
Žaludek a části střev leží nalevo přímo pod bránicí. Jsou-li naplněny plynem a silně nafouklé, mohou tlačit na bránici a na srdce, nalézající se přímo nad bránicí. To může vyvolat pocit srdeční tísně podobně jako při angíně pectoris.
Pacient pociťuje svírání na hrudi, dušnost, bušení srdce a strach. Dech je mělčí a rychlejší, krevní tlak se může snížit. Mohou se vyskytovat poruchy srdečního rytmu. Může dojít k závrati či k návalům horka a pocení.
Tyto potíže nazývané odborně Roemheldův syndrom se dostavují většinou po bohatém a nadýmavém jídle, luštěninách, po nevhodných kombinacích jídel či po vypití nadměrného množství sycených vod s bublinkami. Stres, alkohol či kouření při jídle může situaci zhoršovat. Podezření na infarkt se nepotvrdí a potíže většinou po strávení jídla pominou.
Preventivní opatření:
Nepřejídat se.
Jíst častěji menší porce.
Jíst v klidu.
Při nadváze se snažit zhubnout.
Omezit sycené nápoje.
Omezit alkohol a kouření.
Vyvarovat se nevhodných kombinací potravin a nadýmajících jídel. (U luštěnin je důležitá správná příprava - namočení přes noc, slití a vaření s kořením - kurkumou, kmínem, česnekem, hřebíčkem, pepřem anebo zázvorem.)
Po jídle je vhodné si dopřát klid či procházku.
Upravit střevní mikroflóru.
Při přetrvávajících potížích si u lékaře vyloučit, že se nejedná o kýlu (hiátová hernie), kdy část žaludku prostupuje do hrudní dutiny. V tomto případě je nutná operace.
Úleva:
Krátkodobou úlevu může poskytnout říhání po jídle. Též fenyklový či meduňkový čaj zmírňuje potíže. Lze vypít i doušek šťávy z celých listů aloe vera. V mnoha případech se osvědčuje třídenní půst na pročištění a zregenerování žaludku a střev.
Mk.
Komentáře (5)
- odpovědět
Čer 03, 2011- odpovědět
Srp 02, 2011- odpovědět
Srp 03, 2011- odpovědět
Srp 03, 2011- odpovědět
Lis 30, 2012Přidat komentář