Placebo v mozku uvolňuje látky tlumící bolest

Placebo je sice jen napodobeninou léků, která neobsahuje účinné látky, avšak i přesto má reálný vliv na činnost mozku. Vyvolává reakci, při níž se uvolňují chemické látky tlumící bolest. Vyplývá to ze studie, o níž informují internetové stránky časopisu New Scientist.

Placebo se využívá hlavně pro zjišťování, nakolik je reakce na nějaký lék u pacienta vyvolána jeho psychikou. Používá se hojně při testování vlivu nových přípravků.

I když placebo neobsahuje účinné látky, pokud je například lidem řečeno, že jde o lék proti bolesti, často pak cítí, jak bolest ustupuje. Tento "tišící" efekt je podle běžných výkladů označován jako vliv psychiky. Studie z poslední doby však ukazují, že tomu možná tak úplně není.

Když bylo například placebo tajně smíšeno s lékem, který blokuje endorfiny - tělesné látky potlačující bolest - žádný placebo efekt zde nenastal. Ukázalo se tak, že endorfiny se podílí na procesu, který vyvolává pozření placeba.

Na to navázal tým Jon-Kara Zibiety z Michiganské univerzity ve Spojených státech, kterému se podařilo při testování na dobrovolnících potvrdit, že placebo opravdu vede k uvolňování endorfinů.

Dobrovolníkům vědci zavedli infuzi, kterou vyvolávali bolest v čelisti. Poté jim dali lék, o němž jim bylo řečeno, že může avšak nemusí s bolestí pomoci a testovali jejich reakce i činnost mozku. Všichni, kteří dostali placebo, hlásili snížení bolesti. To potvrdily i závěry ze přístrojů skenujících mozek.

Studii otiskl odborný časopis The Journal of Neuroscience.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama