Počet bílých krvinek může upozornit na potíže srdce

Vysoký počet bílých krvinek může u starších lidí upozornit na riziko budoucího kardiovaskulárního onemocnění. Uvádějí to autoři studie, kterou otiskl odborný časopis Archives of Internal Medicine.

Lékaři z Minneapolisu sledovali několik let zdravotní stav starších žen i mužů. Infarkt či mrtvice postihly ve větší míře ty, jimž na začátku výzkumu zdravotníci napočítali nejvyšší množství bílých krvinek.

Ve studii se uvádí, že kardiovaskulární potíže a velké množství bílých krvinek spolu souvisí. Stanovení množství leukocytů pomůže vyhledat vysoce ohrožené osoby v době, kdy se u nich ještě neprojevují tradiční rizikové faktory.

Minnesotský výzkum se zabýval zdravotním stavem několika tisíců žen a mužů ve věku od 50 do 79 let. U těch, jejichž počet bílých krvinek byl na začátku pozorování v nejhořejší čtvrtině spektra, bylo ve srovnání s ostatními dvojnásobné riziko smrti na srdeční onemocnění. U těchto osob bylo také o 40 procent vyšší riziko lehčích srdečních potíží a o něco vyšší nebezpečí mrtvice.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama