Pálení žáhy trápí 40 procent dospělých lidí

Zhruba 40 procent dospělých lidí trápí občas nepříjemný pocit v horní části hrudníku, kterému se říká pálení žáhy. Způsobují ho žaludeční kyseliny, které se dostávají vinou nedokonalé funkce jícnového svěrače zpět do jícnu, a bývá nejčastějším příznakem refluxní choroby jícnu. S pálením žáhy se setkává až 80 procent těhotných žen, zejména v posledních měsících gravidity. Jejich obtíže jsou důsledkem změn hormonální hladiny a tlaku zvětšené dělohy na žaludek.

Pálení žáhy může trvat několik desítek minut až několik hodin a po jídle se obvykle zhoršuje. Mnoho lidí trápí v noci, protože poloha v leže návrat žaludeční kyseliny usnadňuje. Lze mu předcházet konzumací jídla v klidu, menšími porcemi, důkladným žvýkáním. Pomáhá také snížená konzumace kávy a alkoholu, nekouření a vyloučení vody obohacené oxidem uhličitým.

Postižení mohou také popíjet speciální čaje nebo si zajít do lékárny pro nějaké pastilky. Nejznámější obsahují uhličitan vápenatý, který přebytečné kyseliny mění na vodu a další pro tělo neutrální látky. Ty se pak vyloučí přirozenou cestou, proto je mohou bez obav užívat i těhotné a kojící ženy.
Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele iri
  iri (anonym)

  takze Aloe-vera od firmy Forever Living Products??podle tebe pomuze na vsechny nemoci? blbost!zkus tu reklamu hodit na nakej clanek o vlasech, tam asi vic uspejes!

  Čer 19, 2007
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Dobrý den,prosím poraďte někdo co na pálení žáhy.Pálí mě úplně po všem. Nevím jak dál.K lékaři se mi nechce. Děkuji.

  Kvě 01, 2008
 • Obrázek uživatele Bohumil
  Bohumil (anonym)

  Vím o produktu, který zabírá. Pokud máte vážný zájem, mohu poradit na adrese: bjaeger"tiscali.cz

  Kvě 27, 2008
 • Obrázek uživatele Máš pravdu,
  Máš pravdu, (anonym)

  aloe vera je teď módní hit. Cpou to do všeho, od limonád až po krémy na boty.

  Čer 28, 2012
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Ahojky budoucí maminky, Chtěla bych Vám napsat o zkušenosti mé švagrové. Strašně trpěla na celodenní nevolnosti v těhotenství. Zmínila jsem se o tom před kamarádkou a ta mi pro švagrovou doporučila EMULIPS. Tak jsem jí o tom řekla a vyzkoušela ho. Během týdne zjistila, že už jí není špatně a dokonce se i zbavila pálení žáhy. Pokud byste jste chtěli kouknout tady je odkaz. http://www.eshop-rychle.cz/www-zdravi-z-bylinek-cz/eshop/1-1-Vsestranne-produkty/0/5/1-Emulips

  Říj 07, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama