Otravy z hub

Pravé otravy houbami se vyvíjejí v souvislosti s požitím jedovatých hub, záměnou za jedlé. Jedlé houby mohou být příčinou otravy za předpokladu, že dojde k jejich zkažení, následkem nevhodného skladování či vlivem nesprávného kuchyňského zpracování.

Příčinou záměny může být nejen neznalost jedovatých hub, podobných s jedlými, ale i neopatrnost a nepozornost při sběru.

Nejtěžší - s ohrožením života - je otrava muchomůrkou zelenou (Amanita phaloides) a příbuznými houbami. Otravu středně těžkého stupně vyvolá u dospělého člověka požití 1/4 až 1/2 plodnice houby, smrtelnou dávkou jsou 1-2 plodnice. Pro otravu je typické dlouhé bezpříznakové období - 8 až 12 hodin od požiti houby do prvních příznaků.

Příznaky prvního období (1.- 4. den) se projevují prudkou bolestí v celém břiše, úporným zvracením a průjmy. Nemocný je zesláblý a schváceny'. Brzy se dostavuje žízeň, selhání ledvin, kolaps.

Přežije-li nemocný první období, od 4. do 7. dne nastupuje druhé období otravy. Je charakterizováno těžkými známkami selháni jater a ledvin. Toto období může končit kómatem, a to 10.-12. den po požití jedovaté houby.

I když nemocný přežije i druhé období, zůstávají trvalé známky postižení jater a ledvin. Úmrtnost se uvádí u 50-80 % otrav. Nebezpečí je zvláště velké u dětí.

Proto každý nemocný podezřelý z otravy musí být co nejrychleji dopraven do nemocnice. Jako první pomoc po pozření hub je zapotřebí provést výplach žaludku a klyzma, dále podat ricinový olej. Výplach ztrácí význam, jde-li o druhou fázi onemocnění, když již proběhly zvracení a průjem.

Léčba v nemocnici se řídí příznaky onemocnění. Specifickým antidotem při poškození jater muchomůrkou zelenou je kyselina thiooktová.

Otrava muchomůrkou pantherovou (Amanita pantherina) probíhá po krátké době latence - 30 minut až 2 hodiny. Zpočátku převládají příznaky psychického vzrušení, pocity horka, závratě, na vrcholu otravy pak zvracení. Úmrtnost je 2-5 %, v nejtěžších případech - v kómatu. Jako první pomoc se doporučuje výplach žaludku, poté salinické projímadlo nebo ricinový olej. Léčba v nemocnici je nezbytná. Obdobně probíhá otrava muchomůrkou červenou (Amanita muscaria).

Otrava ucháčem obecným (Gyromitra esculenta) se projeví pouze po snědení čerstvých hub. Povařením se buněčný jed zničí. Dochází především k postižení jater. V některých případech je otrava smrtelná. Léčba je podobná jako u otravy muchomůrkou zelenou.

Dále může dojít k otravě pavučincem plyšovým (Cortinarius orellanus). Doba latence je dlouhá: 2-4 dny. Dochází k selhání ledvin. V léčbě je nutná dialýza na umělé ledvině.

Při otravě vláknicí začervenalou (Inocybe patouillardii) dochází k nevolnosti, křečím, slinotoku, třesu, prudké bolesti v břiše, dušnosti, poklesu krevního tlaku. Nemocný je ohrožen otokem plic a srdečním kolapsem. Antidotem jedu je atropin.

Podobný obraz otravy byl pozorován po požití jiných druhů vláknic a také bílých druhů strmělek.

Vedle těchto těžkých otrav houbami se vyskytují i otravy lehčího typu - například po požiti holubinky vrhavky (Russula emetica), ryzce kravského a hnědého (Lactarius torminosus et helvus), hřibu satana (Boletus satanas), hlívy olivové (Pleurotus olearius), pečárky zápašné (Agaricus xanthodermus) i starších plodnic kuřátek (Ramaria). Otrava je charakterizována žaludečně střevními příznaky. Nejtěžší otravou tohoto typu je otrava závojenkou olovovou (Entoloma lividum) a čirůvkou tygrovanou (Tricholoma pardalotum). Doba latence je asi 2 hodiny. Otrava trvá 2-3 dny. Nutný je výplach žaludku a klyzma.

Nejlepší prevenci otrav houbami je jejich dokonalá znalost. Zejména začátečnici by měli konzultovat své nálezy nejen s atlasem hub, ale i se zkušeným sběratelem.

Velké opatrnosti je třeba dbát při sběru příliš mladých plodnic. Tehdy nebývají dobře patrny hlavni rozpoznávací znaky a snadno pak dojde k záměně.

Nejsme-li si jisti na 100 % rozpoznáním houby, ani jako zkušeni houbaři takové nasbírané houby sami nekonzumujeme ani nedoporučujeme ke spotřebě. Nenakupujeme čerstvé ani naložené houby u pochybných prodavačů.

Zdroj: Rodinná encyklopedie zdraví - Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (25)

 • Obrázek uživatele Mikalka
  Mikalka (anonym)

  Honzo, ty si myslíš že otrava hub je paráda???Víš co to je když ti pumrujou žaludek???Nevíš tak drž!!!

  Pro 20, 2006
 • Obrázek uživatele Mikalka
  Mikalka (anonym)

  Honzo, ty si myslíš že otrava hub je paráda???Víš co to je když ti pumrujou žaludek???Nevíš tak drž!!!

  Pro 20, 2006
 • Obrázek uživatele Denča
  Denča (anonym)

  otrava hub neni vůbec legrace já jsem to zažila a to je mi teprve 16 let a měla jsem to jen tak tak kdyby mě rychle neodvezli do nemocnice takže Honzo zas taková paráda to určitě není..

  Led 06, 2009
 • Obrázek uživatele Alena Dlabačová
  Alena Dlabačová (anonym)

  Přátelé hub pozor, omylem jsem pokládala pečárku zápašnou ,nápadně podobné houby mladýma žampionům. Otrava žaludku a střevní potíže!!

  Srp 06, 2010
 • Obrázek uživatele lidka
  lidka (anonym)

  mohl bimi nekdo poradit jestli vaclavka smrkovata je jedla

  Říj 17, 2012
 • Obrázek uživatele Houbař
  Houbař (anonym)

  Václavky jsou všechny jedlé, musí se ale delší dobu tepelně upravovat, jinak hrozí žaludeční potíže.

  Říj 17, 2012
 • Obrázek uživatele Já
  Já (anonym)

  raději houby nejím vůbec.

  Říj 18, 2012
 • Obrázek uživatele ß-amanitin
  ß-amanitin (anonym)

  největší paráda jsou ty faloidní otravy, asi to poslední, co bych si jako sebevraždu vybral.

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele cože
  cože (anonym)

  největší paráda jsou ty...?

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele -
  - (anonym)

  ?Ty si dej místo "cože" přezdívku "retard".

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele cože?
  cože? (anonym)

  jak cože? Nechápeš ironii...nevim, co je faloidní otrava. Čili tvůj vtip vyšel do trapna.

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele ß-amanitin
  ß-amanitin (anonym)

  proboha a kdo říká, že to mělo bejt vtipný? Tohle je diskuze o otravách houbama. Pokud hledáš nějaký vtipy, tak to tady asi nejsi správně.

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele V.R.
  V.R. (anonym)

  V článku se píše: Dále může dojít k otravě pavučincem plyšovým (Cortinarius orellanus). Doba latence je dlouhá: 2-4 dny. Dochází k selhání ledvin. V léčbě je nutná dialýza na umělé ledvině.... Údaj o latenci zde není přesný! Otrava pavučincem plyšovým (kožnatkou plyšovou) může mít latenci AŽ 14 DNŮ! Po takové době už si otrávený ani nevzpomene, že vůbec nějaké houby konzumoval, a tak se hodně případů otrav diagnostikovalo jako "selhání ledvin nejasné etiologie"! Právě v extrémně dlouhé latenci se skrývá největší zákeřnost otrav touto skupinou hub.

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele hgfngv
  hgfngv (anonym)

  proboha a kdo říká, že to...no jo, každý tady není takový Smotlacha, jako ty.Ne všichni vědí, jaké jsou projevy... jednodušší bylo uvést rovnou mochomůrku zelenou.

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele bvn
  bvn (anonym)

  no jo, každý tady není...to mochomůrka zel. je jeden z příkladů.

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele ß-amanitin
  ß-amanitin (anonym)

  no jo, každý tady není...já nejsem žádnej Smotlacha a ani žádnej odborník, jen mě fascinuje mechanismus konkrétně těchto otrav. Člověku se udělá tak za cca 10hodin blbě, brutální zvracení a průjmy, asi za 3dni se člověku uleví a cítí se dobře, ale v tu chvíli už to má spočítaný! pokud mu hned neseženou nový játra, protože ty svoje má doslova na kaši. Patolog taková játra přirovnal ke kydanci hořčice. Totální rozpuštění jaterní tkáně! Navíc ty houby chutnají výborně!

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele Smotlacha
  Smotlacha (anonym)

  melete tu hovna

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele ß-amanitin
  ß-amanitin (anonym)

  melete tu hovnao tom nikdo nepochybuje, Míro.

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele gchgchjbj
  gchgchjbj (anonym)

  já nejsem žádnej Smotlacha...Nejzákeřnější na tom je, že ta otrava se projeví až x hodin po požití. Čím déle se otrava projeví, tím hůře. Jednou byl v televizi rozhovor s jedním chlapem, který otravu mochomůrkou přežil. Popisoval tam, jak to probíhalo. měl štěstí, že přežil, ale následky bude mít do smrti.

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele ß-amanitin
  ß-amanitin (anonym)

  tak určitě, kdo tohle přežije, tak má těžké následky. Někdy jsou poškozeny i ledviny diky demineralizaci a dehydrataci. Obsažené polypepidy působí jako inhibitor polymerázy RNA (napadají jádra jaterních buněk (hepatocytů) a to neni dobrý. Navíc termostabilní takže varem se neničí. Uvádí se, že i 10let suchý prášek z houby má nezměněnou účinost. Letální dávka je asi 5deka červstvé plodnice. Dítě a starší lidi může zabít i 1sousto.

  Lis 09, 2013
 • Obrázek uživatele hvhgcgh
  hvhgcgh (anonym)

  tak určitě, kdo tohle...Vždycky mi vrtalo hlavou, co by se stalo: jako malé děti jsme sbírali všechno možné a hned to čistili. Rodiče to pak vždycky probrali, jedovaté vyházeli a jedlé nechali. Ale co by se stalo, pokud bych třeba takto čistila tu mochomůrku zelenou, kterou oni by sice vyhodili, ale na tom noži přece jen něco ulpí. Kdybych pak očistila tím nožem nějakou jedlou houbu, kterou bychom pak sbědli... Jako malá jsem se vrtala v atlase hub a tam uváděli, že jed na špičku nože by otrávil (teď nevím kolik myší) a že kdyby se ty myši daly jedna za druhou, bylo by to 18 km.

  Lis 10, 2013
 • Obrázek uživatele Smotlacha
  Smotlacha (anonym)

  Vždycky mi vrtalo hlavou, co...Blbost, takovou špetku ani neucítíš. To asi mysleli extrahovanej jed, ne odškrabek z muchomůrky.

  Lis 10, 2013
 • Obrázek uživatele Randy
  Randy (anonym)

  já jsem měl v pondělí houbovku ze sušených hub a bylo to výborný! V úterý mi ale bylo strašně zle, blinkal sem a měl průjmy. Chtěl sem jít k doktoru, ale dnes ráno se mi konečně jakžtakž ulevilo, tak tam nejdu.

  Pro 19, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Všechny houby jsou jedlé, ale některé jenom jednou.

  Pro 20, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama