Pilulky z rajčat mají zachraňovat lidské životy

Nový lék Aternon připravený z rajčat by podle vědců mohl zachraňovat desítky tisíc životů. Pomáhá proti zanášení tepen.

Aternon je založen na tom, co dělá středomořskou stravu tak zdravou. Lidé, kteří jedí hodně zeleniny a zvláště rajčat, totiž méně trpí srdečními chorobami a mrtvicí.

Nový lék obsahuje lykopen, látku, která se vyskytuje ve slupkách zralých rajčat. Ukázalo se totiž, že právě lykopen je schopen odstranit z krve takřka všechny škodlivé druhy tuků již během osmi týdnů. Teď byly jeho účinky klinicky testovány, aby se zjistilo, zda může pomoci nejen při prevenci, ale i v léčbě srdečních chorob.

Každá pilulka nového léku Aterononu obsahuje tolik lykopenu, jako tři kila zralých rajčat. Nový lék vyvinula společnost při Cambridgeské univerzitě, Cambridge Theranostics, Ltd.


"Velmi nám záleží na tom, aby lékaři brali účinky tohoto léku vážně a nepovažovali ho jen za další doplněk stravy," řekl manažer společnosti Cambridge Theranostics Gunter Schmidt.


Roční test, při němž se budou sledovat účinky léku na dvou stovkách pacientů se srdeční chorobou, by měl již zanedlouho proběhnout na Harvardské univerzitě.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele entony
  entony (anonym)

  mali by vam dat za to nobelovku ak je to take dobre ačo vedlajsie učinky

  Zář 20, 2009
 • Obrázek uživatele Sabina
  Sabina (anonym)

  mali by vam dat za to...Většina Američanů, tak kolem 60% jsou zvyklí brát potravinové doplňky, má to tam dlouhou tradici. V Evropě je to dalo skeptičtější. A u nás je jí tak do 10% lidí. O lykopenu je známo už dlouho, že chrání před srdečními nemocemi i rakovinou. Ale Češi tomu nevěří s doktory v čele. Podporují to farmaceutické firmy, které potřebují prodávat chemku. Lykopen půjde těžko patentovat a proto to nebude pro žádnou farmaceutickou firmu byznys. Lykopen je dostupný i u nás asi od šesti firem, ale jeho dávky jsou směšné, od 2 do 10 mg. Jedna dodává 15 mg, ale i to je málo.

  Zář 20, 2009
 • Obrázek uživatele Jančová
  Jančová (anonym)

  Vážení, mám vysoký cholesterola srdeční vadu,kromě toho polyneuropatii demyelinizační,problémy s nohama.Kde seženu lék z rajčat,jak píšete??Děkuji

  Říj 29, 2009
 • Obrázek uživatele Laura
  Laura (anonym)

  Vážení, mám vysoký...Jak píše Sabina... je u nás nejsilnější lykopen od firmy Brainway-167 mg, to je už docela dost. Neprodávají dealerským způsobem, což je pro zákazníka vždycky výhodnější. Dej si www.bwy.cz a mají i informační linku, zkus je kontaktovat. Mají i kamennou prodejnu, dodávají i do lékáren, ale ne do všech. Nebo jde využít poslání na dobírku, ale já bych to radši řešila osobně

  Říj 29, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama