Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Pijte vodu!

Na trhu není jen stolní voda, ale celá řada nápojů.
Konzumace komerčních nápojů by měla být přínosem, vymožeností moderní doby umožňující používat špičkové technologie. Místo toho se mnohdy může stát zdravotním problémem!

Na trh se totiž dostávají nápoje, jejichž atraktivita je zvyšována obohacováním o celou řadu chemikálií včetně solí (fosforečnany a uhličitany).

Prakticky všechny "limonády" jsou barveny, ochucovány, stabilizovány a chemicky konzervovány, přičemž "vynikají" značným obsahem jednoduchých cukrů, z nichž mnohdy převládá obyčejný řepný cukr. V relativně lepším případě jsou slazeny různými umělými sladidly nebo kombinují umělé sladidlo s cukrem. Některé speciální nápoje jsou obohacovány tonizujícími látkami, především kofeinem.
Negativní působení některých z uvedených složek na zdraví již bylo prokázáno, přesto výroba nebyla zastavena. Je sice otázka, zda největším problémem limonád je vysoký obsah cukru, nicméně obvyklá koncentrace, která je běžně asi 10 g na 100 ml, mění charakter působení nápoje na organizmus v tom smyslu, že:

a) vysoká koncentrace cukru zvyšuje "hustotu" nápoje a tím zpomaluje vstřebání přijaté tekutiny ze žaludku, může dokonce dojít k "nasátí" tekutiny z krve do žaludku (vzniká pocit, že "máte v břiše žáby"), nadbytek tekutiny se potom dostane do střeva a může způsobit průjem;
b) místo aby se tekutina do krve dostala, je z ní "odsáta", a tak se ještě víc prohlubuje nedostatek vody ve tkáních a krvi a zvyšuje se pocit žízně;
c) když vypijete v průběhu krátké doby 1 litr limonády, v níž je obsaženo celkem 100-120 g cukru, je to doslova test snášenlivosti cukru, používaný k vyšetření, zda nejste diabetička (kromě toho i relativně zdraví staří lidé nesnášejí takovéto množství cukru!).

zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Zdravá výživa nejen pro ženy

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Popelka
  Popelka (anonym)

  Zelený čaj mám strašně ráda a myslím si že je velmi zdravý.Já po celý den vypiji docela hodně tekutiny(vodu)ale jak jsem tu četla co dělali ty Francouzky no nevim,nevim....Jinak dobrá stránka a taky sem ráda že sem jako první mohla přidat vám můj přispěvek.Mějte se a nashledanou :-)

  Dub 08, 2007
 • Obrázek uživatele gregorian
  gregorian (anonym)

  zeleny caj napomaha vyplavovat toxiny a je dobre ho pit(narozdil treba od ovocnych ci cernych caju), jelikoz kdyz chutna tak ho clovek je schopen vypit klidne litr a ani si toho nevsimne... a jinak je dobre pit obycejnou vodu.

  Lis 20, 2009
 • Obrázek uživatele Staří mazáci
  Staří mazáci (anonym)

  Vodu pijou žáby pívo starý báby my pijeme rum!!!

  Črv 27, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Nabrala vodu do dlaní, podala mu ji a řekla: "Pyj".

  Črv 27, 2014
 • Obrázek uživatele Jak pravil klasik
  Jak pravil klasik (anonym)

  Pijte vodu, pijte pitnou vodu, pijte vodu a nepijte rum. Jedna paní v Americe ztrapnila se převelice. Vypila na ex rum a po-bli-la jim Bílej dům.

  Črv 27, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama