Pacienti si mohou najít svého zubaře v seznamu na internetu

Pacienti si mohou začít hledat zubaře ve svém bydlišti či v místě práce nyní i na internetu. Česká stomatologická komora (ČSK) zveřejnila seznam všech zubních lékařů, kteří smějí v ČR vykonávat povolání, na svých stránkách www.dent.cz/csk. Podle seznamu si zájemci mohou také zjistit, jakou školu jejich doktor vlastně vystudoval a zda se dál vzdělává. Seznam dnes novinářům představilo vedení ČSK.

Členství v komoře je pro lékaře, kteří chtějí v ČR léčit, povinné. ČSK eviduje nyní 8050 zubařů, zhruba 7000 z nich se profesi aktivně věnuje. Zbývající nyní povolání nevykonávají.


"Jsme první a zatím jediná komora, která naplnila novelu zákona o komorách, co platí od jara, a seznam zveřejnila," uvedl prezident ČSK Jiří Pekárek. Podle něj registr dává pacientům záruku, že lékař v něm zahrnutý má potřebnou odbornost a vzdělání, je zdravotně způsobilý a bezúhonný. "Pokud by člověka ošetřoval někdo, kdo není na tomto seznamu, znamená to, že není něco v pořádku," podotkl prezident ČSK. V takovém případě by se lidé měli obrátit na komoru.


V seznamu mohou lidé zatím vyhledávat podle obcí a měst, podle druhu poskytované péče či podle příjmení zubařů. U jednotlivých lékařů pak najdou adresu jejich pracovišť, datum začátku členství v komoře, absolvované školy, doplněné další vzdělání i osvědčení k výkonu jednotlivých specializací.


Podle ředitelky kanceláře ČSK Marie Švábové by se v databázi od Nového roku mohly objevit i údaje o tom, s jakými pojišťovnami mají zubaři smlouvu a zda přijímají nové pacienty. Chybět by neměly ani ordinační hodiny. Komora by ráda zveřejnila i odkazy na webové stránky zubařů či jejich telefonní čísla. Některé informace ale podle Pekárka zatím nemůže uvést kvůli ochraně údajů.


Podoba stránek není podle vedení ČSK definitivní. Nyní se pracuje na nové grafické verzi, která by měla být pro pacienty přehlednější. Švábová připomněla, že informace bude komora pravidelně aktualizovat. Do budoucna by vedle seznamu domácích lékařů chtěla zřídit i evidenci lékařů hostujících. Pacienti by se tak mohli dozvědět víc i o doktorech, kteří jsou v ČR jen na kratší dobu.


Zubařů začíná být v Česku nedostatek. Mnozí pacienti si stěžují na to, že nemohou najít lékaře. Vybraní doktoři mají totiž již plnou kartotéku a nepřijímají je. Podle Pekárka se situace může v příštích letech ještě zhoršit. Zhruba 60 procent zubařů je totiž starších 50 let, postupně tedy budou odcházet do penze. Mladých lékařů ale přichází do oboru málo. Ročně jich nastoupí do ordinací jen stovka.


Kateřina Krausová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele JIRKA
  JIRKA (anonym)

  Víc než dvacet let jsem nebyl u zubaře.Mam z nich fobii.Léčim se na srdce,cévy,dnu a tetanii.Jenom zvuk vrtačky a typická vuně nebo blížici se ordinace mi podlomí nohy,okamžitě mi začne klesat tlak a Já začnu kolabovat.Tak už jenom čekám až na moje zkažené zuby zemřu.Pro mne je hledáni zubaře zbytečné.Navic jsem alergický na injekce proti bolesti tak že by mne museli uspat a nevím který dobrák by to pro mne udělal.a navíc nepatřím mezi ty vyvolené a prachaté.

  Říj 17, 2007
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Zuby lze ošetřit v celkové narkóze v nemocnici, informujte se u některého doktora. Pokud vím, tak zatím se to neplatí. Akorát se musí chtít... Zubaře lze sice najít na internetu, ale mě trvalo dost dlouho než jsem sehnala takového, který neměl plno a vzal mě.

  Říj 17, 2007
 • Obrázek uživatele STÁŇA
  STÁŇA (anonym)

  HLEDÁM PRO SVOJI DCERU 12 LET NĚJAKOU ZUBAŘKU NEB ZUBAŘE ABY SE NEBÁLA PORADÍ TE MĚ?DĚKUJI

  Dub 23, 2008
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Jirko, takových vyděšených lidí je víc, ( divil by ses, kolik) Najdi si někoho, kdo provádí ošetření v narkóze.

  Dub 23, 2008
 • Obrázek uživatele Verča
  Verča (anonym)

  Hledám šikovnou zubařku - Praha..Střední čechy. Už jsem jich obvolala hodně a zatím neúspěšně..Za radu děkuji...:)

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Piňosová ilona
  Piňosová ilona (anonym)

  já mám stejný problém jako Jirka obědnám se ale čekání a zvuky co se linou s ordinace mě vždycky přesvědčí že mám utéct zuby bolí ale strach je silnější než já přemíšlím o návštěvě psychologa a na zákrok v anestezii nemám skoro všude se platí hodně peněz tak babo rad.

  Črv 26, 2011
 • Obrázek uživatele Alica
  Alica (anonym)

  HLEDÁM PRO SVOJI DCERU 12...Dobrý deň, určite by som Vám rada poradila doktora Chaloupku. Chodievam k nemu ja , manžel a dcéra. Bohužiaľ dcérka mala zlú skúsenosť, takže sa bála...ale už je to super. Doktor s ňou mal trpezlivoať, nikam sa neponáhľal. Skúste, vážne doporučujem. Alica

  Lis 21, 2013
 • Obrázek uživatele DidovaI
  DidovaI (anonym)

  tak vám všem musím povědět,jak to s tím dnešním zdravotnictvím je,sháním pro budoucího zeťáka zubaře,ale bohužel v celém Chomutově a ani v Jirkově neměl šanci.Tak nevím,všude se mluví o prevenci,ale bohužel už nedají vědět jak to udělat.Dva měsíce jsme sháněli obvodního,ale až teprve teď se povedlo,když jsem šla s ním a trochu se rozčílila.Prostě jsme v česku.....?????????

  Srp 12, 2014
 • Obrázek uživatele Zubařů je málo a lepší to nebude
  Zubařů je málo ... (anonym)

  tak vám všem musím...Ročně vystuduje jen 50 zubařů a přitom jich 65 umře, dělají často do pozdního věku. PLNÝCH 10% zubařů už dělá bez smlouvy s pojišťovnou, protože pojišťovny nechtějí uzavírat nové smlouvy. Ale i zubaři bez smlouvy uživí. Pro pacoše je to ale nevýhoda, všechno se zacvaká podle uvážení pana doktora.

  Srp 12, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama