Pacienti mají právo na život - Horská nemocnice ve Vrchlabí bude podvazovat nádory

Přesně 15. května, začne Horská nemocnice ve Vrchlabí operovat pacienty s rakovinou podvazováním nádorů. ČTK to potvrdil její ředitel Vladimír Dryml, který jako chirurg také běžně operuje. Řekl, že pokud se toho žádný kolega z obav před postihem neodváží, ujme se zákroků sám.

"Vycházíme z toho, co si přejí pacienti, hlásí se nám z celé
republiky," řekl. Nemocnice je podle Drymla připravena, samotný
devitalizační zákrok prý není nijak složitý.

Prezident ČLK David Rath ve středu pohrozil, že jakmile se
dozví, že nějaký pacient byl léčen devitalizací, předá věc
orgánům činným v trestním řízení s otázkou, zda nebyl poškozen.

Právník Michal Roček
ČTK řekl, že devitalizace je právně možná. "Zákon dovoluje, co
není výslovně zakázáno, a protože o devitalizaci se v žádném
zákoně nemluví, je z tohoto pohledu povolena," řekl.

Podle Ročka by Rath s návrhem na trestní stíhání neměl úspěch.

"Podle Ústavy ČR má každý právo na život. Je nezadatelné a
nižšími právními normami nezpochybnitelné právo pacienta zvolit
takový způsob léčby, aby byl jeho život zachován," řekl ČTK.

Roček řekl, že v případě stíhání připadá v úvahu trestný čin
ublížení na zdraví z nedbalosti. Pacient by musel podat trestní
oznámení na lékaře a prokázat, že byl poškozen. Roček pochybuje,
že pacient to učiní, když si lékaře dobrovolně určil k operaci s
vědomím všech rizik a důsledků.

Pokud by trestní oznámení podala komora, musela by si vyžádat
stanovisko lékaře i pacienta. "Jejich odpověď lze odhadnout,
proto by trestní stíhání ani nemohlo být zahájeno," řekl.

Pokud by teoreticky přesto zahájeno bylo, platí fakt, že čin
jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí, není trestným
činem. "Odvrácení nebezpečí při rozvinutém nádoru jinými způsoby
možné není, současnou léčbou v závěrečném stadiu nemoci lze
hovořit jen o oddálení. Způsobený následek tedy nemůže být nikdy
závažnější než ten, který hrozil původně," dodal Roček.

Ve středu též zamítli devitalizaci na lidech lékaři a vědci na
společném jednání v Akademii věd. Potvrdili však, že u malých
prasat metoda funguje a vyvolává obrannou reakci.

Devitalizaci u lidí odmítly i odborné lékařské společnosti.
Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer ji nezakázal, ale ani
nepovolil. Podle něj je to metoda nevyzkoušená a pro lidi
nevyhovující, měla by se vrátit k pokusům na zvířatech. O
budoucnosti devitalizace definitivně rozhodne vědecká rada
ministerstva zdravotnictví příští měsíc.

"Domníváme se, že zdraví pacienta je jeho majetkem a ne
majetkem komory nebo ministerstva. Pokud si pacient je vědom
všech skutečností a rizik a výkon už byl proveden v některých
nemocnicích, proč bychom ho nemohli provést my," řekl Dryml.

Ředitel není znepokojen tím, že jeho lékaři nechtějí
podvazování nádorů provádět. "Nepočítali jsme s tím od počátku,
nechceme je do toho zatahovat, protože komora a ministerstvo
vyvíjejí přímé i nepřímé tlaky, aby se neoperovalo," řekl.

Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (25)

 • Obrázek uživatele Aja.Procházková
  Aja.Procházková (anonym)

  Držím palce všem lékařům z Horské nemocnice ve Vrchlabí, neboť nám pacientům dávají možnost výběru léčby. Děkuji Vám.

  Dub 26, 2002
 • Obrázek uživatele zadrazil
  zadrazil (anonym)

  Odpověd panu Fruněkovi. Kam patřím není podstatné. A budu rad, pokud si uvědomíte, že diskuse na dané tema není otázkou kam já budu zařazovat Vás a vy mne. Vyjádřil jsem jen svůj názor, a trochu možná ovlivněn i tím, že jsem se na nemocnici před několika roky po úrazu obrátil. Na doporučení lékaře "Horské" nemocnice jsem odjel do nemocnice jiné. Jako soudný člověk vím, že k léčbě rakoviny je třeba pracoviště s kvalifikovanými lékaři a zejména s lékaři, kteří mají s léčbou zkušenosti, zkušenosti, které se získávají delší dobou, od předcházející generace a pod.. Mám pocit, že ve zmíněné nemocnici specializované onkologické oddělení není. Simpatický a odpovědný je z toho pohledu pro mne i postoj stávajícího primáře Horské nemocnice, jak byl v tisku presentován právě MUDr Drymlem. Ten jste pravděpodobně nezaznamenal. Vážený pane, jedinou zášť kterou mám je zášt proti zneužívání pravidel, jak říkají lékaři Lege Artis, k jiným cílům než je prokazatelný prospěch pacienta. Za ty pak považuji laciné zázraky, mediální zviditelňování, nebo šarlatánství. Přeji Vám, Vážený pane, aby Vám nemusel sádru v případě potřeby dávat polokvalifikovaný lékař. Já to určitě nebudu, neboť nepatřím ani mezi ty kvalifikované.

  Dub 29, 2002
 • Obrázek uživatele Pospíšilová
  Pospíšilová (anonym)

  Pane Zadražile, promiňte, ale snad se shodneme alespoň na tom, že rakovina není úraz. Vy si patrně nedovedete představit, pokusím se Vám to nezazlívat, že onkologie není to jediné místo pro boj s rakovinou. Klasická léčba rakoviny je systém pokusů a omylů, který trvá tak dlouho, dokud to pacient vydrží. Nelze zazlívat ani lékařům jejích postoj. Byli tak naučeni. Zazlívám neochotu respektovat vůli pacienta. A zneužívání pravidel? Čí jsou ta pravidla? Typuji Vás na "hmoťáka" (bez urážky), který nechce pochopit, že třeba věřím v Boha a že víra má mne uzdraví. Bůh mi akorát nevystaví neschopenku. Blbost? Možná byste se divil, ale to je na debatu s někým, kdo chce rozumět. Přeji Vám stálé zdraví.

  Dub 29, 2002
 • Obrázek uživatele Pospíšilová
  Pospíšilová (anonym)

  Nikomu nepřeji, aby byl nemocný ani málo a ani tak, že jde o život. Myslím, že jen Ti, kdo prožili, nebo prožívají klasickou léčbu rakoviny se všemi důsledky a také jejich blízcí, by mohli hovořit o tom, jak touží najít jakýkoliv způsob, který by jim mohl zachránit život a zmírnit utrpení. Od zdravých lidí je neslušné rozhodovat o tom, jakou léčbu mají nemocní podstoupit. Já chci mít možnost volby a kdo a proč by mi měl diktovat? Doporučuji všem, aby si nejdřív sehnali informace a setkali se s někým, kdo bojuje o život s rakovinou. Můj organismus si poradil, aniž bych to věděla, s léřakským omylem devitalizovanou ledvinou a tak nemám nejmenší pochybnosti o tom, že si tělo poradí i s jinou tkání. Nádor není nic jiného, než živá sterilní tkáň - a když nebude dobře živen, tak zajde.

  Dub 24, 2002
 • Obrázek uživatele Fruněk
  Fruněk (anonym)

  To Zdražil. Nemáta v sobě nějakou osobní zášť vůči MUDr. Drymlovi ??? Není Vám trapné kritizovat daleko cennější lékařské zákroky při léčbě nádorových onemocnění , než daleko snadnější ( určitě ne pokaždé ) poúrazové zákroky ? Sádru na zlomeniny umí dávat polokvalifikovaný lékař ! Nepatříte náhodou mezi ně ???

  Dub 21, 2002
 • Obrázek uživatele Anežka
  Anežka (anonym)

  Jak jsem už uvedla k jinému článku o Vrchlabí, velice s touto nemocnicí i jejími snahami sympatizuji. Nachází se zde jediná porodnice v ČR, kde se skoro beze zbytku dodržují zásady WHO pro vedení porodu a porodní turistiku sem volí ženy z celé republiky i ze Slovenska. Na jiném oddělení se zde tedy bude provádět i devitalizace...Tyto pokrokové snahy jsou mi moc sympatické.Myslím, že pacient má plné právo na to, aby si sám určil, jak chce být léčen a aby s ním zdravotnictví nejednalo jako s malým neposlušným školákem, který ani neví, co je pro něj dobré a co ne. Pokud se budou provádět devitalizace s tím, že bude pacient seznámen se všemi riziky, které tato léčba představuje a on s tím přesto bude souhlasit, nevidím jediný důvod, proč by se devitalizace provést neměla. Vrchlabské nemocnici přeji zdar a sílu v boji se zdravotnickým molochem, děkuji za lidský přístup k věcem zdravotním a pokud by měla mít nějaké problémy, budu první, kdo bude podepisovat petici za to, aby Vrchlabí zůstalo takové, jaké je.

  Dub 19, 2002
 • Obrázek uživatele Jirina Spurna
  Jirina Spurna (anonym)

  Rovnez podporuji myslenku devitalizace, u zvirat-vyssich savcu jsou pokusy uspesne proto lze ocekavat ze i u lidi podvazani nadoru poskytne nadeji na uzdraveni, nebo alespon zastaveni nemoci. Pokud jsem vsak sledovala debaty kolem devitalizace, vetsina imunologu se domnivala, ze prave v teto dobe by bylo vhodne vzhledem k odhojujicimu se nadoru imunitu kontrolovat nebo dokonce probihajici reakce upravit. Dela se v tomto smeru neco? Nicmene uz to ze se najdou lekari, kteri jsou i pres velky odpor casti lekarske obce ochotni zakrok provest skyta velkou nadeji.

  Čer 04, 2002
 • Obrázek uživatele Zadrazil
  Zadrazil (anonym)

  Horská nemocnice ve Vrchlabí již je mediálně známa. Postaral se o to její ředitel v mnoha směrech. Žel, převážně v negativním smyslu. Její kredit který před nástupem privatizace měla, pozvolna upadá. Z poslední doby požár, ztráty "léčiv", vztah k nemocnici Jilemnické. Je otázkou, na jak dlouho zaujme objevem a zaváděním devitalizace. Bylo by asi užitečnější kdyby se tato nemocnice, ktrá za dob působení Dr. Hrušky byla známa v dobrém slova smyslu jako nemocnice pro úrazy na horách, se spíše věnovala každodenní službě pacientům a omezovala mediální atrakce.

  Dub 18, 2002
 • Obrázek uživatele přeji
  přeji (anonym)

  hodně úspěchů nemocnici ve Vrchlabí. A hodně zdraví a pohody pro paní Pospíšilovou. Rozumím tomu, co píše velmi dobře, moje maminka byla zdravotní sestra a na rakovinu zemřela v 59 letech, ten boj byl hrozný a trval rok - budu držet palce všem novým nedrastickým metodám v boji s touto zákeřnou nemocí, mám v sobě víru, že existuje něco víc, než jen chemo, tuny léků na oblbnutí pacienta, vypadané vlasy, zlomená psychika - standartní postupy za účelem prodloužení života o měsíce - ale jak nekvalitného života ... Romana.

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Dryml je hovado, néé obyčejný.....to je nukleární hovado

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Dryml je prostě "paroubkovec", čili všichni, co volili ČSSD, tak to můžou vidět, co to je za lidi. Zrovna teď v TV - Dryml je stále ředitelem nemocnice, místohejtman Král. kraje a ještě asi 1-2 funkce, ze žádné odstoupit nehodlá. Přečetla jsem si příspěvky - zde nahoře v r. 2002 - to se holedbal, že budou dělat devitalizace nádorů - opět to byly jen a jen sliby, myslím, že nikdy k tomu nedošlo. Už jen jak se na něj podívám, je mi zle - namyšlený..."já jsem přišel na "kraj" udělat pořádek..." libový frajer !!!!!!!!!!

  Led 03, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  TO ŽE CHCE NĚKDO ZAVŘÍT NEMOCNICI VE VRCHLABÍ JE SNAD JEN BLÁZEN A UDĚLAT Z NÍ HOTEL?NENÍ TADY TĚCH HOTELŮ UŽ DOST?!NA OBYČEJNÝ LIDI SE SNAD ANI NEHLEDÍ!KAM BUDEM CHODIT MI MÍSTNÍ A VŮBEC LIDI Z OKOLNÍCH VESNIC?DOMYSLEL TO NĚKDO?!NEŽ MNE DOVEZOU NĚKAM DO JILEMNICE NEBO BŮH VI KAM TAK UMŘU COPAK TO NIKDO NEVIDÍ ZASTUPITELÉ?!COPAK OPRAVDU MĚSTO POTŘEBUJE DALŠÍ HOTEL PRO NĚMCE A ZBOHATLÍKY?!CO DĚTI CO NEMOCNÍ INTERNÍ CHIRURGICKÉ ATD...!?PŘECI SE TADY JEN NELÉČÍ ÚRAZY Z LYŽOVAČEK...!JE TO HRŮZA V DNEŠNÍ STÁTĚ!

  Led 06, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  pevně věřím a doufám že nemocnici nezavřou!Narodila jsem se tam chodím i k lékaři do nemocnice zemřel mi tam otec narodili se mi tu 2děti a tak nějak jsem spjatá s touto nemocnicí a ted by z ní měl být hotel pro boháče?!Kam budeme chodit k lékaři?Někam dojíždět?NECHÁPU TO!!!!

  Led 07, 2009
 • Obrázek uživatele :-(
  :-( (anonym)

  Ozve se někdo, kdo je po devitalizaci opravdu vyléčený? Zatím ani na vláknu doktora Jurkoviče se nikdo nepřihlásil, jen se inzeruje zbylý chymotrypsin a podobně.

  Led 07, 2009
 • Obrázek uživatele JANA
  JANA (anonym)

  tAKY PEVNĚ DOUFÁM ŽE NÁM NEMOCNICI NEPRODAJ NA HOTEL PRO HOLANDANY A BOHATÝ ČECHÁČKY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Led 08, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  nevím komu věřit stále někdo něco říká ale každý něco jiného!Odhad prý je na45mil.korun a majitel požaduje150mil.korun Nechápu!Může to někdo dopustit?Vnaší zemi asi ano penize a jen peníze BYZNYS!!!Na obyčejný lidi se tady nekouká!

  Led 12, 2009
 • Obrázek uživatele kass
  kass (anonym)

  Nemocnici ve Vrchlabí nikdo nezruší, neblázněte lidičky. Jen je potřeba zpacifikovat toho šílence Drymla, hovado neskutečný. Jedinec s těžkou poruchou osobnosti, už to pochopil i Paroubek. David Rath je totéž co Dryml, jen v trochu méně křiklavé podobě. Všem voličům, kteří v senátních volbách hlasovali pro Drymla, přeji genitální herpes!!! ... Chronický..!!!

  Led 12, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  no nemůžeme věřit v nší zemi už ničemu!vždyt zavíraj továrny ... sklárny třeba tak co by nemohli zavřít nemocnici !!! ti co to zvládnou si dojedou třeba do Jilemnice a ti co to nezvládnou tak prostě umřou no to oni chtěj a bude nemocných mín!

  Led 13, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  teno rok bude asi všude hroznej!zavíraj kde co!!! budem chudáci:::!!!!

  Led 26, 2009
 • Obrázek uživatele Erika
  Erika (anonym)

  Peřed časem jsem na netu hledala informace o devvitalizaci.Onemocněla mi kočka rakovinou a klasické odstranění jsem nechtěla podstoupit a bylo již nemožné.Od této metody mě všichni veterináři v okolí zrazovali,nejčastěji jsem slyšela názory,že kočka zemře ve strašných bolestech na sepsi a že jí budu trápit.Nakonec jsem zavolala do Libechova a po konzultaci se pro devitalizaci rozhodla.Našla jsem veterináře,který byl ochotný zákrok provést.To bylo 23.3 09 první 3dny to nebylo jednoduché a měla jsem strach protože Čiky nechtěla jíst moc nepila a ani nemohla moc chodit.Třetí den nastal obrat a vše se vrátilo do normálu,jen mám pocit že víc jedla a hodně spala.14dní dostávala antibiotika a 3 týdny sme chodili na převazy.Po 5 týdnech naše pani doktorka odumřelý nádor odstranila.Teď čekáme zda se zničily metastázy.I když to zpočátku nevypadá je to určitě šetrnější metoda než klasická operace.Pokud budu muset v budoucnu zase volit,určitě se rozhodnu pro tuto metodu a nejen u zvířete.Pokud budete někdo potřebovat informace nebo kontakt na veterináře,kteří jsou ochotni toto podstoupit/opravdu jich není mnoho/ volejte na tel. 723485921 Hodně štestí přeje Erika

  Kvě 03, 2009
 • Obrázek uživatele č.h.
  č.h. (anonym)

  Peřed časem jsem na netu...zajímalo by mě, jak to s vaší kočičkou dopadlo. děkuji za odpoveď

  Pro 19, 2010
 • Obrázek uživatele adam
  adam (anonym)

  Domnívám se, že tato metoda MUDr Foltýna je velmi úspěšná a logická. Když zavřete kohout, voda neteče a vyschne a vyschnou i potůčky a malé rybníčky-metastázy. Nechápu to neuvěžitelné tažení proti této metodě, snad závíst, ješitnost?,nebo za tím byl byznys? Léčba rakoviny je totiž obrovský byznys. A tato metoda?, první operace bratru 10 000,- Kč a druhá asi za stejné peníze, k tomu nějaká antibiotika a kontroly a je po byznysu, že? Samozřejmě, nemám přehled o cenách operací, ale dříve se léčilo tím, že se nádor vyřízl a lidé po operacích umírali, protože zůstaly metastázy. Je dobře, že zvítězil zdravý rozum, ať už na čímkoliv.

  Pro 19, 2010
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  Domnívám se, že tato...adame, nechci ti brát iluze,ale ono se většinou pořád léčí postaru.

  Pro 19, 2010
 • Obrázek uživatele Hana 2
  Hana 2 (anonym)

  jak po staru?

  Pro 19, 2010
 • Obrázek uživatele adam
  adam (anonym)

  Bližší informace o Devitalizaci na : http://www.iapg.cas.cz/uzfg/cz/12/index.html

  Pro 20, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama