Ovlivňuje výživa poruchy rovnováhy?

Struktury vnitřního ucha jsou vyplněny nebo obklopeny tekutinami. Tyto tekutiny se podle svého umístění nazývají perilymfa a endolymfa. Za normálních okolností je jejich složení a funkce nezávislá na stavu ostatních tekutin v organismu, jako je např. krev.

 Mají konstantní objem, obsahují stejné koncentrace jednotlivých mine­rálů (sodíku, draslíku, chloridů ap.).

Vlivem traumatu nebo degeneračních změn nitroušních struktur může tato nezávislost vymizet. Změny objemu a koncentrace různých látek v ostatních tekutinách organizmu mohou ovlivňovat i stav tekutin uvnitř ucha. Rozhodující vliv mají především změny koncentrace minerálů, hlavně sodíku a cukru.

Pacienti s postižením rovnovážného systému by měli omezit přísun potravin s vysokým obsahem cukru nebo soli. Omezení nebo úplné vyloučení tohoto druhu potravin může přispět ke zlepšení stavu pacienta. Další látky, které by měly být užívány kontro­lovaně a přiměřeně jsou kofein a alkohol. Kofein zvyšuje vylučování tekutin močí a jeho stimulační účinky mohou negativně ovlivnit potíže pacienta. Alkohol zase ovlivňuje funkce nitroušních tekutin. Omezte také potraviny s obsahem glutamátů (konzervované potraviny, potraviny v sáčcích). U některých pacientů mohou vést ke zhoršení stavu.

Nutný je i vyrovnaný příjem tekutin. Stabilizací stavu tělních te­kutin jako celku lze ovlivnit druhotně i stav nitroušních tekutin. Je nutno vyváženě rozložit příjem tekutin i stravy během dne. Jíst pravidelně. Nevynechávat z různých důvodu jednotlivá jídla.

Zdroj. MUDr. Pavel Vrabec - Poruchy rovnováhy, nakladatelství Triton

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele bidzej
  bidzej (anonym)

  Mám porouchanou rovnováhu, asi měsíc, bez vedlejších příznaků, hlavně při chůzi...Jím od každého něco, jako před tím a nechce se to zlepšit. Tak nevím jak to strava ovlivňuje...Je mi 29

  Čer 08, 2012
 • Obrázek uživatele ivulenka
  ivulenka (anonym)

  Děkuji za moc zajímavé informace, hlavně: Pacienti s postižením rovnovážného systému by měli omezit přísun potravin s vysokým obsahem cukru nebo soli. Ráda se nechávám inspirovat zajímavými informacemi o našem zdraví, třeba získanými v Komunitě 111, a když můžu ráda zprostředkovávám dále.

  Čer 16, 2012
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Výživa přece ovlivňuje úplně všechno, ať se nám to líbí nebo ne. Většinou nelíbí, když si máme něčeho odříct. To je jako když natankujete do auta špatné palivo- motor protestuje a nejede. lidské tělo zvládne hodně, ale nemůžeme ho krmit potravinovými náhražkami do nekonečna. Pak zaprotestuje a onemocní.

  Čer 17, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama