Reklama

Pocit bezmoci živí rakovinu

Laboratorní experiment na myších perfektně ilustruje, jak stres může ovlivnit průběh rakoviny.

Na University of Pennsylvania v laboratoři dr. Martina Seligmana naočkovali krysy takovým množstvím rakovinných buněk, aby u poloviny z nich vznikl zhoubný nádor. Při tomto experimentu byly krysy rozděleny do tří skupin. V první, kontrolní skupině dostala zvířata injekci nádorových buněk, ale jinak se s nimi nemanipulovalo. Ve druhé skupině dostávaly krysy mírné elektrické šoky, kterým se mohly naučit vyhnout, když stiskly páčku ve své kleci. Zvířata ve třetí skupině také dostávala šoky, ale nebyl jim poskytnut žádný únikový mechanismus.

Výsledky, publikované v časopise Science, byly jasné: měsíc po naočkování rakoviny 63 % krys, které dostávaly šoky, ale naučily se některým z nich vyhnout tím, že zmáčkly páčku, nádor zvládlo. Krysy v této skupině přežívaly častěji než zvířata v kontrolní skupině (která nedostávala šoky), kde přežilo 50 % zvířat. Ovšem rakovinu se podařilo překonat jen 23 % zvířat, která dostávala šoky bez možnosti úniku. Bezmoc v jejich situaci - zdá se - urychlila růst nádoru.

Poučení z této studie je zásadní: není to sám stres - „elektrické šoky“, které život nevyhnutelně uštědřuje - co podporuje růst rakoviny; ale pocit zvládání situace či naopak bezmoci, co má na reakci těla na nemoc největší vliv.

Pokud pocit bezmoci a zoufalství podporuje růst rakoviny, bude ho stav klidu naopak zpomalovat? Některé výjimečné případy ukazují, že by to tak mohlo být.

Reklama

V australském Melbourne Ian Gawler, mladý veterinář, který právě dokončil své vzdělání, zjistil, že jeho nohu napadl nebezpečný osteosarkom (rakovina kostí). Podstoupil amputaci, pak následoval rok běžných léčebných postupů, přesto se nepodařilo růst nádoru zastavit. Rakovina se mu rozšířila do kyčle a hrudního koše, kde vytvořila viditelné deformity. Jeho onkolog očekával, že přežije pár týdnů, možná méně než měsíc. Ian neměl co ztratit, a tak se s plnou podporou své ženy pustil do intenzivního praktikování meditace. Chtěl si ve dnech, které mu zbývají, užít klidu, který objevil díky cvičení jógy. Jeho lékař dr. Meares byl do meditace zasvěcen v Indii, kde se setkal s velkými mystiky. Velmi na něj zapůsobilo, jakého klidu se jeho mladému pacientovi podařilo dosáhnout. Domníval se, že se jedná o typickou vyrovnanost umírajících v posledních dnech života. Jenomže po několika týdnech tohoto režimu to k překvapení všech začalo vypadat, že se Ianovi daří lépe! Po několika měsících intenzivní meditace (třikrát denně hodinu!) a přísné diety Ian znovu nabyl síly. Strašlivé deformity kostí, které poznamenaly jeho hrudník, začaly mizet. A za několik měsíců byly pryč. Dr. Meares se Iana ptal, jak si vysvětluje své neobyčejné uzdravení. „Myslím, že je to tím, jak žijeme, jak prožíváme svůj život,“ odpověděl Ian a měl na mysli svou ženu a sebe. Jako by tento pacient byl v každém okamžiku života naplněn klidem, který zakoušel během svých intenzivních meditací, jak to vysvětlil dr. Meares.  Dnes, o třicet let později, je Ian Gawler stále naživu. Od svého uzdravení zasvětil většinu času práci se skupinami pacientů s rakovinou, kterým pomáhá začlenit meditaci a další zdravé návyky do života.

Ukázka z knihy Jak čelit rakovině (Portál 2010)

Reklama

Komentáře

pegy (Čt, 10. 2. 2011 - 14:02)
je to hnus testovat na zvířatech byť to byly JEN krysy
, (Čt, 10. 2. 2011 - 14:02)
je to hnus testovat na...taky jsem čirou náhodou narazila na ten článek-skoro zároveň.Ano,je to hnus.Ale kdybych potřebovala výsledky těch testů-ať já,nebo někdo mě blízký....100% bych uvažovala jinak.Byla bych za ně vděčná,kdyby pomohly
agata (Čt, 10. 2. 2011 - 14:02)
souhlas lidé se chovají ke zvířatům hrozně...každé maso je vražda zvířete-které se nemohlo bránit...každé vejce je jen přirozenou snahou slepice o reprodukci-jsou to jejich děti a vy jim je žerete ,mléko mají zvířecí a lidské matky jen v době kdy mají mladé a pro svoje mladé-kravské mléko je určené pro telata-a všichni kdo ho pijou telata jsou-myslíte si, že by jste bez těchto věcí nemohli být že by jste chřadli a byli podvýživení-blbost-jste pouze takto jíst zvyklí a zvířatům to bere život a žijí tak strašný život v továrnách na vajíčka a uděsných jatkách a kravídech kde z nich dolují mléko-jejich utrpení skončí až přestanete nakupovat mléko,vajíčka a maso-jsou bezmocní a nemůžou si sami s této situace pomoci a lidi jen vraždí a dolují..hrůza-neubližujte už prosím lidé zvířatům ani sobě navzájem
agata (Čt, 10. 2. 2011 - 14:02)
Co prosím Tě papkáš?ovoce,zeleninu,brambory,rýži,luštěniny-jídla je je dost a nemusí se tím nikomu ubližovat...
Lulu (Čt, 10. 2. 2011 - 14:02)
...Ano, a jídla by bylo ještě více, kdyby se jím nekrmil dobytek určený na maso. Pak by nebylo na světě umírajících dětí. Tím, že lidé v bohatých zemích v nadbytečném množství jedí maso způsobují, že jinde nemají lidé k jídlu skoro nic.
, (Čt, 10. 2. 2011 - 14:02)
...rostliny ale přece taky trpí,nedávno vědci zachytili jejich nářek,když strádají suchem,nebo je někdo trhá.Dokonce se pokusy zjistilo,že když někdo ublíží rostlině,tak ta vedle si to zapamatuje a silně trpí,když se třeba i po čase ten trapič přiblíží k ní.Takže konzumace ovoce a zeleniny také způsobuje utrpení.A co ted s tím....
Lulu (Čt, 10. 2. 2011 - 14:02)
rostliny ale přece taky...To vidím tak, že ovoce jsou plody - stromům se kvůli tomu neubližuje a zelenina se sklízí v době zralosti, kdy by stejně brzo zahynulu - zetlela. Nejde o ničení na počátku života jako např. v případě konzumace telecího či kuřecího masa.
Lulu (Čt, 10. 2. 2011 - 14:02)
Jen si představte, že bychom nebyli my lidi na vrcholu potravinového řetězce a nad námi byli nějací predátoři, kteří by se živili lidskými miminky.
, (Čt, 10. 2. 2011 - 14:02)
To vidím tak, že ovoce jsou...no nevím-v tom článko psali o otrhávání listů-což vlastně sklizeň je taky.A je to prašť jako uhod jestli se ničí na počátku života-ublížení starým lidem je přirozenější,jen proto že jsou na sklonku života?Ostatně můj příspěvek předtím byl sice pravdivý co do obsahu,ale i ironický.Je určitě spousta věcí,co pisatelka odmítající maso užívá a za které vděčí zvířatům a ani o tom neví.
Lulu (Čt, 10. 2. 2011 - 14:02)
Ono to zatím asi úplně bez nějaké újmy zvířatům není možné, ale tvoje argumanty by neměly být důvodem masového obžerství, jaké vidíme dnes na západě. Nehledě na to, že velkoprodukce masa produje maso nekvalitní plné růstových hormonů, antibiotik a dalších škodlivin a má dalekosáhlé důsledky na celkovou ekologii. Nevím, jestli jste četli o tom, jak to vypadalo loni na pobřeží Bretaně, kde díky splaškům z velkochovů vepřů se rozmnožily jedovaté řasy. Plno lidí se tam přiotrávilo výparama těch řas a plno psů a koní zemřelo. Pobřeží bylo úplně zamořené.
agáta (Čt, 10. 2. 2011 - 15:02)
no nevím-v tom článko...pisatelka odmítající maso nepoužívá nic co by mohlo zvířatům škodit-pro mnohé je mnohé těžko pochopitelné protože sami jsou slabí a proto ubližují a tím se zaplétají do celkové karmy lidstva.Je větší vinna i dopad když někdo smrtelně ublíží svatému či mistru než běžnému člověku-je větší vina když se ublíží zvířeti než rostlině-i když rostlina tím také trpí-říkám jen ubližovat co nejméně...
Petr (Čt, 10. 2. 2011 - 16:02)
Lulu, z čeho usuzuješ, že trháním ovoce se stromům neubližuje? Je to stejný živý tvor jako zvíře, liší se jen tím, že nemá nohy a nemůže se proto přemísťovat.
Lulu (Čt, 10. 2. 2011 - 17:02)
Protože to ovoce by normálně taky spadlo. Jsou to plody určené k otrhání.
Lulu (Čt, 10. 2. 2011 - 17:02)
Zvířata by taky padla...Až na to, že jíme mláďata zvířat - nikoliv produkty zvířat. Jablko je produkt jabloně.
dete do prdele… (Čt, 10. 2. 2011 - 22:02)
dete do prdele vy zkurveny hnusny sradlavy prakundy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:-)) (Pá, 11. 2. 2011 - 07:02)
dete do prdele vy zkurveny...Běž si slupnout nějaký mládátko a nenadávej v nesmyslné diskusi.Takovou chuť na řízeček jsem dostal,že si ho udělám k snídani.Díky kytkožrouti.
Jarda (So, 12. 2. 2011 - 06:02)
U nás se léčí všechno jak za krále Klacka,navíc díky doktorské mafii tou nejblbější metodou.Místo Dr.Jurkoviče a Dr.Matthiase Ratha,kteří léčí pomocí štítné žlázy příšernou chemoterapii.Armáda doktorských krétenů a dementů,MUDr.Božena Dlouhá,která posílá lidi s vysokým tlakem na psychiatrii,MUDr.Milada Pokorná,která dokáže snížit krevní tlak na pouhých 170/100(já na 120/80)a vraždící dealerka ramiprilu MUDr.Mária Quispeová-Sotová,která vám bude léčit 120/80 ramiprilem,má ho plnou skříň(ničí imunitu,způsobuje cirhózu jater,sraženiny v krvi,infarkt,mrtvici,zůžení tepen v mozku,poruchy zraku,spánku,závratě,astma,poškozuje kostní dřeň a tím tvorbu krvinek).Pokud budete mít kecy,narve vám to skleničkou do úst,protože málo pijete.Za 48 hodin 191/113,pokud se vám to stane v noci,nežijete.Ano doktorští vrazi našich občanů a Nobelova cena od New World Order za redukci v ČR.Pane ministře žádáme Vás jmenem miliónů hypochondrizovaných,mrtvých(smrt z Mělníka-mrtvý vysokoškolák z Neratovic)a zmrzačenách občanů aby jste zařídil odborná vyšetření,testy,léky,hrazené z pojišťoven.Zrušte SUKL,díky těmto dementům si naši občané musí posílat léky z Ukrajiny.Antibiotioka bez receptu.Víte chceme se léčit sami,umime to líp,než doktorští patlalové.Chceme totiš zůstat na živu.Lékařům,kteří se nevejdou do Německa rádi zaplatíme letenky na Měsíc ať jsou od nás co nejdál.Více na Rapidshare a Vipfile pod lékaři,NWO.syndrom bílého pláště.
Jardo, ty jseš magor (So, 12. 2. 2011 - 19:02)
U nás se léčí všechno...už jsme toho mohli od tebe číst dost. Nemusíš to stále opakovat. A ramipril zrovna není to největší svinstvo, takže jsi i dost neinformovaný.
Helena (Ne, 13. 2. 2011 - 00:02)
Jsou takove pokusy nutne????? To, ze stres skodi, je vseobecne znamy poznatek. A takove pokusy jsou duvodem, proc bych vyrazne zpristnila zakony o pokusech na zviratech.
Jita (Ne, 13. 2. 2011 - 06:02)
Jsou takove pokusy nutne?????...Souhlas s Helenou.
hel (Ne, 13. 2. 2011 - 06:02)
Ano, souhlasím!
Tomáš (Po, 21. 2. 2011 - 10:02)
Jsou takove pokusy nutne?????...U té rakoviny však nejde o působení stresu obecně, ale právě o pocit bezmoci, kdy nemůžeme z nějaké situace najít východisko. Proto rakovinou spíš onemocní klidní hodní lidé, kteří v sobě nesou nějakou nespokojenost a trápení, kterým se nesvěřují světu, než cholerici či věční kverulanti.
hovno (St, 16. 10. 2013 - 22:10)
je to hnus testovat na...vy zkurveni zasrani smejdi tahnete vsichni do prdele !!!
Reklama