Reklama

Ovlivňuje výživa poruchy rovnováhy?

Struktury vnitřního ucha jsou vyplněny nebo obklopeny tekutinami. Tyto tekutiny se podle svého umístění nazývají perilymfa a endolymfa. Za normálních okolností je jejich složení a funkce nezávislá na stavu ostatních tekutin v organismu, jako je např. krev.

 Mají konstantní objem, obsahují stejné koncentrace jednotlivých mine­rálů (sodíku, draslíku, chloridů ap.).

Vlivem traumatu nebo degeneračních změn nitroušních struktur může tato nezávislost vymizet. Změny objemu a koncentrace různých látek v ostatních tekutinách organizmu mohou ovlivňovat i stav tekutin uvnitř ucha. Rozhodující vliv mají především změny koncentrace minerálů, hlavně sodíku a cukru.

Pacienti s postižením rovnovážného systému by měli omezit přísun potravin s vysokým obsahem cukru nebo soli. Omezení nebo úplné vyloučení tohoto druhu potravin může přispět ke zlepšení stavu pacienta. Další látky, které by měly být užívány kontro­lovaně a přiměřeně jsou kofein a alkohol. Kofein zvyšuje vylučování tekutin močí a jeho stimulační účinky mohou negativně ovlivnit potíže pacienta. Alkohol zase ovlivňuje funkce nitroušních tekutin. Omezte také potraviny s obsahem glutamátů (konzervované potraviny, potraviny v sáčcích). U některých pacientů mohou vést ke zhoršení stavu.

Nutný je i vyrovnaný příjem tekutin. Stabilizací stavu tělních te­kutin jako celku lze ovlivnit druhotně i stav nitroušních tekutin. Je nutno vyváženě rozložit příjem tekutin i stravy během dne. Jíst pravidelně. Nevynechávat z různých důvodu jednotlivá jídla.

Reklama

Zdroj. MUDr. Pavel Vrabec - Poruchy rovnováhy, nakladatelství Triton

Reklama

Komentáře

bidzej (Pá, 8. 6. 2012 - 18:06)
Mám porouchanou rovnováhu, asi měsíc, bez vedlejších příznaků, hlavně při chůzi...Jím od každého něco, jako před tím a nechce se to zlepšit. Tak nevím jak to strava ovlivňuje...Je mi 29
ivulenka (So, 16. 6. 2012 - 14:06)
Děkuji za moc zajímavé informace, hlavně:
Pacienti s postižením rovnovážného systému by měli omezit přísun potravin s vysokým obsahem cukru nebo soli.
Ráda se nechávám inspirovat zajímavými informacemi o našem zdraví, třeba získanými v Komunitě 111, a když můžu ráda zprostředkovávám dále.
Mary (Ne, 17. 6. 2012 - 12:06)
Výživa přece ovlivňuje úplně všechno, ať se nám to líbí nebo ne. Většinou nelíbí, když si máme něčeho odříct. To je jako když natankujete do auta špatné palivo- motor protestuje a nejede. lidské tělo zvládne hodně, ale nemůžeme ho krmit potravinovými náhražkami do nekonečna. Pak zaprotestuje a onemocní.
Reklama