Paměť starších žen prý může ochránit kofein

Ženy po pětašedesátce, které pijí nejméně tři šálky kávy nebo šest šálků čaje denně, mohou prý být na tom s pamětí lépe než ženy, které pijí jen jeden šálek nebo ještě méně. K tomuto závěru dospěli francouzští vědci z národního ústavu pro zdraví a lékařský výzkum, kteří ve spolupráci s univerzitou v Lisabonu zkoumali vztah mezi spotřebou kofeinu a intelektuálními schopnostmi nazývanými kognitivní, mezi něž patří paměť, jazyk nebo logika.

Do výzkumu zahrnuli přes čtyři tisíce žen a téměř tři tisíce mužů starších 65 let. Na základě údajů o této skupině sedmi tisíc lidí, které shromaždovali čtyři roky v Montpellier, Dijonu a Bordeaux, vytvořili statistický model. Brali v úvahu i další faktory, které mohou ovlivnit kognitivní schopnosti, jako je věk, vzdělání, krevní tlak, kardiovaskulární nemoci nebo deprese. Matematický model ukázal, že kofein má ochranný účinek na paměť jen u žen, shrnují vědci výsledky svého výzkumu ve specializovaném časopise Neurology.

"Náš model ukazuje zcela jasně, že kofein ovlivňuje fungování mozku žen," řekla vedoucí studie Karen Ritchieová.

Je třeba ještě zjistit, proč kofein chrání jen ženy. "Je možné, že muži a ženy zpracovávají kofein rozdílně nebo že se tady projevuje ještě působení hormonů," řekla vědkyně.

Podle ní je třeba osvětlit biologický mechanismus a zjistit, jestli by kofeinová terapie mohla být užitečná.

Ze studie dále vyplynulo, že kofein nemá dopad na výskyt Alzheimerovy nemoci. Podle Ritchieové je třeba pokračovat ve výzkumu ještě dva roky a prozkoumat lépe vztah mezi kofeinem a Alzheimerovou nemocí, protože je pravděpodobné, že spotřeba kofeinu neovlivňuje výskyt nemoci, ale její rozvoj už ano.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Jindřiška
  Jindřiška (anonym)

  Nevím jestli zrovna kofein může ovlivnit paměť, ale 3 šálky za den je, myslím, poměrně dost. Když jsem u sebe začala pozorovat nějaké to zapomínání, koupila jsem si v lékárně Ginkgo max s lecitinem a myslím, že se to zlepšuje.

  Zář 07, 2012
 • Obrázek uživatele Emilka
  Emilka (anonym)

  Pamět a kofein? Tomu nevěřim, pamět se musí taky cvičit. Já cvičim pamět pravidelně hrami, které jsem si koupila tady www.brainjogging.cz Jsou to hry pro tréning mozku. Velice dobře udělané, stačí každý den cca 20 min.

  Led 26, 2013
 • Obrázek uživatele Eri
  Eri (anonym)

  Pamět a kofein? Tomu...Hrami? To vážně funguje? Zajímavé. Jdu si o tom přečíst S tou kávou je to já nevim no. Každý říká něco jiného.

  Feb 14, 2013
 • Obrázek uživatele Emilka
  Emilka (anonym)

  Ne vázně, z vlastní zkušenosti můžu doporučit. Když tomu člověk věnuje alespon tech 20 min denně, tak to fakt funguje.

  Feb 22, 2013
 • Obrázek uživatele s
  s (anonym)

  Nemyslete, že vás se téma...Tak a teď bych chtěla vědět, která je ta pravá. Nebo snad všechny?

  Feb 22, 2013
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Hrami? To vážně funguje?...No dámy, mali by ste si pozrieť ktorá káva koľko kofeínu obsahuje. (môžete to nájsť aj tu http://www.coffeein.sk/blog/16/o-kofeine-jeho-ucinkoch-a-jeho-mnozstve-v-roznych-napojoch/ ) Ale osobne som si neni istý , či to naozaj tej pamäti pomôže.

  Led 06, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama