PÁLÍ VÁS OČI? A SEDÍTE DLOUHOU DOBU PŘED POČÍTAČEM MONITORU?

Pak je velice pravděpodobné, že i vy trpíte syndromem syndrom suchého oka. Tento syndrom je jednou z hlavních obtíží, která přivádí pacienty do ordinací očních lékařů. Projevy se liší, ale v zásadě všechny vyvolávají pocit očního diskomfortu.

Syndromy:

 • pálení, štípání, řezání očí
 • zarudlé oči
 • pocit cizího tělesa v oku, tlak v oku
 • občas paradoxně i zvýšené slzení
 • pocit suchosti oka
 • unavené oči, citlivost na světlo

Syndrom suchého oka mohou vyvolat vnější i vnitřní vlivy. Mezi ty, které na vaše oči působí zvnějšku, patří pobyt v klimatizovaném prostředí, dlouhé hodiny strávené před monitorem nebo obrazovkou nebo prašné prostředí. Suché oko mohou však vyvolat i jiná systémová onemocnění (např. diabetes) nebo hormonální změny v období klimakteria či při užívání hormonální antikoncepce.

Proč oko trpí?
Je narušen slzný film, který za normálního stavu poskytuje oku potřebnou ochranu. Je štítem před bakteriemi a udržuje oko v přirozeném vlhkém prostředí. Jakmile je porušena funkce slzného filmu, člověk začíná pociťovat nepříjemné příznaky.

Slzný film musí být obnoven
Jednou z možností léčby je zvlhčování povrchu oka pomocí tzv. umělých slz. Běžné formy suchého oka se léčí pomocí očních kapek. Jejich úlohou je oko zvlhčit a napomoci obnovení správných funkcí slzného filmu. Na syndrom suchého oka nejsou nejvhodnější oční kapky s konzervanty - konzervační látky dále narušují slzný film a brání, aby se na povrchu oka utvořil hladký povrch, díky němuž můžeme ostře vidět. Konzervanty navíc mohou povrch oka dráždit a vyvolávat alergické reakce.

Uživatelé kontaktních čoček mají  smůlu?
Pocit očního diskomfortu mohou též způsobit kontaktní čočky. Jejich uživatelé museli donedávna volit mezi komfortem kontaktních čoček a léčbou syndromu suchého oka, protože umělé slzy s obsahem konzervačních látek nejsou vhodné k aplikaci přes kontaktní čočku. Oční kapky Oxyal neobsahují konzervační látky, a proto mohou být bez potíží používány uživateli všech typů kontaktních čoček - jak měkkých, tak tvrdých.

Oxyal lze doporučit i kvůli jeho dalším výhodám - neobsahuje žádné konzervanty a navíc je v něm přítomna kyselina hyaluronová společně s komplexem minerálů,  a tyto účinné látky mají  příznivý vliv na obnovu epitelu rohovky oka.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Řekla bych, že já tím syndromem asi trpím všechny příznaky odpovídají.

  Črv 04, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  mě taky

  Črv 04, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Od dob, co jsou moderni LCD tohle nepocituju. Jinak je potreba dodrzovat urcitou hygienu a prestavky. Na ty mas pravo ze zakona, 5-10 min po 2h nepretrzite prace. Co presne znamena "nepretrzita prace prace na pc" nevim.

  Črv 04, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  s brýlemi je to taky na nic. www xxx yyy

  Črv 04, 2009
 • Obrázek uživatele Jirik
  Jirik (anonym)

  Ja se budim i v noci se suchyma ocima, to mi prijde jako nenormalni. Spim se zavrenyma. Znate to nekdo ?

  Lis 02, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama