Ploché nohy: rizikové faktory, příznaky a léčba

Ploché nohy se mohou projevovat jako bolesti chodidel, kolen, kyčlí či páteře. Potíže se často objevují již u dětí.

Máme dvě základní roviny vyklenutí chodidla a to je příčná a podélná klenba. Podle nich následně mluvíme o noze příčně ploché nebo podélně ploché. U malých dětí ve věku do tří let, je “plochá” noha normální, protože se v podélné klenbě nachází tukový polštářek.  U školáků a dospělých je spíše vhodné měnit postavení valgózní paty, které si můžeme ověřit pomocí olovnice a mediálním zatížení klenby za pomocí podoskopického vyšetření.

 

Příznaky

Nejčastější příznaky jsou bolesti v různých částech chodidel a nohou při běžné zátěži jako je dlouhá chůze nebo běh. I dlouhé stání umí kvůli ploché noze bolest vyvolat. Obtíže mohou začínat postupně, nenápadně a nepravidelně, až přejdou v stálou bolest téměř při každém kroku. Těžší fáze plochých nohou již pak ovlivňuje celkově jak stojíme a jak se hýbeme a mohou tak způsobovat bolesti zad.

 

Příčiny ploché nohy?

 

Jedním z důvodů vzniku je genetika, ale ne všechno se na ní dá „svádět“ svoje udělá i životní styl především v době růstu. „Častý důvodem je i důsledek nedostatečného přirozeného pohybu nebo nesprávný výběr obuvi jako je malá nebo špatně padnoucí bota. Ploché nohy mohou trápit i ty jedince, kteří jsou celý den „na nohou“. Lidé, kteří při práci stojí by měli mít kvalitní ortopedickou obuv,“ říká fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba z Certifikované kliniky McKenzie.

 

Pozor na příliš časné nošení bot u dětí

 

U dětí pak může být za vznikem ploché nohy i to pokud začnou nosit boty ve věku, kdy ještě přirozeně nechodí.  „Ploché nohy u dětí se projevují valgózním postavením paty a vnitřní zátěží chodidla. Ta se samozřejmě projevuje na chůzi a postaveni kolen a kyčlí.  Bolest není moc častá. Na místě jsou tedy vložky do bot, aby korigovaly postaveni paty + jednoduchá cvičení např. chození po zevních hranách, špičkách, výpony na špičky apod. V případě výrazně zkrácených svalů je nutné aspoň 2x denně protahování za pomoci rodičů. Pokud se stav i v tomto režimu po několika měsících zhoršuje je krajním řešením operace,“ říká fyzioterapeut Mgr. Peter Hafič.

 

Léčba plochých nohou?  

 

U snížení klenby nohou se rozeznávají tři stupně., U prvních dvou je nejlepší léčbou jednoduché cvičení odpovídající tomu, jaké jsou fyzické možnosti pacienta, individuálně doporučujeme, vhodnou ortopedickou obuv a častější střídání obuvi. U třetího stupně  je již často doporučený chirurgický zákrok.

 

Pomůže barefoot - chůze bez bot?

 

Mezi časté trendy patří také chodit bez bot tzv barefoot jak toto působí na ploché nohy? „ Nemyslím si, že je to optimální pro pacienty s plochou nohou obtížemi. Pokud již chcete chodit bez bot, tak změna na tzv. barefoot by měla být pozvolná a ne okamžitá. Může to udělat více škody než užitku. I když vám budou propagátoři hlásit opak, ba dokonce zázraky,“ uzavírá Mgr. Peter Hafič.

 

MK

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související diskuze: 
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama