Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Patolog - finální diagnostik

Klasické pitvy tvoří asi procento práce patologů. Většinou tito odborníci zkoumají tkáně živých pacientů, a tím pomáhají lékařům s diagnózou i rozhodnutím o léčbě. Nemocnice, které ČTK oslovila, se shodly na tom, že patologů je nedostatek a sehnat kvalifikované je téměř nemožné.

V Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), který se věnuje především transplantacím, udělají patologové ročně zhruba 10.000 analýz tkání a asi 50 pitev. “Patolog je finální arbitr našich domněnek. My se domníváme, že pacient má nějakou chorobu, ale až patolog nám řekne, jestli se nemýlíme,“ uvedl přednosta Kliniky nefrologie IKEM Ondřej Viklický. Vyšetření tkání má podle něj v mnohých případech více než 80procentní podíl na určení diagnózy. Některé analýzy se dělají i v průběhu operací a určují další operační postup.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) je podíl pitev na práci patologa ještě nižší. Ústav patologie podle svého přednosty Pavla Dundra vykoná bioptická vyšetření pro asi 24.000 pacientů ročně, počet pitev letos odhadují asi na stovku. Ve Fakultní Thomayerově nemocnice (FTN) zvládnou ročně do 12.000 vyšetření tkání živých lidí. “Podíl pitevní diagnostiky v náplni práce patologa každý rok klesá. V současnosti provádíme cca 180 pitev ročně, před deseti lety to bylo cca 600,“ napsal ČTK primář Oddělení patologie a molekulární medicíny FTN Radoslav Matěj.

Patologů je v nemocnicích zpravidla nedostatek. “Sehnat kvalifikované je téměř nemožné,“ uvedl Dundr. Podle Matěje je patologů “jako šafránu“. V Thomayerově nemocnici je podle primáře situace částečně stabilizovaná díky práci lékařů v důchodovém věku a lékařek na rodičovské dovolené.

Problém je podle Evy Honsové, přednostky Pracoviště klinické a transplantační patologie IKEM, především v dlouhé výchově budoucího patologa. Trvá minimálně pět let a nemocnice ji zpravidla hradí z vlastních zdrojů. “Navíc vzhledem k tomu, že na patologii vám přijdou materiály ze všech oddělení, tak obor je nesmírně rozsáhlý,“ řekla ČTK Honsová.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Chirurg - nic neví, ale všechno umí. Internista - všechno ví, ale nic neumí. Psychiatr - nic neví, nic neumí, ale pro všechno má pochopení. Patolog - všechno ví, všechno umí, ale přichází vždy pozdě.

  Led 30, 2017
 • Obrázek uživatele Leona
  Leona (anonym)

  Chirurg - nic neví, ale...Tak to docela sedí :D

  Led 30, 2017
 • Obrázek uživatele erasonebezpecny
  erasonebezpecny

  Chirurg - nic neví, ale všechno umí.

  Led 30, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama