  Říj 22, 2020
 • Obrázek uživatele Pokud jde
  Pokud jde (anonym)

  o Babiše, tak si to nemyslím. Je to psychopat, který lační po stále větším majetku a moci. Zároveň si též přeje respekt ze strany veřejnosti. Nicméně narazil na meze svých schopností. Umí sice celkem dobře opíjet hloupé lidi koblihami, nebo rozmanitě klekat na své konkurenty a rivaly, ale vážnou zdravotní krizi zvládnout neumí.

  Říj 22, 2020
 • Obrázek uživatele Bať bať,
  Bať bať, (anonym)

  ani schopnosti v oblasti daňových úniků, dotačních podvodů, rozsáhlé korupce a vydírání, nejsou zárukou zvládnutí něčeho tak komplexního a politicky nepopulárního, jako je pandemie nějakého nového koronaviru.

  Říj 23, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Je to hrůza. Ale jinde to nezvládají taky.

  Říj 23, 2020
 • Obrázek uživatele Tak
  Tak (anonym)

  hrůza to opravdu je, ale někde to nezvládají daleko hůř než jinde. Pokud to Česko nezvládá daleko hůř než ekonomicky a kulturně srovnatelné země (například Slovensko, Polsko, Maďarsko), je to vinou současné vládní garnitury a voličů, kteří této garnituře umožnili dostat se k moci.

  Říj 23, 2020
 • Obrázek uživatele Beatrix
  Beatrix (anonym)

  No jasně, hlavně najít viníka, hlavně že si tím ulevíte...je to daleko snažší než přiznat že viníci jsou sami obyvatelé. V ČR už několik let nežiji. Byla jsem na návštěvě v srpnu, a to jsem tam viděla mě děsilo. Bylo mi jasné, že druhá vlna na sebe nenechá čekat. A tady máte výsledek...

  Říj 23, 2020
 • Obrázek uživatele Tak občané
  Tak občané (anonym)

  ovlivňují celkovou zdravotní situaci ve své zemi jednak tím, jak dodržují hygienická pravidla, a pak například i tím, koho volí do svých zastupitelských orgánů. A někteří si nacházejí ještě i jiné vlivové kanály - například cosi prezentují skrze tradiční i sociální média, nebo dokonce něco chytrého vymyslí...

  Říj 23, 2020
 • Obrázek uživatele Prymula
  Prymula (anonym)

  Pojďme na jedno...

  Říj 23, 2020
 • Obrázek uživatele Páťa
  Páťa (anonym)

  Půjdem na jedno, dvě...ale kam ? Asi na Vyšehrad tam je otevřeno a můžem i bez roušky

  Říj 23, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama