Po menopauze se i u žen mohou vyskytnout nemoci srdce

Hormonální změny spojené s menopauzou mohou u žen přispět k rozvinutí nemocí srdce. Před menopauzou je cévní systém žen chráněn hormonem estrogenem. Při jeho úbytku se zrychluje ateroskleróza, zjištěno bylo i velké riziko rozvoje vysokého krevního tlaku a ischemické choroby srdeční.

Novinářům to řekl předseda České menopauzální a andopauzální společnosti Tomáš Fait.

Zhruba 70 procent žen při menopauze trpí potížemi, jako jsou návaly horka, pocení či deprese. Známá je rovněž souvislost menopauzy s řídnutím kostí. “Zároveň se u některých žen rozvíjejí choroby chronické a degenerativní, jako je ischemická choroba srdeční,“ uvedl Fait.

Protože se výskyt nemocí srdce většinou nespojuje s přechodem, nemají podle Faita odborníci přesnou statistiku o výskytu těchto nemocí u žen v přechodu. “Udává se, že ženy v incidenci (výskytu) ischemické choroby srdeční zhruba do 65 až 70 let doženou muže a v 70 letech už umírají častěji než muži na ischemickou chorobu srdeční, a dokonce i častěji než na rakovinu,“ řekl Fait.

Prevencí je podle Faita udržování správné tělesné váhy, pravidelný pohyb a obecně zdravý životní styl. Možná je i hormonální léčba, u které je ale podle Faita nutné zvážit zdravotní stav každé pacientky. 

Dlouhodobá hormonální léčba (více než pět let) bývá spojena s vyšším výskytem karcinomu prsu. Podle Faita ale při kratší užívání zvýšení tohoto rizika nebylo prokázáno.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama