Pití tří litrů vody denně spíš škodí

Rady, že v parných dnech by měl každý z nás dbát na to, aby tělu dodal alespoň tři litry vody denně, zpochybňují němečtí lékaři a tamější společnost pro racionální výživu. Tvrdí totiž, že zcela dostačující je litr a půl, větší množství může vyvolat vážné zdravotní poruchy.

"Potřeby lidí se liší i v tomto směru," zdůrazňuje Friedrich Manz, profesor medicíny a odborník na pitný režim. "Někteří se spokojí s menším množství, jiní vyžadují větší přísun tekutin."


A dodává, že s krásnou, zdravou a štíhlou postavou má nadměrná konzumace vody jen málo společného, stejně jako s prevencí proti tvorbě vrásek či tukových polštářků.


Naopak její nadbytečné pití může mít za následek ředění krve a snižování koncentrace soli v organismu. Může vést dokonce k tomu, že se z cév, do nichž se dostává, začne po jejich naplnění šířit do okolních tkání a může doputovat až do mozku. Vyvolat tak závratě, návaly slabosti, popřípadě svalové křeče. Tedy obdobné symptomy, jaké se projevují při akutním nedostatku vody.


Podle názoru specialistů by měly více než půldruhého litru vody denně popíjet osoby, které konzumují hodně masa a chleba, muži, protože se potí více než ženy, sportovci, kteří spalují značná kvanta kalorií a jedinci s horečnatými onemocněními. Pokud si však zdravý jedinec dopřeje nějaký ten doušek navíc, nemusí se ničeho obávat. Většinou se přebytku vody snadno a rychle zbaví běžným vylučováním.


Extrémní případ, kdy došlo kvůli vodě k přímému ohrožení života, byl zaznamenán pouze jeden, v Nizozemí. Jednadvacetiletý mladík se vsadil, že jí najednou vypije šest litrů. Způsobil si otravu, upadl do kómatu a teprve po půldruhém dni znovu nabyl vědomí.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele ano
  ano (anonym)

  Konecne rozumny nazor. Kdo ma furt cist ty kecy o 2-3 litrech za den? Jednou jsem to zkusila a malem jsem se pozvracela po dvou litrech. Nedivim se, ze ten chlapec v Nizozemi po sesti litrech padl do komatu.

  Feb 27, 2013
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Konecne rozumny nazor. Kdo ma...Já když pila jen kolem 1 až max 1,5 litru tekutin, tak jsem byla hodně unavená, pořád se mi chtělo spát, nemyslelo mi to apod. Teď pijikolem +-2,5 l (2 l neslazeneho slabeho caje + nekdy hrnek vody + to v potravinách. A je mi daleko lépe. Je to asi individuální ;-).

  Kvě 16, 2013
 • Obrázek uživatele myslím,
  myslím, (anonym)

  že pít by se mělo tak, aby byla čirá nebo světlá moč. Jakmile je tmavá, je to známka dehydratace. Nechť si každý vyzkouší, kolik musí vypít, aby jeho moč byla hodně světlá. Samozřejmě, že při vyšším výdeji - pocení, fyzická práce - se musí pít více.

  Kvě 16, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama